Ocenění

Mlok 2016: Nejen pro čtenáře fantasy… (recenze)

Autor | Aktuality | Sobota 22 Říjen 2016 11.10

Na webových stránkách XB-1 je tomu jen něco přes půl roku a recenze na další ročník sborníku nejúspěšnějších povídek literární soutěže o Cenu Karla Čapka je znovu na světě. Mlok 2016 se oproti svému předchůdci nafoukl o celých sedmdesát stran, členění kategorií i počet publikovaných prací ovšem zůstal stejný. Ponechme stranou statistiky počtu zaslaných povídek, zúčastněných autorů a hodnotících porotců a pojďme se rovnou podívat na knihu, jejíž obsah je dle úvodního slova Jiřiny Vorlové výsledkem dobrého boje. Mezi ostatními žánry mají tradičně převahu fantasy povídky, ale přesto by měli zbystřit i ti, kteří se světům mečů a magie raději vyhýbají.

mlok-2015-2016

Otevřená kritika obálek sborníků z řady Mlok.

Kategorii mikropovídek otevírá Tom Hadrava sérií vzkazů začínajících slovy Milá paní Schwarzová. Mnohým důvěrně známý vývoj sousedských vztahů vedoucí až k nepříjemným třenicím je zde okořeněn nadpřirozenými schopnostmi nových nájemníků. Radmila Tomšů zase vypráví o tom, že zakázané ovoce chutná nejlépe, i kdyby to měly být třeba Škvarky, čímž vysílá políček módní vlně bioproduktů a zdravého životního stylu. Obě povídky se nesou v lehce satirickém duchu a větší rozsah by jim jen uškodil. Klára Kubíčková se zhostila už o poznání vážnější minidetektivky, v níž sehraje důležitou roli jeden netradiční fotoaparát. Když cvakne spoušť se ve třech dějstvích prokousává k drsné pointě, ale k navození pořádně husté atmosféry by naopak potřebovala mnohem větší prostor.

V povídce A jeho plášť byl z ptačích per, jež uvádí pětici krátkých povídek, se Petr Bělohrad pustil do variace klasického fantasy motivu o cizinci přijíždějícím kamsi do zapadákova. Jako hlavní postavu si vybral hypnomanta, obchodníka se sny, který dokáže nejen sny prodávat, ale s těmi zlými také bojovat. A když se zápasí se sny, žádná pravidla boje neexistují. Jen o kus dál, u Jezera spících andělů, nacházíme příběh Jonáše Jenšovského, jehož hrdina přijíždí do kraje přímo hypnotizovaného temnými silami, s nimiž nakonec svede boj. Obě povídky se odehrávají v dostatečně zajímavých kulisách a měly by uspokojit fanoušky tohoto subžánru. Trochu jinak, řekněme přes draky, na to jde Vladimír Němec v příběhu princezny svolné k životu s hrůzným čarodějem v povídce Jsem Korin, mág. Počáteční lákavá vidina velké bitvy je záhy utnuta a převedena na komorní, pravdu odhalující dialog s jemně erotickým nádechem.

Mlok-2013-2014

Civilnější námět si vybral Martin Drtina, jehož Můj táta vodník svoje schopnosti před ostatními tají, ale svou dceru jen tak neoblafne. Povídka se později přesune k tématu vyostřených partnerských vztahů se značně sugestivními scénami. Konflikt na dvou úrovních – mezi otcem a dcerou, mezi dcerou a přítelem – spolu s civilním charakterem povídky posouvají sborník na chvilku zase trochu jiným směrem. Poslední krátká povídka jej ovšem posouvá téměř mimo nám známý vesmír. Spinodála v termodynamice označuje mez absolutní nestability roztoku, který se samovolně vyděluje na dvě separované fáze. Jasné? Vrchovatá porce odborných termínů by čtenářům neměla bránit ve vychutnání povídky Hanuše Seinera Pod spinodálou, v níž je možné uzavřít část osobnosti člověka do struktur kovu, přičemž v lidském světě je ponecháno pouze jeho zbytkové já. O opětovné scelení milované bytosti pak ti nejbližší usilují veškerými prostředky. Je působivé sledovat, jakou cestou se vydají postavy a do kolika paralel se rozvine hlavní téma. Pod spinodálou je formálně i obsahově vybroušenou povídkou vyžadující minimálně jedno opakované čtení. A pokud máte žánr hard SF zvlášť v oblibě, pustíte se do něj s chutí.

Zahrada Veroniky Barborkové je jednou z nejčtivějších povídek sborníku. Z velké části na tom mají podíl dobře napsané dialogy, ve kterých hlavní hrdina, bývalý vězeň planetární zemědělské kolonie, hájí jako poslední mohykán svou pozici mimo zavedená společenská měřítka. Podařilo se zde docílit zajímavého jevu, kdy se o nepřízni osudu jednotlivce čte s dobrou náladou. Jitka Ládrová v Zákonu smečky kombinuje pohled do zákulisí gladiátorského výcviku s magickými schopnostmi princezny-věštkyně. Přes zábavnost a poutavost obou těchto motivů je znát, jak často stojí nevšímavě vedle sebe. Nekromantka Kamily Minaříkové vypráví svůj životní příběh přátelům kolem táboráku, aby od něj po chvíli vstala a šla vybojovat největší bitvu svého dlouhého života. V částečně retrospektivním vyprávění není nouze o houfy nemrtvých a opět by měli zpozornět hlavně fantasy pozitivní čtenáři.

mlok-2011-2012

Vůbec nejvážnějšího tématu Mloka 2016, přežívání, živoření a útlaku Židů za druhé světové války, se chopila Kateřina Vágnerová v povídce Doteky hrůzy, doteky štěstí. Účinek vyprávění je ještě umocněn zachycením běhu událostí z pohledu dětských očí, v němž se zlo dlouhou dobu skrývá jen za větší mírou nepohodlí. O tom co nebo spíš kdo bude Hlavní chod vypráví Barbora Vrobelová v gotické fantasy, kde parazité z cizího světa plení lidský druh. Konflikt dvou hlavních rivalů je příjemně jiskřivý a povídka dává na odiv atmosféru vyprázdněných hradních komnat a přilehlých prostor.

Vítěznou novelou se staly Nachové pustiny Michala Sirotka. Ve svižném a čtivém příběhu z apokalyptické budoucnosti zachvácené smrtelně nebezpečnými Vlákny není nouze o akční scény, které nechají čtenáře trochu vydechnout až s blížícím se závěrem. Ke zjevné inspiraci sci-fi a zombie filmy posledních let se občas v textu nachomýtnou i čistě literární vychytávky. Například autor využívá, podobně jako třeba Stephen King, letmého nahlédnutí do osudů postav, bez výjimky nešťastných, čímž dosahuje efektního napětí skloubeného se sebejistým očekáváním. Díky nekompromisnímu zacházení s postavami, atraktivnímu obrazu zubožené vlasti a perfektnímu tempu je novela vydařeným zakončením celého Mloka. I když úplný konec to ještě není. Slovo závěrem sepsala Vilma Kadlečková, která si zavzpomínala na časy minulé, kdy do soutěže vstupovala jako účastnice, a na současnost, kdy se odhodlala zaujmout místo v porotě.

Oproti minulému ročníku jsem Mlokem 2016 o řád spokojenější, protože se do evidentně velmi oblíbeného žánru fantasy dokázalo rozsáhle vklínit sci-fi a dokonce i jedno výborné hard SF. Ony civilní příběhy, které fantastika spíše jen ovoněla, obsahují zase témata, která nelze hodnotit jako povrchní. Nedostalo se tentokrát na žádnou opravdu humornou nebo hororovou povídku, ale možná i takové se soutěže zúčastnily. Ale o tom, co se do Mloka nevešlo a přesto stojí za pozornost, si povíme zase příště.

Mlok: Sbírka vítězných prací Ceny Karly Čapka za rok 2016

brožovaná, obálka R. Wenn, 464 stran, 276 Kč

Související odkazy:

Ceny Karla Čapka a ČS Fandomu 2016

Mlok 2015: S obojživelníkem na křídlech motýlů (recenze)

Mlok 2014: Jak je na tom známý obojživelník? (recenze)

Mlok 2013: Líheň talentu a originality i slušného průměru

cena_karla_capka_ckc

2 713 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 24 »

 1. Comment by standa.e — 22.10.2016 @ 19.52

  Ta „Otevřená kritika obálek“ je nějaká recese? Já že na obálkách minimálně ročníků 2012-14 vidím sebevědomé mladé ženy, jež vyznávají zdravý životní styl, sportují, přiměřeně se stravují, s úchyláky dokáží zatočit, pronikají do čistě mužských odvětví, jakými jsou parní inženýring, boj za spravedlnost a životy slabších, či dokonce spojují nejvýšší dovednosti bojových umění s mečem, holí a mágstva. Jednoduše řečeno, nechtěl bych se dámám dostat do spáru a zjevně si zaslouží respekt nejen na poli vyrovnávání mužské a ženské role v žánrové literatuře. Jestli jsem tedy výše uvedenou aktivistickou akci pochopil správně, žádají podepsaní více:

  a) obnažených svalnatých hrdinů (v koženém postroji s mečem, umouněné od sazí s kuklou a brýlemi, či přiléhavých overalech hvězdné flotily).

  nebo

  b) prostorově výraznějších žen s alespoň třemi různými kosmetickými vadami proti stávajícímu sexistickému standardu, aby se přispěvovatelky méně ladných křivek snad necítily diskriminované

  nebo

  c) řidičů kamionů v propocených nátělnících pobryndaných hořčicí a pivem a s převislým pupkem…

  nebo

  d) něco, vlastně ani nevíme co, hlavně aby tam nebyla atraktivní mladá žena (či tvor takovouto ženu připomínající).

  Ne, na rovinu, mně na obálce Mloka vadí jediné – to až příliš sebevědomé tvrzení o Nejlepších fantasy a sci-fi povídkách roku. Kdyby ony děvy z obálek byly v pozici vallejovských obnažených děv jak Leila připoutaných řetězem ke svému Velkému Bílému/Zelenému/Jinému Pánovi, pak OK, ale takhle to na mě, s prominutím, působí jen jako hledání problému kde není (A nebo OK, zakažme nejenom zobrazovat, ale i psát o těchto hrdinkách).

  Jistě by obálky mohly vypadat i jinak. Mám plnou knihovnu knih s výrazně vhodnějšími obálkami – a možná ještě víc takových, proti nimž jsou obálky Mloků umělecká (především ale alespoň řemeslně dobře odvedená) díla.

  Asi jsem ale fakt jen příliš velké šovinistické prase zjevně vychované dobou traktoristek, tak prosím všechny konstruktivní kritiky za jistou dávku shovívavosti…

 2. Comment by marketapy — 22.10.2016 @ 22.25

  Zveřejnění linku na dopis (bez jakéhokoli komentáře), který nebyl primárně míněn jako otevřený a který dosud nebyl odeslán svým hlavním adresátům, je poněkud nepříjemná situace.
  Mazat link asi už nemá smysl, i když by to bylo milé. K dopisu bylo alespoň aktuálně připojeno krátké vysvětlení, které stručně uvádí některé souvislosti. Jestliže se některý z hlavních adresátů, tedy organizátorů soutěže CKČ, dostane k dopisu dřív zde než ve své emailové schránce, omlouváme se. Řešit obálky primárně „přes média“ nebylo naším cílem.

  Za autorky dopisu

  Markéta Pytlíková

 3. Comment by Martin Sust — 23.10.2016 @ 10.21

  Nutno ovšem říct, že formou Otevřeného dopisu byl tento text zveřejněn už před týdnem a nikoli námi: http://medkult.upmedia.cz/2016/10/15/otevreny-dopis-proti-sexismu-sci-fi-ilustraci/

 4. Comment by Jana Dvořáčková — 23.10.2016 @ 11.02

  Kvůli obálkám si knihy nekupuji, takže ty prsatice tolik nezavrhuji. Pomůže to prodeji/pomůže to dalším ročníkům. Ale slečny trefně vyjádřily to, co je asi na obálkách nejzvláštnější – měly by souviset s obsahem (třeba dodat, že knihu jsem ještě nečetla, takže nevím, jestli tam nějaká taková dáma není).
  Klidně vnadnou bojovnici, pokud je v nějaké povídce. Nebo samostatné vnitřní ilustrace před každou z nich, když už.
  Jenom postřeh, je to drahé, kupodivu chápu.
  Recenze mě zaujala, obsahově se to blíží spíše tomu, co mám ráda, takže za mě jasná volba.

 5. Comment by marketapy — 23.10.2016 @ 13.33

  Martine, díky za upozornění, to jsem nevěděla. Holt radosti (ne)sdílení v digitálním věku. Budiž nám to poučením pro případné příště.

  A k hlavnímu textu článku – je to podařená recenze. Recenzovat sborníky je děsně nevděčný úkol, ale tady se to opravdu povedlo.

 6. Comment by Julianne — 23.10.2016 @ 13.54

  Když odhlédneme od obálek a budeme se soustředit na obsah, potěšilo mě především umístění Hanušovy povídky. Těším se, až si přečtu i zbytek Mloka, ale ještě víc se těším, až se budu moci pustit do překladu Pod spinodálou :).

  Tohle ostatně může být vhodný okamžik oznámit, že jeho Hexagramaton (vítěz Mloka 2013) v překladu do angličtiny vyjde v magazínu Tor.com 10. května 2017. A chystá se také anglické vydání jedné z dalších Hanušových povídek, tam se jen musí dořešit administrativa před vydáním. Každopádně máme (a především anglicky mluvící čtenáři mají!) na co se těšit.

 7. Comment by idle — 23.10.2016 @ 14.05

  Nemůžu se dopátrat, jestli jsou Mloci k sehnání i elektronicky, nevíte někdo?

 8. Comment by Jana Dvořáčková — 23.10.2016 @ 14.40

  stando, od sazí umolousané členy Hvězdné flotily, jimž z propocených zbytků sepraných uniforem vykukují chlupaté pivní pupky ušpiněné od hořčice. Z phaserů přešli na meče, kukly a masky a v zaplivaných hospodách, kam zavítají jedině namakaní řidiči kamionů, vzpomínají na roky zašlé slávy, kdy byli „řidiči tracků“ na treku (teď už spíš na tripu).
  Tak, a teď to někdo nakreslete :) .

 9. Comment by p.urban — 23.10.2016 @ 21.09

  Díky autorkám „Otevřené kritiky obálek“ i všem, co tento pamflet podepsali! Zařadili se tak na čelní místo ve frontě boje za hyperkorektní, multikulturní a antihomofobní společnost! Jen tak dál, mladí aktivisté! Váš dopis posunul tuto neděli do dimenze X :)

 10. Comment by p.urban — 23.10.2016 @ 21.50

  to standa.e: Já taky napřed myslel, že je to nějaký vtípek. Když jsem četl ty podpisy – Peggy Kýrová, Hugo Elrond, Ivo Olórin, Marianna Kaštan!Už chybí jen Adalbert Kolínský a Eliška Kutnohorská :)

 11. Comment by standa.e — 23.10.2016 @ 23.12

  p.urban: Víš, co mají společného John Updike, Vladimir Nabokov, John Irving, Kurt Vonnegut, Jr., Joseph Heller? Každý z nich má zářezy u zajíčka ve smokingu a nějak jsem neslyšel, že by se jim titulní obálky nějak eklovaly… Ale co už, nehodlám se nechat touhle hloupostí do něčeho zatahovat.

 12. Comment by p.urban — 23.10.2016 @ 23.29

  standa.e: Však jsou to taky všichni šovinisti :) Taky mi přijde, že se mladí aktivisté trochu pletou, pokud by měla obálka představovat „laciný stereotyp“, musela by na ní být žena v zástěře a s vařečkou v ruce. A „laciná pornografie“ vypadá taky jinak, zpravidla mnohem lépe :)

 13. Comment by p.urban — 24.10.2016 @ 12.44

  Také bych rád upozornil, že na žádné z obálek není radioaktivní mutant, což je dle mého soudu jasná diskriminace!

 14. Comment by Jana Dvořáčková — 24.10.2016 @ 17.35

  Hahá! Stereotypy už dávno ženy v zástěrách nezahrnují, (páč od mikrovlnky se neumažeš) :) .
  Nutno ještě dodat, že pro mnohé je ukázkou laciné pornografie právě ona zmiňovaná žena v zástěře a s vařečkou v ruce :) . Jak je na stole žrádlo, jde všechno líp, né? (odříhl(a) si a podrbal(a) se v rozkroku) :) .

 15. Comment by p.urban — 24.10.2016 @ 21.52

  Jana Dvořáčková: No nevím, já považuji pornografii za umění, a rozhodně ne laciné. Jinak doufám, že ty stereotypy, které přisuzuješ mužům, nevznikly na základě pozorování tvého přítele nebo manžela :)

 16. Comment by Ronkar — 25.10.2016 @ 9.30

  Mám přečteno skoro celé. Skutečně převládá fantasy, ale celkově se čte Mlok dobře. Na vyloženě slabý článek jsem zatím nenarazil.

 17. Comment by Jana Dvořáčková — 26.10.2016 @ 16.06

  p.urban: Přítele, nebo manžela :) . Ne, ne, do sociálních služeb už nedělám :) .

 18. Comment by Grobenius — 26.10.2016 @ 21.20

  Přečetl jsem si petici za „Za obálku MLOKA důstojnější“ a napadlo mě pár nesouvislých přípodotků.
  Autorky celkem srozumitelně vyjádřily, co se jim na obálkách nelíbí, já to pochopil tak, že zobrazování žen (a odvozených bytostí), které odpovídá současné představě konvenční krásy (spojené s mládím a upozorňující na reprodukční potenciál dotyčných). Krom negativního vymezení, že „se vyvaruje laciných a nedůstojných stereotypů“, nespecifikují, co by na obálce považovaly za vhodné.
  Mám za to, že obálka Mloka má upozornit na to, že si uvnitř nepřečtete o tom, jak hrdina ráno vstane, vyčistí si zuby, nasnídá se a odjede do práce, ani mudrování o tom, jak je těžké psát, což donedávna tvořilo značnou část moderní mainstreamové produkce. Pokud autorky petice poukazují na to, že SF/F „je dávno mainstream“, tak se tak nestalo tím, že by se žánrová literatura mainstreamu kapitulantsky přizpůsobila, ale proto, že došlo ke vzájemnému obohacení tím lepším z obou produkcí.
  Ale zpět k obálkám, ty mají naznačit, že povídky v Mlokovi jsou o lidech, kteří musí reagovat na výjimečné situace, často jsou i ti lidé výjimeční a pokud ne, výjimečně se v oné situaci zachovají.
  Troufám si říci, že to ty současné obálky dělají, i když netvrdím, že by stejnému účelu nenapomohly i jiné. Mlok zatím vyšel jednadvacetkrát. Na prvních sedmi se střídají jezdci apokalypsy s draky, bytostmi z Duny, roboty a kosmickými mariňáky, žádná žena. Od roku 2003, zřejmě jako reakce na převahu fantasy produkce, vzhled řady sjednocuje galerie postav s ženskými rysy v občas poněkud extatických pózách, které naznačují to, co jsem se pokusil říci v předchozím odstavci.
  K častému nářku na téma, že obálky nesouvisejí s obsahem Mloka, se dá říci jen to, že ten (obsah) je dán výběrem poroty a není znám dostatečně dlouho dopředu, aby se dala do vyhlášení výsledků CKČ udělat obálka na míru. Návrh obálky je poměrně obtížná (a za jiných okolností i honorovaná) práce, která nějakou dobu trvá, a soudím, že v některých ročnících se na obálce začalo pracovat ještě před součtem porotcovských hodnocení. Navíc vzhledem ke stále klesajícímu nákladu Mloka by obálka na míru nebyla možná ani finančně.

 19. Comment by p.urban — 26.10.2016 @ 21.48

  Jana Dvořáčková: No tak třeba přítelkyni :)

 20. Comment by p.urban — 26.10.2016 @ 21.51

  Grobenius: Ony neví, jen se snaží vytvořit „problém“, který se pak bude s velkým humbukem „řešit“. To je běžná taktika všech aktivistů :)

 21. Comment by standa.e — 27.10.2016 @ 0.23

  Já se teda ještě přiznám, že mně se ty obálky v zásadě i líběj. Hlavně ty poslední dvě. Sice mi lichotí, že mne autorky považují za dost malého xenofoba na to, aby mne vzrušovala zjevně nelidská humanoidka na letošním Mlokovi (nebo postlidská? Nesestavovala tuhle na toto téma náhodou jedna ze signatářek antologii?), ale říkám si – při všech těch úvahách o „přízemním využívání ženské nahoty na zvýšení prodeje“ – napadlo někoho, že se tyhle obrázky prostě mohou jejich tvůrcům a člověku odpovědnému za výtvarnou podobu knihy jednoduše líbit – a zároveň být dosažitelné? Že v tom vůbec nemusí být ten primitivní sexistický kalkul?
  Pomineme-li, že třeba z těch posledních pěti jsou nahé jen dvě. Aniž by byly v nějak lascivních pózách. O to vtipnější mi to pak přijde v kontextu s facebookem druhé ze spoluautorek výzvy (pomiňme její vlastní vystavené obrázky) – kde komentuje kávu s s obrázky stereotypních homosexuálů v kožených bdsm oblečcích slovy: „Asi začnu pít kafe, protože tohle je prostě roztomilé.“ Hm. A fantasy bojovnice, zjevně elfka, steampunková dívčina, rozadající se secesní dáma… jí na sborníku fantastických povídek přijdou přes čáru a nesouvisející s obsahem…

  Pevně doufám, že šlo v případě té kávy o ironii, protože jinak by se měl začínající aktivista alespoň pokusit o nějakou konzistentnost vlastních postojů…

  Ale zpět k těm obálkám: Jedna výrazná postava na spíše mlhavém pozadí mi náhodou přijde fajn a dává řadě tvář. Vlastně musím říct, že se mi letošní obálka líbí ze všech nejvíc a snažil bych se ten styl naopak držet. Každopádně rozhovor: „V jakém ročníku ti to vyšlo?“ „Už nevím, asi se sestřičkou.“ vypovídá naopak o chytrosti, koncepce obměňované a přitom monotématické obálky u jednoho pravidelně vydávaného sborníku. Je to jako říct: „Stopařova průvodce, Kallocain, Měsíční prach a Den trifidů mám v „poblité hlavě“.“ Každý kdo viděl, okamžitě ví.

 22. Comment by Ronkar — 27.10.2016 @ 10.31

  Na pěknou ženskou se prostě fajn kouká, ne že ne :) Mně obálky nevadí, ale ocenil bych, aby tam byla nějaká „kočka“ z konkrétního příběhu. Aby to víc sedělo s obsahem.

 23. Comment by p.urban — 27.10.2016 @ 10.51

  standa.e: „Poblité hlavy“,to bylo něco! To by se to aktivistům sepisovalo petičních pamfletů :) Jinak konzistentnost postojů od aktivistů nelze očekávat, většinou plácají páté přes deváté, jak se jim to zrovna hodí :)

 24. Comment by Jana Dvořáčková — 27.10.2016 @ 20.38

  p.urban: Zklamu Tě :) , ani tu.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.