Ocenění

Plány v plánech za mlhami iluzí (recenze)

Autor | Aktuality | Sobota 21 Červen 2014 7.30

Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu, protože tím, jak zůstávají utajeny naší mysli, nad námi získávají moc. Zahajovací pasáž jednotlivých dílů Mycelia nemůže být případnější. Jak série postupuje kupředu, její postavy se ocitají ve stále větším zajetí sil, které jsou jim do značné míry skryty – a musí podstupovat stále větší rizika, aby se vůbec udržely ve hře, jež se stává čím dál nebezpečnější. Lucasu Hildebrandtovi se rychle krátí zbývající čas, Össeanka ve vyhnanství Kamële se ocitá mezi mlýnskými kameny sporu trojice velekněží o moc, právnička Fiona si začíná palčivě uvědomovat, že se nevědomky zapletla do sporu, jemuž vůbec nerozumí, a mnozí další platí za nevědomost ještě krutější cenu…

Jantarové oči nastínily politicko-kulturní konflikt Země a Össe i plíživou závislost Země na össeanských technologiích; Led pod kůží mu dodal nové dimenze a větší naléhavost; v Pádu do temnot už z postupného hromadění napětí přechází do aktivní fáze. Fomalhiwa zastupovaná záhadným Aš~šádem, mocnějším než össeanští i gerdánští gleewarini, se stává klínem mezi Zemí a Össe a této příležitosti využívá i össeanským vlivem dlouho utlačovaná Gerda – a v závěru třetí části se můžeme jen dohadovat, kam až postupně se vyostřující situace povede. Gradaci můžeme pozorovat z úhlu pohledu více postav, které zastupují téměř všechny zúčastněné strany. Jediným, komu nevidíme do hlavy, je tajemný Fomalhiwan Aš~šád. Ač biologicky člověk, díky své výchově ve zcela cizí civilizaci je leckdy méně pochopitelný než mimozemšťané z řad Össeanů a Gerdánců.

A pak je tu samozřejmě ještě Lucasův otec Giles Hildebrandt. Tomu do hlavy nevidíme, jelikož je už dávno po smrti – ale i s tímto drobným handicapem je jednou ze suverénně nejzajímavějších postav série. Jeho motivy jsou nám skryty za mlhami ürrumaë a Aš~šádovy stejně tak, což považuji za jedině prospěšné; jinak by hrozilo, že bychom rozehranou partii při pohledu ze všech stran pochopili a bylo by nám jasné, jaké volby směřují k jakým výsledkům – a jaké by v tom bylo napětí? Mycelium je dokonalé právě svým nastíněním plánů uvnitř dalších plánů, zobrazením hry doslova vesmírných proporcí a zároveň zblízka toho, jak semlela životy jednotlivců. Za vynikající považuji i zřetelné zobrazení toho, jak se postavy rozhodují na základě velmi omezených informací, které mají. Až příliš často se ve špionážně laděných SF příbězích stává, že všichni zúčastnění mají přístup k valné většině faktů a mohou učinit skutečně racionální, podložená rozhodnutí. V Myceliu musí mnohdy riskovat, spekulovat, vsadit vše na jednu z možných karet a doufat, že to vyjde, protože nemají šanci se včas dozvědět vše a často nemohou věřit ani ničemu, co už vědí – a o to napínavější je pak čtení.

Ve druhé i třetí části, zejména právě třetí, chvílemi nasazené tempo zvolní a hrdinové se neúspěšně rozhodují mezi různými možnostmi nebo přemítají o smrti, vesmíru a vůbec na můj vkus až moc dlouho, ale podobné scény pak vždy zase vystřídá živá dynamika mezi postavami. A ta právě v Pádu do temnot získává širší rozměr s větším zapojením Gerdánců. Nevinné postavy z prvního dílu nejsou tím, čím se jevily, špionážní hra přituhuje a motivy různých stran se dostávají do stále ostřejšího střetu. Nikdo si nemůže dovolit zůstat pozadu a každý se snaží uchránit své zájmy (v lepším případě) a život (častěji) při tanci podle toho, jak píská někdo momentálně mocnější. Ale to se může rychle obrátit…

Raději si na knihy vyhraďte volný víkend a k posteli nebo křeslu si přichystejte zásobu jídla a čaje (houbového či rostlinného dle libosti). Začněte číst ráno a počítejte s tím, že kromě nezbytné hygieny do večera prakticky nevstanete. A možná před neklidným spánkem dáte přednost rozečtení dalšího dílu už ten den a nepřestanete, dokud druhý den s kruhy pod očima neskončíte. Potom si budete muset počkat do podzimu. Připravte se na nástup abstinenčních příznaků. Ale znáte je od Lucase Hildebrandta – a tak těžké jako u něj snad odvykání nebude, nebo ne? Jen je vám jasné, že do toho spadnete znovu.

Houby už máte zkrátka jednou v krvi.

Vilma Kadlečková: Mycelium 2 – Led pod kůží & Mycelium 3 – Pád do temnot

brožovaná, obálka Tomáš Kučerovský, 332 stran, 348 Kč

brožovaná, obálka Tomáš Kučerovský, 424 stran, 348 Kč

744 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.