Ocenění

O myším putování zimní krajinou (recenze)

Autor | Aktuality | Středa 9 listopadu 2016 17.35

Nakladatelství Comics Centrum se vedle knih publikovaných v nákladu určeném předchozími online objednávkami věnuje i vydávání běžně distribuovaných komiksů. Letos jsme se tak dočkali čtivého hororového kompletu Plášť, jenž rozvíjí původní povídku Joa Hilla a v budoucnu by se měl i u nás dočkat aktuálně vznikajícího knižního rozšíření, Corbenova souboru Duchové mrtvých, přinášejícího zdařilou směs komiksových adaptací Poeových básní a povídek, a První knihy hřbitovní, v níž P. Craig Russell za pomoci skupiny nadaných výtvarníků adaptoval u nás dobře známý Gaimanův román. Pokud tyto knihy něco spojuje, pak je to ponurá, více či méně hororová atmosféra, které se ovšem vymykají okouzlující příběhy ze života Myší hlídky, jež mají blíže spíše k epické fantasy…

mysi-hlidka-zima-1152

Myší hlídku jsme měli tu čest letos poznat už v prvním svazku s podtitulem Podzim 1152, kde se skupince jejích nejodvážnějších příslušníků podařilo odkrýt plánovanou revoltu ve vlastních řadách. Předchozí události, jakkoli nakonec skončily ve prospěch starých pořádků, měly na hlídku značný dopad. Na prahu kruté zimy se tak hlídka snaží upevnit dohody s okolními městy a zároveň od nich získat chybějící zásoby, bez nichž těžko přežije nadcházející mrazem sevřené měsíce. Zajistit by to mělo hned několik skupinek vyslanců, čímž se dostáváme ke starým známým, abychom je opět zastihli na nebezpečné cestě, na níž nebude o ohrožení života statečných myšek nouze.

David Petersen ve druhém svazku své cenami ověnčené série umně splétá hned několik dějových linií, které se v závěru přirozeně propojí do jednoho celku, jenž napoví, jakým směrem se vydá křehké myší společenství. Zimní prostředí spolu s hrozícím strašákem hladu a nemocí ještě více prohlubuje pocit čtenářovy sounáležitosti s drobnými hrdiny v jejich boji za přežití. Chybět samozřejmě nebude ani boj s hladovým dravcem a blíže poznáme i samotné fungování hlídky včetně spolupráce s dopravu poskytujícími zajíci. Prostor pro tentokrát letmo dostanou i milostné vztahy připomínající, že boj a služba, jimž je život v hlídce povětšinou zasvěcen, není jedinou důležitou kratochvílí myší existence.

Pokud měl snad kdokoli pochybnosti, zda se autorovi i v dalším svazku podaří vyvolat kouzlo neobyčejného fantastického dobrodružství, jež si nezadá s mnohými slovutnými fantasy opusy, přestože jde o příběh nejdrobnějších zvířecích stvoření, nechť odhodí veškeré obavy. Pokud bychom totiž měli druhý svazek srovnávat s úvodním, pak je zimní epizoda ještě zdařilejší, temnější a napínavější. Zima 1152 mimo jiné nabízí dramatický boj se sovou, temné bloudění v labyrintu chodeb vražedného nepřítele, pátrání po nemilosrdném traviči ve vlastních řadách a odhalední tajemství Černé sekyry. Ruku v ruce s napínavými událostmi a propracovaným světem jde i zdařilé výtvarné pojetí, jež dělá čest čistě autorskému komiksu. Pochvalu pak tradičně zaslouží i Kantůrkův překlad a rovněž převod básní do poetického českého jazyka, jenž si vyžádal řadu konzultací.

Pokud má Myší hlídka nějakou nevýhodu, pak je to skutečnost, že bez ohledu na věk bude každý myším dobrodružstvím přístupný čtenář po druhém svazku ještě tíživěji a netrpělivěji očekávat další pokračování skvělé série. Ve třetím svazku se vrátíme až do roku 1115 a dozvíme se, jak se Čakan stal legendami opředenou Černou sekyrou, což je příběh, který bezesporu slibuje mnohé. Pokud tedy máte rádi fantasy příběhy, kde nejde ani tak o krvavé a magií třeštící události, ale o mistrné vypravěčství a budování svébytného fikčního světa, pak vám Myší hlídku mohu doporučit. Na závěr snad ještě zmínku o chystaném filmovém zpracování. Snad se ho skutečně dočkáme, protože tento komiks má potenciál oslovit celou generaci mladých čtenářů.

Myší hlídka: Zima 1152

scénář a kresba: David Petersen

vázaná, překlad Jan Kantůrek, 192 stran, 699 Kč

comicscentrum_logo

880 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Cloudy — 10.11.2016 @ 22.06

    Lze asi jen těžko předpokládat, že u nás kdy vyjde The Art of Mouse Guard, ale pro fanoušky by to byl opravdu výživný pohled do zákulisí.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.