Ocenění

Mocný vládce Oz – nápaditý prequel klasické pohádky?

Autor | Aktuality | Úterý 14 srpna 2012 7.40

Převracení klasických pohádek naruby je v módě už delší dobu a bylo jen otázkou času, než dojde i na kultovního Čaroděje ze země Oz od Lymana Franka Bauma. Mocný vládce Oz, který bude mít premiéru 7. března příštího roku, ovšem není jen pouhým přepisem původního díla do modernější a mnohem víc cool roviny, jako třeba Sněhurka a lovec (2012). Snímek se románem inspiruje spíše jen rámcově, a protože se zaměřuje na oblíbenou postavu rádoby mocného čaroděje, za nímž hlavní hrdinka předlohy putuje, a jeho osudy před, při a po nečekané cestě do země Oz, klidně by mohl sloužit jako prequel. Jak se příštím jarem dozvíme, usednutí na trůn největšího mága není vůbec jednoduchý cíl a pouť za jeho splněním je klikatější, než průměrná porce čínských nudlí.

Film nás zavede do doby, kdy byl Oscar Diggs jen podřadný cirkusový kouzelník, lačnící po bohatství, slávě a uznání. Přání se mu částečně splní, když se horkovzdušným balónem dostane z Kansasu do nádherné a živé země Oz, která shodou okolností zrovna očekává příchod hrdiny. Jenže vedle nadšeného lidu jsou tu ještě tři čarodějky – Theodora, Evanora a Glinda –, které mají Oscara prokouknutého. On sám, po uši v problémech, ale zůstává jediným, kdo musí volit mezi dobrem a zlem, zachránit říši a při té příležitosti se změnit v alespoň o trochu lepšího člověka. No jo, synopse zní snad až hloupě, ale za banální zápletkou se zcela jistě skrývá něco hlubšího a jestli ne, alespoň práci s vizuály budeme muset ocenit zcela jistě. Už jen nápad s černobílou prezentací a poměrem stran 4:3, dokud se Oscar nalézá v Kansasu a přechodem do barev, širokoúhlého formátu a 3D zobrazení po přesunu do Ozu je k nezaplacení.


S obrazovou stránkou si autoři vyhráli náramně.

Režíruje veterán Sam Raimi a v ústřední roli uvidíme stoupající hvězdu Jamese Franca. Jako čarodějky se představí Rachel Weiszová, Mila Kunisová a Michelle Williamsová a vedle nich třeba Samům bratr Ted Raimi nebo komediant Tony Cox. Zajímavá je šuškanda kolem nepotvrzeného Bruce Cambella – i kdyby si měl střihnout jen malé cameo, nejeden příznivec bezkonkurenční Armády temnot (1992) by radostí vyletěl z kůže.

555 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.