Ocenění

Mistři animované fantastiky 13 – Hayao Miyazaki 1/4

Autor | Aktuality | Pátek 26 Září 2014 7.50

Poté, co jsme v sérii článků věnované animované fantastice na delší čas zakotvili u břehů japonských ostrovů a poprvé vzpomněli i jméno Ghibli, bylo jen otázkou času, kdy otevřeme profil skutečného velmistra anime. Režiséra, který okouzlil svět svým poetickým stylem a originalitou a který jako první tvůrce anime získal za svou práci Oscara. Ačkoli je pro skalní fanoušky jeho tvorba známá a jeho snímky patří na čestná místa v jejich filmotékách, jméno Hayao Miyazakiho odbýt či snad dokonce opomenout nelze. Ale dříve než se dostaneme k větším a slavnějším titulům, připomeňme si filmové začátky před vznikem studia Ghibli. Nejen tedy natáčení prvních televizních seriálů, ale i spolupráci s Isao Takahatou, kterého jsme zmiňovali minulý týden, a v neposlední řadě i Miyazakiho autorský debut.

Hayao Miyazaki v mnoha rozhovorech přiznává, že největší vliv na formování jeho uměleckého vyjádření mělo časté stěhování v dětství i vážná nemoc matky. Často tak měnil školní kolektivy, poznával nové přátele a různá místa. Zlomem, který ho definitivně nasměroval k tvorbě anime, byl první japonský barevný film Hakujaden (1958). Ačkoliv se zapsal na univerzitě na obor ekonomie, na kreslení nezanevřel, naopak se snažil své schopnosti rozvíjet ve studentském klubu. Poté, co studia ukončil, dostal práci ve studiu Toei Douga, kde se seznámil s Isao Takahatou. Od té chvíle už svět anime neopustil. Jako režisér dostal svu první šanci ve společnosti A-Pro u televizního seriálu Lupin sansei (1971). Příběhy vnuka slavného Arséna Lupina měly úspěch po celém světě. Fanoušky bavila Lupinova hravost i jeho dobrodružství, a tak o šest let později pokračoval Miyazaki v natáčení dalších dílů. Podílel se ale i na Mirai shōnen Conan (Future Boy Conan, 1978), kterého jsme vzpomněli v souvislosti s Isao Takahatou minulý týden. Ovšem Lupin se stal pro Hayao Miyazakiho klíčovou kreslenou postavou. Nejenže pracoval na krátkometrážních epizodách, dobrodružství galantního lupiče se zároveň stalo i jeho celovečerním režijním debutem. V roce 1979 měl premiéru snímek Lupin sansei: Cagliostro no shiro (Lupin the III: The Castle of Cagliostro), v němž už naplno vynikla Miyazakiho vtipnost a smysl pro romantiku.

S neklidnými roky, ve kterých Miyazaki střídal produkční společnosti a snažil se prorazit i jako samostatný tvůrce, přišlo rovněž období, kdy pracoval na vlastním projektu, aniž by ho zastřešovalo jakékoliv studio. Přípravy snímku Naušika z Větrného údolí (Kaze no tani no Naushika, 1984) vycházející z Miyazakiho mangy začaly už v roce 1983 a produkce se nakonec ujala společnost Topcraft. Její vedení tohoto rozhodnutí nikdy nelitovalo. Naušika, jejíž ekologické poselství i poetika okouzlila milióny fanoušků po celém světě, se stala obrovský hitem. Posbírala řadu ocenění a pomohla Hayao Miyazakimu založit společně s přáteli vlastní studio a svět tak uviděl poprvé na plátně jméno Ghibli.

Ve stejném roce, kdy měla premiéru Naušika, se ovšem objevil ještě krátkometrážní snímek Mirai shōnen Conan: Tokubetsu-hen – Kyodaiki Giganto no fukkatsu a hlavně televizní seriál na motivy knihy sira A. C. Doyla Meitantei Holmes (Sherlock Hound 1984-1985). Případy slavného detektiva (tady lišáka ve světě zvířat) jsou primárně určeny dětem a Hayao Miyazaki tentokrát nahlíží na zločin ne očima galantního Lupina, ale postavy stojící na druhém břehu, tedy detektiva Sherlocka. Seriál je složen z ucelených epizod a hlavní zápornou postavou je neustále pronásledovaný Profesor Moriarty. Prostřednictvím těchto nových Sherlockových příběhů se znovu potvrdil Miyazakiho cit pro dětskou duši. Seriál zakoupily jak americké, tak evropské produkce a prvnímu celovečernímu snímku ze studia Ghibli díky úspěchu nestálo nic v cestě. Téma příštího týdne tedy bude tvorba studia Ghibli v prvních letech jeho existence.

508 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.