Ocenění

Mistři animované fantastiky 2 – Sylvain Chomet

Autor | Aktuality | Pátek 30 května 2014 9.05

V nově započaté sérii článků se věnujeme tvůrcům animované fantastiky a pokusíme se napříč filmovou historií nalézt a poukázat na pozoruhodné snímky, které uspěly nejen u odborné kritiky. První režisér, jemuž jsme se věnovali, spolupracoval s hvězdami evropského komiksu a pocházel z Francie, a stejně tak je tomu i u druhého, Sylvaina Chometa. Snímky z jeho dílny sice nejsou až tak fantastické jako u dříve zmiňovaného René Lalouxe, oplývají ovšem neopakovatelnou atmosférou a šarmantní francouzskou náladou. Spíše než střídání vizí a neskutečných světů tak ochutnáme stylizovanou atmosféru Paříže či jiných okouzlujících měst. Přibližme si tvůrčí dráhu Sylvaina Chometa, výtvarníka, scenáristy a režiséra, který si cestu k animovanému filmu našel až v nové vlasti, v Kanadě.

Rodák z obce nedaleko Paříže absolvoval výtvarnou školu v Angoulême, odkud pokračoval do Londýna, kde pomáhal tvořit jako asistent ve studiu animovaného filmu Richarda Purduma. Později točil reklamy pro světové značky a psal komiksové scénáře. K vlastnímu autorskému animovanému debutu se dostal až po přestěhování do Kanadského Quebecu, kde natočil roku 1997 krátkometrážní animovaný snímek Stará dáma a holubi (La Vieille dame et les pigeons, 1997). Úspěch se dostavil takřka okamžitě. Kouzelný, melancholický krátkometrážní snímek, který je plný retro atmosféry pařížských uliček a vypráví metaforický příběh o líných holubech krmených starou paní, získal nominaci na Oscara v kategorii krátký animovaný film, cenu BAFTA, nominaci na Cézara a další úspěchy. Zároveň tak pomohl získat Sylvainu Chometovi i tolik potřebné prostředky na natočení celovečerního debutu.

A pokud bychom měli popsat úspěchy celovečerního debutu Sylvaina Chometa Trio z Belleville (les Triplettes de Belleville, 2003), museli bychom znovu zmínit stejná ocenění. Diváka zaujme nejen nápaditá animace, ale opět především něžné atmosférické vyprávění, které i přes svou dojemnost nepodléhá lacinému sentimentu a nepostrádá nápaditý příběh. Asi jen Francouz by mohl napsat scénář o cyklistickém závodníkovi, kterého unesou zločinci přímo z Tour de France a jemuž se vydává na pomoc babička a pes, kterým se v podivném velkoměstě Belleville rozhodne pomáhat i trio starších dam, bývalých music-hallových hvězd. Pozoruhodně absurdní příběh je vyprávěn takřka beze slov a objevuje se v něm mnoho popkulturních odkazů. Píseň, za kterou získal i nominaci na Oscara, otextoval samotný Sylvain Chomet, ve snímku zahlédneme i animované podoby Josephine Bakerové, pětinásobného vítěze Tour de France Jacquese Anquetila či virtuóze Gjen Goulda. Ač vznikl v roce 2003, kdy se do kin začaly prosazovat první filmy od studia Pixar, okouzlil i evropské publikum a nezůstal navzdory své jinakosti v červených číslech. Sylvain Chomet měl tedy cestu k dalšímu celovečernímu snímku otevřenou.

Když v roce 1956 dopsal legendární francouzský komik Jacques Tati svůj scénář o starém kouzelníkovi, který putuje od města k městu, aby pobavil publikum, a potká na své cestě mladou obdivovatelku věřící na zázraky, věnoval ho své nejstarší dceři. Bohužel ale příběh zůstal nezrealizován, dokud se ho nechopil Sylvain Chomet. Opět s minimem mluveného slova, v kouzelné poetice světa viděného skrz optiku starého potulného umělce, působí film Iluzionista (L’illusionniste, 2010) jako zjevení z minulého století. I přes svou melancholičnost, která je pro Chometa typická, však dokázal najít si cestu stříbrnými plátny a okouzlit diváky i odbornou kritiku. Ceny a nominace, kterými je ověnčen, potom jen potvrzují výjimečnost tohoto díla, kde se spojila poetika pana Hulota Jasquese Tatiho a Sylvaina Chometa. (Zajímavostí je, že v původní verzi scénáře se hlavní děj odehrává v Praze.)

Ačkoliv fanoušci netrpělivě očekávají další jeho projekt, v současné době nebyl žádný závazně potvrzen, a tak nezbývá než čekat a doufat, že u animovaného filmu Sylvain Chomet vydrží. Pokud jste tedy fanoušci poetických retro atmosfér v pařížském chanson stylu, neměli byste tohoto tvůrce opomenout.

Související články:

Mistři animované fantastiky 1 – René Laloux

1 037 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

komentáře 2 »

  1. Comment od Kim — 30.5.2014 @ 9.17

    Trio z Belleville je pěkný

  2. Comment od Ronkar — 30.5.2014 @ 9.29

    A depresivní 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.