Ocenění

Nemám páru už počtvrté a znovu skvělý! (reportáž)

Autor | Aktuality | Středa 19 prosince 2018 22.15

Už čtvrtý ročník tematického steampunkového festivalu Nemám páru proběhl 27. října v Brně a jeho program byl jako obvykle opravdu bohatý. Na své si přišel jak fanoušek této subkultury, tak i běžný návštěvník či zájemce o fantastiku. Akce probíhala v útulném klubu Mors Art, jenž si pro návštěvníky připravil stylové alkoholické i nealkoholické míchané nápoje, které nejen svými názvy evokovaly století páry. Celkovou atmosféru pak ještě zvýraznily stylové kostýmy, jak už je ostatně na podobných akcích nejen u nás dobrým zvykem. Náhodný cestovatel v čase by si jednoduše připadal jako v 19. století a skutečnost by ho zřejmě nemálo překvapila…

Nemam-paru-poster-2018

Večer zahájily dva krátké steampunkové filmy, které rozšířily obzory lidem, kteří se ve steampunku teprve hledají, a četné posluchače připravily na následující přednášku Františky Vrbenské. Ta si nachystala zajímavé téma okultismu v devatenáctém století a jako vždy ukázala své obrovské vědomosti, o něž se vždy ráda podělí. Jako další byla na řadě výuka tanců, protože každý pravý gentleman, neřku-li dáma by měli být zběhlí v klasickém umění tance. Pod vedením zkušeného mentora šlo vše jako po drátkách, jedinou nevýhodu této aktivity snad představoval menší parket, jenž umožňoval taneční kreace jen několika odvážlivcům. Aplaus sklidilo vystoupení kouzelníka Michala Ondřeje, který předvedl své dovednosti a hbité prsty. Jeho kouzla byla nejen poutavá, ale také poučná a humorná, a tak celý sál nejednou vyprskl smíchy.

Mezi hosty nechyběl ani slovenský steampunkový autor Peter Jelínek, jenž tradičně dorazil v kostýmu a družně vyprávěl o svých knihách, ale i o steampunku jako takovém. Mezi dalšími osobnostmi je třeba zmínit výtvarníka Tomáše Kučerovského, jenž je podepsán například pod obálkou antologie Excelsior, gentlemani! a jenž dorazil v doprovodu přehlídky vlastních obrazů. Opomenout nesmíme ani spolupořadatelku tohoto úžasného subkulturního festivalu, spisovatelku Petru Slovákovou, která se opět ukázala v krásném kostýmu, aby povyprávěla o svých autorských plánech. Vrchol večera představovaly koncerty dvou steampunkových hudebních kapel. Ta první, Clokwork Animals, pochází z České republiky a hudebním stylem by se dala zařadit do kategorie dark cabaretu. Z Německa zavítalo na akci uskupení Jessnes hrající klasický folk. Skupina poutá pozornost především povedenou show, která byla i tentokrát opravdu zábavná a především jejich bubeník si celé pódium ukradl jen pro sebe.

Nemam_Paru_foto_Vit_Svajcr_2018-02

Nemám páru bylo důstojným pokračováním dnes už zavedené subkulturní akce a my můžeme jen doufat, že se další ročníky vydaří opět na výbornou. Ačkoli by se mohlo zdát, že je steampunk na ústupu, tento subžánr má stále co nabídnout a především ve formě životního stylu je stále vyhledáván. Steampunk nepředstavuje jen kolečka a páru, o čemž nás festival Nemám páru zase jednou přesvědčil. Na závěr nezbývá než poděkovat organizátorkám a těšit se na další ročník. Snad na něj konečně dorazíte i vy!

1 457 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.