Ocenění

Fantastika mimo prostor a čas… (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 27 Listopad 2018 13.30

Občas se na pultech našich knihkupectví objevují pozapomenutá díla, jimž však nelze upřít jejich význam ve vývoji fantastického žánru. Nemusí se jednat o světoznámou záležitost ověnčenou cenami, mnohdy jde o autory na okraji současného zájmu. Jednou za takových knih je povídková sbírka Mimo prostor a čas amerického spisovatele Clarka Ashtona Smithe, kterou v letošním roce vydalo nakladatelství Plus jako osmý svazek převážně hororově laděné edice Pandemonium, kterou řídí zkušený žánrový redaktor Ondřej Műller, programový ředitel beletristických nakladatelství společnosti Albatros Media. Knižní podtitul Vybrané spisy: Svazek 1 navíc dává tušit, že se do budoucna můžeme těšit na další svazek Smithových povídek…

Mimo-prostor-a-cas

Sbírka představuje návrat do první poloviny dvacátého století, kterou mají znalci americké fantastické literatury mimo jiné spjatou se jmény Howarda Phillipse Lovecrafta a Roberta Ervina Howarda. Oba se proslavili zejména díky povídkám publikovaným na stránkách časopisu Weird Tales, kde se vedle nich uchytila celá řada dříve úspěšných, dnes už však nepříliš známých autorů. Jedním z nich byl rovněž kalifornský umělec Clark Ashton Smith, který kromě psaní působil také jako sochař, ilustrátor, překladatel a básník. Jeho poetické dílo bylo ve své době mnohými označováno za vizionářské a jako takové upoutalo i H. P. Lovecrafta a následně také R. E. Howarda. S oběma si Smith začal v přátelském duchu dopisovat a dokonce se nechal jejich světy tu a tam inspirovat i ve vlastní tvorbě. I v jeho pracích tak můžeme navštívit Hyperboreu či se obávat všeobjímajícího zla, jež se skrývá a vyčkává kdesi v temnotách. Jde však jen o malou část z nepřeberného množství fantastických povídek, jejichž výběrem je sbírka Mimo prostor a čas, kladoucí si za cíl představit českému čtenáři u nás dosud prakticky neznámého autora.

Sbírka obsahuje přes dvacet povídek a jednu báseň. Témata se různí, většinou však vycházejí z okruhů používaných pro soudobou fantastickou a duchařskou literaturu. Setkáváme se tu s nadpřirozenými bytostmi, neklidnými duchy i zlovolnými čaroději. Smith většinou staví na klasickém vzorci s jednoduchou zápletkou, která je umocněna tajemnem a strašidelnou atmosférou. Styl jeho psaní se blíží odkazu autorů devatenáctého století, po stránce gradace i pointy však nedosahuje kupříkladu Howardových kvalit. Většinou upírá pozornost k nadpřirozenému prvku, charaktery postav a propracovanost příběhu spíše zanedbává. Autorovou předností zůstává budování hrůzostrašné atmosféry – hutného stylu vyprávění, do něhož s umem mísí tíživou atmosféru, plíživé zlo a zlovolnost věcí, které lidské chápání zdaleka přesahují. S oblibou dává na odiv působivou imaginaci, své nápady a představy popisuje nadmíru uměleckým, poetickým až expresivním způsobem. Zápletky některých prací však bývají z dnešního pohledu překonané, motivy ohrané, současného čtenáře nedokážou často nijak ohromit či snad dokonce překvapit.

Mimo prostor a čas je přesto pozoruhodnou knihou, kterou by si neměli nechat ujít především milovníci žánrové historie. Slouží jako zajímavý obraz doby, kdy se žánr bouřlivě rozvíjel a spisovatelé teprve hledali dnes už zavedené cesty, nebáli se experimentovat a posouvat hranice fantastické literatury. Většina prací je popisná době svého vzniku, nečekejte tedy akční scény, naopak tu najdete bohaté popisy a pomalu se rozvíjející děj, jehož spád je v přímém protikladu moderní podobě žánru. Smithova tvorba však skvěle zapadá nejen do edice Pandemonium, ale i mezi ostatní žánrové tituly publikované nakladatelství Plus, včetně edice knih Raye Bradburyho, jenž na počátku své literární dráhy rovněž působil v časopisu Weird Tales. Všechny tyto knihy ocení zejména ctitelé dnes už prachem zavátých podob fantastiky; lidé s láskou k minulosti, v níž lidstvo teprve objevovalo pravou povahu světa; čtenáři, kteří se bez obav a s chutí vydávají proti proudu a rozšiřují si tak obzory fantaskních světů mimo prostor a čas.

Clark Ashton Smith: Mimo prostor a čas

vázaná, překlad Linda Kosatíková, obálka Jakub Gajdošík, 344 stran, 349 Kč

plus-logo

894 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.