Pekelně ostrá upířina (recenze)
Komiksové nakladatelství Crew vydalo vloni dvě knihy nové série Requiem: Upíří rytíř a řekněme si to rovnou, je to velká věc. A to především proto, že se jedná o dílo kmotra britského komiksu, vpravdě legendárního scenáristy Pata Millse. Ten má na svědomí takové záležitosti jako třeba neúprosného Soudce Dredda, keltského bijce Sláina, nebo u nás méně známého ukrutníka Torquemadu. Kdo už měl s jeho tvorbu někdy co do činění, dobře ví, že Mills je starý provokatér. Ani tentokrát tomu není jinak a předkládá nám příběh německého vojáka Heinricha, jenž roku 1944 padne na východní frontě a vzápětí se ocitne v pekle. Ano, hlavním hrdinou je nacista. A aby to nebylo tak jednoduché, z jeho vzpomínek se dozvídáme, že za života miloval židovku. Nyní zjistí, že se stal nemrtvým, musí projít výcvikem a následně je pasován na upířího rytíře.
Millsovo peklo je místo, kde je všechno naruby. Tam, kde jsou na Zemi oceány, je tady pevnina, a obráceně. Mrtví nestárnou, ale naopak mládnou. A mrtvých je tu spousta druhů – podle toho, jak se kdo za života choval, získávají zesnulí podobu zombií, ghúlú, vlkodlaků či různých démonů. Všechny tyto bytosti mají v pekelném řádu pevně určené postavení. Heinrich (nyní už upířím jménem Requiem) se zpočátku v ničem nevyzná, a protože projeví jistý smysl pro čest a správnost, nadělá si zanedlouho pár mocných nepřátel. A mezitím kolem něj bují spiknutí s cílem svrhnout pekelného vládce Draculu.
Scénář dokonale šlape, Mills zkušeně dávkuje akci, odlehčující humor a obrovské bitvy a pravidelně čtenáře seznamuje s novými obyvateli podsvětních říší. Postupně se dozvídáme čím dál víc o Heinrichovi a proč skončil v pekle, i když se zdá, že je to v jádru dobrý chlapík. Inu, nenahlíží na sebe zcela jasným pohledem a nejen proto dochází často na zvraty, kdy se ze spojenců stanou nepřátelé a naopak. Ovšem Millsovi člověk takové situace věří, jelikož je má řádně připravené a podložené motivací postav. Problém může nastat, když čtenář zjistí, že je na něj scenárista příliš velký buřič. Mills se vyjádřil v tom smyslu, že nechce, aby se z jeho díla stala jen tupá galerie násilí, a všechno je tak prosyceno ostrou satirou. Někteří významní pekelníci jsou inspirováni skutečnými lidmi a zřejmě si snadno domyslíte, kým je asi myšlena nebeská pirátka Matka Terorza. Ta třeba dostane od Millse co proto a na závěr si upíři pochvalují, jak lahodně odporná je její krev. Terorzino místo posléze zaujme ďábelská Venuše ztělesňující genderovou a veškerou další korektnost, drsňačka pohrdající muži.
Mills se zkrátka s nikým nemazlí a věci, které by mu neprošly v rodné Británii, mu tentokrát neváhali vydat Francouzi, aniž by se báli třeba i odvážnějších obálek. Kreslíř Olivier Ledroit je rovněž pekelník v nejlepším smyslu toho slova. Komiksy díky němu působí silně metalovým dojmem, všude samá rohatá lebka, mutant, více či méně zetlelá mrtvola, potetovaní bílí upíři v oblečcích jako ze sado maso salónu, k tomu četná nahota. Ledroitovy schopnosti si ovšem plně vychutnáte především ve velkých pohledech na zdobnou gotickou architekturu či monstrózní bitvy. Pár takových výjevů se naneštěstí nepodařilo zdigitalizovat v plné kvalitě a některé pozdější digitální úpravy jsou trochu moc nápadné, jedná se však o výjimečné případy. Obecně nelze než Ledroitovu úžasnou práci obdivovat, tím víc, že u nás komiks vyšel ve velkém formátu, který jí dává skutečně vyniknout. Ať už tomu člověku zaplatili, kolik chtěli, určitě to nebylo dost.
Zajímavá je i cesta Upířího rytíře k českému čtenáři. Jak už zaznělo, vycházet začal nejprve ve Francii, český překlad byl ovšem pořízen z pozdějšího anglického vydání, dá se však říct, že se jedná o originál, protože Mills ho přece jen anglicky napsal. Díky oklice přes Francii je Upíří rytíř jen o něco odvázanější. Do češtiny ho převedl Štěpán Kopřiva – a to zdařile. Text plyne hladce, ostatně Kopřiva má za sebou už desítky komiksových překladů i slušnou řádku vlastních knih. Nakladatelství Crew zatím vydalo první dva svazky, přičemž každý obsahuje tři alba opatřená předmluvou, bonusovou galerií a bestiářem Millsova pekla. Jednotlivých alb by mělo vyjít celkem třináct, nezbývá tedy než doufat, že se bude nakladatelství Crew dařit natolik, aby na sebe další díly nenechaly dlouho čekat.
Requiem, Upíří rytíř, svazek první a druhý
scénář Pat Mills, kresba Olivier Ledroit
vázaná, překlad Štěpán Kopřiva, 184 stran, 599 Kč
2 048 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora