Ocenění

O cestě ke svobodě a nalezení vlastní zvířecí podstaty…

Autor | Aktuality | Čtvrtek 25 Září 2014 7.30

Svět domácích mazlíčků je definitivně pohřben. V tajných laboratořích letecké základny Spojených států se rozjíždí nový projekt MEMY. Vznikají první prototypy nových kyborgů. Tvoří se válečné stroje pro bitevní pole zítřka. Svět se mění, ale válečné zbrojení v něm stále zůstává. Vyvinulo se v technologie, které mísí živočichy z masa kostí s opancéřovanými stroji překypujícími moderními technologiemi a posledními výkřiky zbrojařského průmyslu. Průkopníky moderní kybernetické revoluce se stala zvířátka, která najdete v mnoha běžných domácnostech. Nejnebezpečnějšími zbraněmi zítřka jsou pes, kočka a králík. Alespoň tak to vidí kontroverzní britský scenárista Grant Morrison a jeho krajan, jeden z nejuznávanějších současných komiksových výtvarníků, Frank Quitely. MY3 je komiksem plným srdceryvných emocí, našlapaných akčních scén, hororové atmosféry, vědeckofantastických vizí orwellovských rozměrů a hlavně lásky k němým tvářím. I když…

Komiksů, kde se hlavních rolí ujmou zvířata, je dost. Pokud totiž nasadíte antropomorfismus do komiksu a přidáte pořádné emoce, pak dokážou němé tváře chytit za srdce skoro každého. Mnohdy mám pocit, že se to už snad dělá prvoplánově a mnohdy značně křečovitě. Naštěstí MY3 toho není důkazem. Grant Morrison je natolik zkušeným tvůrcem, že tyhle laciné berličky nemá jednoduše zapotřebí. Naopak to vzal z úplně jiné strany. Díky kybernetickým armádním pokusům vytvořil ze sladkých zvířátek ty nejhrozivější válečné stroje, jichž se bojí i jejich stvořitelé. Jediné, co jim ponechal, jsou zvířecí duše a pudy. Jenže i ty musí o svou šanci na přežití bojovat v těsných pancířích plných technicky dokonalých zbrojních inovací. Cesta ke svobodě a nalezení vlastní zvířecí podstaty je tak dlážděna mrtvolami nejen z řad armádních jednotek, ale i civilního obyvatelstva. Korunu tomu nasazuje výtvarné zpracování komiksu v podání Franka Quitelyho. Tohle je pastva pro oči, které kolikráte vůbec nestíhají sledovat, co se na stránce všechno děje, a velká škola moderních komiksových výtvarných postupů. Jen z tohoto hlediska by takovýmto dílům slušel mnohem větší formát. Mnoho ze zmíněného uměleckého majstrštyku je rozebráno v závěrečné části knihy, v níž autoři popisují vznik jednotlivých nápadů a jejich postupnou realizaci do finální podoby, kterou je čtenářstvo patřičně fascinováno.

MY3 představuje ohrané klišé na téma co se stane, když vědecký experiment začne žít vlastním životem. Přidejme k tomu však Morrisonovu protikulturní opozici a odpor k autoritám, tedy i k vojenské byrokratické mašinérii, a doplňme vším, co jsme už výše zmínili, a rázem tu máme příběh, který vzbuzuje plno různých reakcí, ale rozhodně nejde o tuctové dílo hodné zapomnění. Možná vás naprosto uhrane, třeba mu nebudete plně rozumět, anebo se vám jednoduše nebude líbit. Ale jedno je stoprocentně jisté – nezaměníte si jej s bezpočtem jiných. A to vše dostanete v jedné jediné knize bez dalších nekonečných pokračování. Pokud hledáte něco, co se vymyká spektru nudné šedi, pak už nemusíte horečně uvažovat a sáhněte po novém Morrisonovi a poznejte výjimečný příběh o zvířátkách uvězněných v krunýřích smrtonosných zbraní.

Grant Morrison & Frank Quitely: MY3

brožovaná, překlad Darek Šmíd, obálka Frank Quitely, 144 stran, 399 Kč, vydal BB/art

Související články:

MY3 – Kybernetická revoluce přichází (ukázka)

452 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.