Ocenění

Budete si číst Mezi řádky? (preview)

Autor | Aktuality | Sobota 23 srpna 2014 10.15

Přichází Mezi řádky – fascinující komiksová sága kráčející ve stopách Umberta Eca, Jorge Luise Borgese či Neila Gaimana. Kritikou i čtenáři opěvovaná série pro všechny, kteří mají slabost pro čtení knih. Z tohohle komiksu se totiž dozvíte o literatuře víc než ze série školních přednášek. A rozhodně zábavněji. Sandman, Transmetropolitan, Mýty, Lucifer, Hellblazer, Preacher, 100 nábojů… to všechno jsou komiksy se značkou Vertigo. Komiksy přinášející dospělé příběhy a tvořící moderní mýty. A před pár lety se u Vertiga objevila nová zásadní řada. V originále nese název Unwritten, u nás se bude jmenovat Mezi řádky. Protože o tomhle ta série je. O tom, co se skrývá mezi řádky knih. O tom, jak nás literatura formuje, jak formuje (a někdy i deformuje) naše vnímání světa. O tom, že kdo ovládá spisovatele, ovládá svět. Jiří Pavlovský z nakladatelství Crew říká: Mezi řádky není jen zamyšlením nad literaturou, ale i skvělá městská fantasy, která se inspirovala největším současným literárním fenoménem – Harrym Potterem. Protože pokud jsou knihy mocné, není nic mocnější než knihy pro děti. Jestli chcete stvořit dílo, s jehož pomocí hodláte manipulovat vesmírem, není vhodnějšího kandidáta.

Ovšem ve světě Mezi řádky není nejpopulárnější dětskou knihou Harry Potter. Tuto ságu s přehledem porazila knižní řada o malém kouzelníkovi jménem Tommy Taylor. Kouzelníkovi, kterého autor pojmenoval po svém synovi, čímž mu – podobně jako tvůrce Medvídka Pú svému synovi Kryštůfkovi – zničil život. Tom Taylor se stal jen stínem slavné postavy a navíc chodící encyklopedií literárních věd. Otec mu od malička vštěpoval do hlavy románovou mapu světa – skutečná místa, která inspirovala slavné tvůrce natolik, že je přenesli do svých literárních děl. Tom ví, která budova vystupovala v antiutopii 1984, kudy chodil Oliver Twist, kde se odehrávala Hlava XXII. Ovšem neví, kde je jeho otec, který zmizel dřív, než dokončil svůj poslední román. Tím ale problémy Toma Taylora jen začínají. Brzy totiž zjistí, že tištěné slovo rozhodně není mrtvé a že hranice mezi literaturou a realitou je velmi tenká. Po krku mu jdou nejen zuřiví fanoušci, ale i tajná organizace, která s ním má vlastní plány, sekta, která ho považuje za spasitele, upíři a nebezpečný zabiják, který dokáže rozkládat naši realitu do mrtvých slov. Napínavým příběhem se navíc prolínají skutečné osudy slavných spisovatelů a úvahy o ovlivňování lidského vnímání pomocí fikce. Objeví se tu Rudyard Kipling, Charles Dickens, Mary Shelleyová… ale i Joseph Goebbels a žid Süss – ukázkový případ toho, jak se může manipulovat s literární postavou a díky tomu i s celým národem.

Za sérií Mezi řádky stojí jeden z nejslavnějších a nejlepších pokračovatelů Neila Gaimana, Mike Carey. U nás je známý především díky úspěšné sérii Lucifer či adaptaci románu Nikdykde. Mezi jeho další legendární díla patří i řada Hellblazer. Carey se ve své tvorbě opírá o městské fantasy a s oblibou pracuje se starými (někdy už téměř zapomenutými) mýty. Ovšem na rozdíl od více pocitového Gaimana je jeho přístup k nim v mnohém preciznější a hlubší. Což ostatně dokazuje i Mezi řádky. Petr Litoš z nakladatelství Crew ke knize dodává: Crew už má za sebou představení mnoha zásadních dospělých komiksových sérií – třeba Sandmana, Mýtů, Lucifera – ovšem Mezi řádky patří možná mezi naše nejambicióznější projekty. Abychom s touhle řadou seznámili čtenáře, vyjde první kniha nejprve na pokračování v magazínu Crew (spolu s atmosférickou noirovou kriminálkou Sam a Twitch) a teprve pak začne vycházet knižně. Doufáme, že čtenáři budou z téhle série stejně nadšení jako my. Komiks Mezi řádky se poprvé představil už ve 42. čísle magazínu Crew, který nese i obálku určenou přímo k této sérii – od slavného japonské malířky Yuko Shimizuaové.

930 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.