Ocenění

Ponurý dům plný dětí… (ukázka)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 22 února 2018 16.15

V minulém roce získal Kazuo Ishiguro, britský spisovatel japonského původu, Nobelovu cenu za literaturu. Přestože se ozývaly hlasy, dle kterých by si patrně nejvyšší literární ocenění zasloužil spíše japonský spisovatel Haruki Murakami, nebývale vysokou kvalitu Ishigurovy tvorby nelze nijak popírat a Nobelovu cenu mu tak snad jakkoli nepřát. Ishigurův působivý román Neopouštěj mě, jenž v českém překladu Gisely Kubrichtové vychází díky nakladatelství Argo podruhé, lze označit za alternativní dystopii. A že se autor fantastickým motivům ve své tvorbě nevyhýbá, dokazuje i česky nedávno vydaný román Pohřbený obr, jehož děj se odehrává v postartušovské středověké Británii. Pokud snad máte chuť na náročnější četbu, v obou případech nemusíte déle váhat…

Ishiguro_Neopoustej-me

Kazuo Ishiguro: Neopouštěj mě

vázaná, překlad Gisela Kubrichtová, obálka Jan Uldrych, 304 stran

Kathy je odmala spolu s kamarády Ruth a Tommym vychovávána na uzavřené venkovské škole Hailsham. Studenti jsou zde odříznuti od světa a je jim neustále zdůrazňováno, že jsou výjimeční a že o sebe musí ze zdravotního hlediska mimořádně pečovat. Postupně se v náznacích dozvídají, že se připravují na budoucnost dárců, jako dospívající děti si však neuvědomují, co je opravdu čeká.

Napínavý a hluboce procítěný dystopický román Kazua Ishigura, nositele Nobelovy ceny za rok 2017, zaujme především detailním líčením adolescentní psychologie a pečlivě promyšleným alternativním světem. Román byl roku 2010 úspěšně zfilmován Markem Romankem podle scénáře Alexe Garlanda (Ex Machina, Anihilace).

Ukázka z knihy:

argo-logo

1 327 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.