Ocenění

Přinesete si domů hlavu krále? (recenze)

Autor | Aktuality | Sobota 20 června 2015 9.20

„Nové vydání prvního dílu výjimečné ságy historické fantasy, která zaujme strhujícím dějem, živoucími hrdiny a realistickým ztvárněním drsných časů vikingských válečníků,“ takto nás láká nakladatelství Epocha na knihu českého spisovatele Jaroslava Mosteckého: Jdi a přines hlavu krále, která je zároveň prvním svazkem vikingské trilogie. Ta u nás začala vycházet v roce 1995 (první díl tehdy ještě pod autorovým pseudonymem Jeremy Shackleton). Ale co nám opravdu tato kniha přinesla, splnila očekávání a sliby anotace?

Vlci_vek_obalka

Příběh začíná v Dánsku, kde je dosavadní král poražen v souboji se samozvancem Godfredem, který má vlastní plány, jak si zemi přetvořit k obrazu svému. Svědkem potupy svého rodu je i královský syn Leif, jenž se Godfredovi postaví bez šance na úspěch a následně je vyhnán ze země i s družinou mrtvého panovníka. Vrátit se na trůn může pouze pod jedinou podmínkou: přinese hlavu jakéhokoliv krále a tím se prokáže jako hoden svého postavení. Získat otcovo dědictví samozřejmě nebude snadné, neboť i když v rozdrobených říších Evropy vládne spousta králů, žádný z nich se se svou hlavou jen tak rozloučit nechce. Mladý Leif se však nevzdává a do nelehkého úkolu se pustí se zarputilostí sobě vlastní. Bohužel, jeho horká hlava bude brzy stát většinu jeho družiníků život a mladík tak zjišťuje, že na to bude muset trochu jinak…

Sympatie si vedle hlavního hrdiny Leifa (který je občas kvůli své mladické nerozvážnosti zralý na pár facek) záhy získá jeho oddaný ochránce Helgi, který ho nejen několikrát vytrhne ze spárů jisté smrti, ale také má po ruce vždy dobrou radu nebo spásný nápad. Zároveň jsou také skvělými partnery v bojích, kterých v knize není zrovna málo. Jejich přátelství a družiníkova oddanost jsou místy obdivuhodné, zrovna jako praktičnost, s níž by Helgi zabil nejraději každého krále, který se naskytne v dohledu. Obě postavy přitom nejsou žádní neporazitelní nadlidé, naopak se jim několikrát vrátí následky špatného rozhodnutí.

První díl trilogie Vlčí věk se čte velmi dobře a lehce a není se tedy čemu divit, že už vychází potřetí. Text je čtivý, bez zbytečně složitých vět a kladení náročnosti na čtenáře. Příběh pak vypráví o složitém putování Vikingů, kteří prožívají dobrodružství, útrapy a společně se snaží jak přežít, tak i splnit kýžený úkol. Atmosféra je v knize vykreslená realisticky a uvěřitelně. Setkat se můžete i s množstvím zdařile využitých historických pramenů, postupů, nástrojů, které jsou v historické fantasy nepostradatelné a zároveň čtenáře nenudí. Autor má skvěle nastudovány reálie a fantasy prvky jsou zde spíše okrajové. Uvěřitelné je i myšlení hlavních či vedlejších postav, které sledují své cíle. Narazíme na rozdílné charaktery Vikingů, Keltů či Franků, z nichž každý má svou filozofii a bohy, jež uctívá. Poutavě jsou popsány i bojové scény či setkání s druidy. Jedinými pasážemi, které na mě působily trochu rozpačitě, byly romantické pasáže, jež jsou popsány z pohledu hrdiny, který je právě prožívá, a kde je použit náhlý přechod z er formy do ich vyprávění. Samotný popis je pak většinou až poetický a záleží na čtenáři, jak na něj zapůsobí.

Vázanou knihu s přebalem skvěle doprovází zajímavá obálka Lubomíra Kupčíka a v tomto hávu zcela jistě potěší každého autorova příznivce. Ovšem i když jste se s Jaroslavem Mosteckým ještě knižně nesetkali a hledáte příjemně dobrodružné a čtenářsky nenáročné čtení, lze úvodní svazek trilogie Vlčí věk s lehkým srdcem doporučit.

Jaroslav Mostecký: Jdi a přines hlavu krále

vázaná, obálka Lubomír Kupčík, 248 stran, 219 Kč

Související články:

Evropa pod nadvládou Vikingů (ukázka)

fantasticka_epocha_logo

1 944 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.