Ocenění

To nejlepší z herní scény roku 2014

Autor | Aktuality | Středa 31 prosince 2014 9.30

Na konci každého roku se objevují články s výběrem nejlepších přírůstků do herní rodiny za uplynulý rok. Tyto seznamy fungují jako konečná známka pro tvůrce a vydavatele, jak si jejich hra v průběhu roku vydání vedla a jak moc se zaryla do paměti hráčů. Pravdou je, že letošní rok byl i přes některá nesplněná očekávání vskutku zajímavý a přinesl dostatek nových her a inovací, které jistě stojí za to si připomenout. Namísto klasického TOP 10 vám dnes přináším výběr zajímavých herních titulů rozdělený do několika kategorií tak, aby si každý z vás našel to pravé dle vlastního vkusu a hráčských požadavků. Vždyť svět deskových her je a do budoucna jistě i vždy bude neuvěřitelně bohatý…

Když se necháte unést dějem

Začneme klasikou sci-fi a hororového žánru v podání Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game od společnosti Upper Deck Entertainment. Fenomenální série Vetřelec se konečně dočkala adekvátního kooperativního zpracování ve formě karetní hry vystavěné na systému Legendary, který byl prvně představen ve spojení s marvelovskými superhrdiny. Tato hra pro 1 až 5 hráčů vás nechá projít si variace na čtveřici filmových zpracování a každá přináší jiné setkání s hrozivým vesmírným zabijákem. Navíc hra přináší vskutku nelítostnou obtížnost, která si nezadá se skutečným setkáním s vražedným stvořením z dílny H. R. Gigera. Jedinou vadou na kráse je množství karet, které je při rozbalení nutné roztřídit, a také hlášené problémy s chybějícími kartami, které Upper Deck hráčům dodatečně rozesílá.

O tom, jakou sílu má značka Star Wars, existuje tolik důkazů, že přišlo mnohým hráčům až šokující, jak to, že s touto mocnou licencí neudělala společnost Fantasy Flight Games víc než jenom karetní hru a souboje stíhačů. Vlhké sny fanoušků se letos zhmotnily v podobě Star Wars: Imperial Assault, hry pro 2 až 5 hráčů, která v sobě kombinuje to nejlepší ze scénářové „dungeon crawl“ hry Descent: Journeys in the Dark (viz naši recenzi) s vylepšenými postupy a jako bonus obsahuje také „skirmish“ mód, v němž si dva hráči sestaví jednotku impéria a povstalců a vrhnou je do nelítostného boje. Od překrásných komponent přes období původní filmové trilogie až po výbornou hratelnost tato hra představuje značku Star Wars tak, jak jsme si ji zamilovali.

A co by to bylo za tematický výběr, kdybychom vynechali fenomén posledních let, tedy oživlé mrtvé? Plaid Hat Games letos rozčeřily vody herní zátoky se svým titulem Dead of Winter: A Crossroads Game. V této hře pro 2 až 5 hráčů dostává každý na starost malou skupinku přeživších z kolonie, kterou postihla nejenom světová zombie apokalypsa, ale také krutá zima, jejíž chladivá bílá pokrývka ztěžuje už tak obtížný život. Podmínky výhry se mohou lišit a tak je někdy hra zcela kooperativní, jindy sice hráči spolupracují, ale každý má trochu jiný cíl a nakonec se může v kolonii objevit zrádce, který své touhy uspokojí pouze smrtí spoluhráčů. K tomu si přidejte obtížná rozhodování, zda přijmete do kolonie nové přeživší, výpravy do okolí pro hledání zásob, boj s nekončícími zástupy bezduchých těl a neustálé obavy před ostatními, jejichž úmysly nemusí být tak čisté, jak je prezentují. Pro milovníky zombie žánru jde o jasnou volbu.

Když promluví zbraně

I hry zaměřené na boj si letos užívají skvělé přírůstky. GMT Games představily dlouho očekávaný čtvrtý díl ze své série COIN, v níž se v rozličných historických konfliktech střetávají místní frakce se svými vlastními cíli a touhami jich dosáhnout. Po konfliktech v Kolumbii, kubánské revoluci a válce v Afghánistánu spojil tvůrce série Volko Ruhnke síly s Markem Hermanem a přináší Fire in the Lake, v němž se podíváme na nechvalně proslulou válku ve Vietnamu. 1 až 4 hráči se zde ujmou skupin zainteresovaných v konfliktu a snaží se svým vlastním způsobem zvítězit. Namísto klasických taktických či operačních manévrů zde hráči musí pečlivě rozmýšlet své kroky, pomáhat spojencům a náležitě znepříjemňovat život soupeřům. To vše v proudu reálných historických událostí, které ovšem mohou přinést klady i zápory každé straně a tak může vypadat průběh vaší války ve Vietnamu docela jinak, než tomu bylo ve skutečnosti.

Heroes of Normandie od Devil Pig Games si prošly úspěšnou Kickstarter kampaní a v letošním roce doputovaly do rukou netrpělivých hráčů. Taktická hra pro 2 hráče přináší oproti žetonkovým počinům jiných společností velké a krásné kartonové komponenty, jednoduchá pravidla a nadmíru zábavné scénáře. Hra rozšířila malou, leč velmi důležitou rodinu začátečnických wargames, s nimiž se můžete snadno sžít a naučit se základní taktiky a principy žánru. Neomezuje se však pouze na začátečníky a i zkušení válečníci si ji mohou do sytosti užít. Pokud vás lákají válečné hry, ale bojíte se obtížnosti, malých žetonků a s nimi spojenými pinzetami, zastřihováním rohů, papírovými mapami atd., jsou Heroes of Normandie ideálním začátkem, kde není třeba nic navíc.

Zkušení vojevůdci se slabostí pro ikonický svět J.R.R. Tolkiena jistě ocení hru The Battle of Five Armies od vydavatelství Ares Games. Tematický následovník klasické hry War of the Ring, v níž se odehrává děj celé trilogie Pán prstenů, se zaměřuje čistě na konflikt u Osamělé hory, v níž se střetávají armády trpaslíků, lidí, elfů a skřetů. Dva hráči si rozdělí síly dobra a zla a projdou si konflikt s upravenými a také komplexnějšími pravidly zaměřenými na boj. Není nač čekat, Středozemě volá.

Když se sejde rodina

Párty hra Spyfall, která u nás díky REXhrám vyjde pod názvem Superšpion, je značně ztřeštěný počin ruského vydavatelství Hobby World, v němž se 3 až 8 hráčů stane účastníky zcela netradiční špionské hry. V krabici najdete 26 sad prostředí po osmi kartách, z nichž sedm ukazuje prostředí a osmé špiona. Po rozdání karet se hráči postupně začnou ptát na prostředí a z odpovědí se snaží odhalit špiona. Ten na druhé straně musí bedlivě poslouchat ostatní a snaží se uhádnout, ve které z dvaceti šesti lokací se nachází. Hráč může ve svém kole obvinit jiného hráče, že je špion, a pokud se na tom všichni shodují, odhalí obviněný hráč kartu. Jestliže jde skutečně o špiona, dostávají všichni ostatní bod. Druhá možnost je, že špion ukončí kolo oznámením, ve kterém prostředí se nachází, a jestliže se nemýlí, obdrží vítězný bod on sám. Veselá hra plná bláznivých otázek i odpovědí, která se na setkání s rodinou či přáteli neztratí.

Zřejmě nejodvážnější vizuální počin letošního roku je hra Abyss, jejíž přebal neobsahuje název hry, ale jenom velkou tvář obyvatele podmořského světa, navíc v pěti různých variantách. Ačkoliv mělo jít dle očekávání o převrat, nakonec jde pouze o velmi pěknou rodinnou zábavu s překrásnými komponenty pro 2 až 4 hráče. Snažíte se v ní ovládnout podmořské království pomocí rozličných obyvatel a získáním kontroly nad jednotlivými územími. Hra vyniká svým vizuálem a přináší jedny z nejlepších ilustrací tohoto roku. Navíc používá coby měnu perly, které si hráči uchovávají v mušlím podobných nádobách, což dle některých není moc praktické, ale je to překrásně tematické.

Polské Portal Games sice daly světu zajímavou karetní strategickou sérii 51st State, ale pro mnoho hráčů šlo o hru příliš složitou, s temným světem a nepříliš šťastně napsanými pravidly. Autor Ignacy Trzewiczek si vzal připomínky k srdci a letos se vytasil s Imperial Settlers, která vychází ze základních herních mechanik původní hry, ale vše zjednodušuje a přináší líbivé téma osadníků s roztomilou grafikou a hráčsky přijatelnějšími a herně výrazněji odlišenými národy. Budování civilizace si tak 1 až 4 hráči mohou užít v kombinaci s povedenými komponenty a rozumnou herní dobou.

Co dalšího rok dal

Čestné místo v tomto seznamu si zaslouží ještě několik dalších her, o kterých se přinejmenším v rychlosti zmíním. Kdo kdy chtěl provozovat vlastní automobilku, neměl by si nechat ujít hru Kanban: Automotive Revolution, v níž se 2 až 4 hráči utkají coby manažeři automobilových montážních linek. Komu se podaří nejlépe využít své pracovníky, materiály a stroje a získá si tak přízeň majitelů automobilky a povýšení? Obsáhlá euro hra v zajímavém prostředí potěší nejenom příznivce automobilů. Čeští Alchymisté od Czech Games Edition přinášejí zajímavé téma s pořádnou dávkou dedukce a blafování společně s revolučním využitím moderních elektronických zařízení při míchání lektvarů. Pokud máte rádi dedukci, ale vadí vám absence propojení s tématem, tuto hru pro 2 až 4 hráče si zamilujete. Staňte se skutečnými alchymisty, kteří mezi sebou soupeří ve vytváření receptur!

Five Tribes si letos získala mnohé hráče na veletrzích Gencon i Spiel a představuje zajímavé euro se specifickým mechanismem posouvání skupin panáčků po herní ploše. Ačkoliv se komponenty i krabice tváří jako nositel zajímavého prostředí pohádek Tisíce a jedné noci, kromě ilustrací je hra naprosto netematická, což je velká škoda. To však nikterak nebrání tomu, aby si u ní 2 až 4 hráči náležitě zavařili mozkové závity. A jako poslední musím zmínit karetní hru Star Realms (viz naši recenzi), která mohutně oživila zájem o deck-building hry. Hra určená v první řadě pro 2 hráče přináší rychlý a jednoduchý duel s povedenými sci-fi ilustracemi, přímým konfliktem a jednoduchými pravidly. To vše v malé a snadno přenosné krabičce za pár korun a zaujímá tak čestné místo mezi příjemnými překvapeními letošního roku.

1 972 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Kim — 31.12.2014 @ 10.58

    luxus

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.