Ocenění

Jaké tajemství skrývají Nepopsatelní? (recenze)

Autor | Aktuality | Sobota 19 Červenec 2014 10.00

Cherie Priestová se českým čtenářům poprvé představila před třemi lety románem Zemětřas, jenž sklidil kladná hodnocení. Kniha nepostrádala napětí ani originální prvky mísící steampunk s motivem zombie a postapo žánrem. Následovalo několik dalších příběhů (Clementine, Bitevník, Ganymédes) náležících do v zahraničí značně populární série Mechanické století. Každý z nich fungoval jako samostatné dílo s vlastními hrdiny a věrna této tradici autorka zůstala i u poslední, už páté knihy vydané nedávno pod názvem Nepopsatelní. Vrátila se přitom tam, kde to všechno před lety začalo, tedy nejen do alternativní reality Ameriky na konci 19. století, ale především do zamořeného města Seattlu, který je od okolního světa oddělen vysokou zdí…

V Nepopsatelných jsou sice zmínky o událostech z minulých knih a sejde se zde hned povícero postav, které fanoušek dobře zná, ovšem k tomu, abyste si příběh užili, nepotřebujete mít ostatní knihy načtené. I zde se objevuje nový hrdina a tím je Rector „Prdlajs“ Sherman, osmnáctiletý kluk s rezatou hlavou, který je závislý na tzv. šťávě. Droze, která se vyrábí z jedovatého žlutého plynu, jenž uniká v zamořeném Seattlu od doby, kdy zde došlo k masivnímu zemětřesení. Pro Rectora začíná jeho životní dobrodružství osmnáctými narozeninami, po nichž je nucen opustit bezpečí sirotčince. Rector není žádný hrdina a zejména na počátku příběhu je jeho jedinou motivací sehnat si fet. A protože ho pronásledují sny, ve kterých se mu zjevuje duch chlapce, kterého znával, rozhodne se vypravit do obezděného Seattlu. Doufá, že právě tam totiž najde odpovědi na své halucinace a možná sežene i nějakou tu práci. V Seattlu však kromě nemrtvých hnilobců obchází i cosi nového, tzv. Nepopsatelní, tvorové, s nimiž se Rector ke své smůle setká dříve, než by čekal. Odkud se tito nebezpeční tvorové vzali a co zde pohledávají, to jsou palčivé otázky, které trápí všechny obyvatele Seattlu. Rozlousknout místní hádanku nebude snadné…

Cherie Priestová píše lehkým svižným stylem, který se dobře čte a stránky utíkají před očima snadno a rychle. Postavy sice postrádají hlubší psychologii, ale v rámci žánru to nelze považovat za chybu. Co se ale odpouští hůř, je občasná přemíra popisů, především pokud jde o přesuny postav z jednoho místa na druhé. Některé pasáže tak mohou působit roztáhle a vzbudit ve čtenáři pocit, že se vlastně v celé kapitole nic moc nestalo. Zatímco například Zemětřas byl pojat více akčně, děj v něm příjemně odsýpal a měl výhodu dvojice hrdinů, v Nepopsatelných vidíme zničený Seattle pouze očima Rectora. Hlavní protagonista přitom není nijak výrazným hrdinou a vlastně ani příliš sympatickou postavou. Vzhledem k tomu, že je tak trochu ztracen v cizím světě a sám se inciativy chopí jen málokdy, dostává se často do pozice ocásku, který někoho někam následuje. Určitě však potěší změna oproti dalším řadovým dobrákům, kterých je někdy v knihách až přespříliš.

Tahounem příběhu a hlavním tajemstvím je samozřejmě přítomnost Nepopsatelných. Reálie Seattlu už fanoušek dobře zná z minulých románů a Priestová bohužel nepřichází s ničím novým nebo snad dokonce převratným. Jako by se bála, že tím příliš nabourá své universum. Zkrátka jede ve vyjetých kolejích už známého, hraje si s popisy zničeného Seattlu a s fungováním postav ve stanovených mantinelech. Škoda jen, že se jí nepodařilo ze známého prostředí vymáčknout něco víc, anebo ho postrčit někam dál. S logikou si obecně hlavu příliš neláme a předkládá čtenáři dobrodružný příběh několika chlapců, jemuž podřizuje vše ostatní. Tu a tam ho okoření přítomností hnilobců (zombíků), překupníků drog, nebo vynalézavých Číňanů a samozřejmě Nepopsatelnými, jejichž identitu čtenář rozhodně neuhádne předem.

Mechanické století je řazeno do steampunku, ovšem minimálně v případě této knihy je tu těch vědátorských udělátek opravdu jen pomálu. Ozubená kolečka a vzducholodě mají tentokrát pauzu a o čtenářovu pozornost bojuje trojice chlapců, mezi nimiž je Rector poněkud paradoxně tím nejméně odvážným. Kniha má jistě své nedostatky, děj se neodvíjí tak rychle, jak by se na četbu podobného charakteru slušelo, a napětí, charakteristické například pro Zemětřas, by mohlo být přece jen o krapet větší. Objevuje se zde i pár hluchých míst a zápletka, byť příjemně čtivá, se nevymaní s kolonky přímočaré. Prostředí Seattlu ale v podání autorky stále zůstává dostatečně atraktivním a zajímavým místem k dalšímu prozkoumání, nechybí ani trocha té akce, postavy působí živě a celkový styl je hodně čtivý. Nepopsatelní tak bezesporu potěší každého fanouška série a lze je s klidem doporučit i těm, kteří se s ní ještě nesetkali a mají rádi dobrodružná vyprávění a fantasy obecně.

Cherie Priestová: Nepopsatelní

brožovaná, překlad Zdeněk Uherčík, obálka Jon Foster, 318 stran, 289 Kč

672 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.