Ocenění

Neúprosný střet kultur v románovém Vidění (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 29 ledna 2015 7.30

Čtvrtý svazek úspěšné pentalogie Mycelium české spisovatelky Vilmy Kadlečkové přináší odpovědi i nové otázky a ukazuje nám známé postavy ze zcela nových úhlů pohledu. Zároveň se situace mezi jednotlivými civilizacemi vyhrocuje a postupně do sebe zapadá stále větší počet dílků složité a poutavé skládanky, ačkoli odkrytí celkového obrazu na nás samozřejmě čeká teprve v závěrečné části cyklu. Můžeme se dohadovat, jakou roli sehraje změna v Lucasově životě i co přesně má v plánu Aš~šád, autorka nám předkládá bohatou hostinu pro naši fantazii a vyvrcholení celého příběhu se kvapem blíží. Už tento rok se vše uzavře v pátém svazku série Hlasy a hvězdy…

Zkáza össenské Lodi přivážející kolonisty z D-Alfy je tragédií pro lidi i Össeany – avšak z docela jiných důvodů. Zatímco pozemšťané truchlí nad zahynulými lidmi, žal Össeanů vyvolává pouze smrt posvátné Lodi. Co na tom, že několik lidí v jejích útrobách přežilo? Podle mimozemských zvyklostí se ven už nedostanou. Jejich plánované obětování některé šokuje, jiní s ním počítali a většina o něm pořádně ani neví; össenská církev ovšem ví, jak obrátit mediální pozornost jinými směry. Roy Stafford je zděšen a hledá pomoc, kde může, ale zároveň má strach; Aš~šád i Lucas se každý po svém potýkají s důsledky událostí ze závěru Pádu do temnot… Smyčky se kolem nich stahují – a některé doslova. Postavy Mycelia procházely zajímavým vývojem po celou dobu série, ve Vidění však tento trend graduje a stále více je poznáváme i ze stránek, které nám dříve zůstávaly skryté v mlhách ürrumaë. Aš~šádova záhadná minulost je zčásti odhalena a je skutečně působivá, Lucasovi se hroutí půda pod nohama, Pinkertina v sobě nachází nové nečekané stránky a navenek milá přátelská Sofie nám ukazuje i druhou tvář. Ve své recenzi na Led pod kůží a Pád do temnot jsem psala, že postavy se ocitají ve stále větším zajetí sil, které jsou jim do značné míry skryty. Vidění teď jim i nám kousky skládanky odkrývá a čtenář si už může lépe představit celkový obrázek. Jednotlivé prvky se začínají propojovat: zkáza Lodi i katastrofa Trismegista, díky níž se Aš~šád ocitl na Fomalhiwě, Lucasova minulost na Össe a zázračná paměť i össenské intriky.

Větší množství informací však ne vždy vedou k lepším rozhodnutím. Proto podobně jako v předchozích dílech dobré úmysly zřídkakdy vedou k dobrým koncům a selhávají na nedostatku komunikace, strachu i špatném plánování – a v důsledku se pak lidstvo jako takové, ne jen pár vybraných jedinců z össeistiky a diplomacie, poprvé naplno setká s össenským fanatismem. Össe si však navzdory šokujícímu střetu kultur umí zajistit příznivější obraz v médiích – a pravda je jasná jen těm, kteří ji znali už předtím. Vilma Kadlečková popisuje mezicivilizační politiku i intriky s cynismem, lhostejností, naléhavostí i zvědavým zájmem, podle toho, z jakého úhlu pohledu je právě vidíme. A své postavy autorka rozhodně nešetří; všichni musí podstoupit oběti, někteří své vlastní, další k tomu využívají jiných… Skvěle podaný je postupný souboj Kamëlë a Aš~šáda, soupeření táhnoucí se už od střetnutí v Abyssu v minulé knize. Ještě více vzrostla propast mezi Aš~šádem a Lucasem, ale po osudné roztržce ve třetím dílu už spolu téměř neinteragují, a tak tu roli Lucasova antagonisty začíná zastupovat jeho sestra Sofie – rozhodně se zajímavými důsledky. Některé zvraty (zásah psychologů, události na Marsu) byly na můj vkus snad až příliš náhlé, ale v logice příběhu a světa dávaly smysl a čtenář už více tuší, kam posouvají celkový příběh. Jsem velmi zvědavá, kam nás zavede závěrečný pátý díl – jakým způsobem se propojí dosavadní náznaky, zda jsou má tušení správná či naprosto mylná a jakým osudem skončí jednotlivé postavy. Je těžké zhodnotit čtvrtý díl úzce propojené pentalogie, aniž bych se dopustila přílišných spoilerů, a tak dodám jediné slovo: Proměna. Prochází jí řada lidských i ne-lidských postav a samotný svět Mycelia – a můžeme se zatím jen dohadovat, jak bude v páté části ambiciózního cyklu završena.

Vilma Kadlečková: Mycelium IV – Vidění

brožovaná, obálka Tomáš Kučerovský, 424 stran, 389 Kč, vydalo nakladatelství Argo

1 330 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Vany — 30.1.2015 @ 10.07

    Možná si autorka recenze mohla všimnout data a upravit nebo doplnit výrok „Už příští rok se vše uzavře v pátém svazku série Hlasy a hvězdy…“ informací, že to pochází z loňska a tudíž prostě a jednoduše v pětku doufáme letos na FF2015.

  2. Komentáře by Martin Sust — 30.1.2015 @ 10.11

    To je bohužel redakční chybka, autorka recenzi odevzdala ještě v minulém roce. Kniha by měla vyjít letos patrně krátce před Světem knihy, pokud se nic nezměnilo…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.