Ocenění

(Ne)výhody čtvrtého rozměru

Autor | Aktuality | Pátek 24 července 2015 7.30

Každý fanoušek fantastiky se jistě zajímá i o nové technologie, objevy či alespoň možnosti, jak si zážitek ze světa fantazie co nejvíc užít. Producenti snímků tak neustále posouvají technické a trikové možnosti a režiséři díky tomu čím dál víc sázejí na speciální efekty. Dalšího posunu se dočkaly rovněž kinosály a k samotné projekci byl přidán čtvrtý rozměr, tedy světelné efekty, pohyb, vůně (někdy i nevábné), vítr či voda. Ačkoliv distributoři lákají na tuto technickou novinku jako na věc, která vás vtáhne hlouběji do děje a umožní vám snímek i s hrdiny doslova odžít, ne vždy je tato projekce trefou do černého. Pojďme si samotný zážitek přiblížit na dvou příkladech, kde se to speciálními efekty jen hemží, a to na filmech Jurský svět a Avengers: Age of Ultron.

4dx

Přestože se může zdát, že další rozměr váš zážitek umocní, stačí jen málo, aby se z něj stala noční můra. Jak už bylo řečeno výše, k samotné projekci s 3D brýlemi se přidají vůně, hýbající sedadlo, světelné efekty a občas i lehká sprška. Vstupujete-li na projekci snímku typu Avengers: Age of Ultron, měli byste být vybaveni a oblečeni v podobném stylu jako hrdinové. Ne snad proto, že by to váš zážitek dále umocnilo, ale především z praktického hlediska. Dámy s jehlovými podpatky v minisukních budou mít jistě co dělat se na sedadlech vůbec udržet už při první akční scéně a efekt kulek svištících kolem hlavy rozcuchá i pečlivě učesanou frizúru. A hned v úvodu narážíme na první úskalí čtvrtého rozměru. Pokud totiž jdete na superhrdinský epos, kde se pro ránu nejde daleko, střely sviští a vypracovaná těla sebou neustále mlátí o zeď či o zem, musíte se připravit na to, že dopadnete stejně. Kouzelná sedadla vám sice zprostředkují dokonalý zážitek letu či večírkové atmosféry, stejně věrně si s vámi ale pohrají při bitvách či rvačkách.

Mohlo by se tedy zdát, že k dokonalosti chybí jen správný oděv a naladění diváka, ale věc není zase tak jednoduchá. Pokud si uvědomíme, kolik času tráví Avengers zneškodňováním nehezky se rozmnožujícího padoucha, brzy zatoužíme po klidnějších scénách, při kterých by se raději nedělo nic. Ale pokud taková nastane, sedadlo se konečně uklidní, střely přestanou svištět kolem uší a vaše záda si oddechnou, že necítí žádné údery, s úlekem zjistíte, že vám unikl závažný dialog uprostřed obývacího pokoje či koupelny a začínáte se takříkajíc nechytat, protože jste mezitím lapali vypadnuvší mobil. Producenti na efektech rozhodně nešetřili a divák si za vstupné rozhodně užije, otázkou ale zůstává, zda by si lépe neužil na masážním křesle při četbě knihy. Čtvrtý rozměr má tedy v superhrdinském příběhu rozhodně své kouzlo, ovšem dalo by se říci, že v případě Avengers by 3D mohlo úplně stačit.

jurassic-world-jaws

I když se v Jurském světě hrdinové také bojí, utíkají, bojují a střetávají se s monstry, čtvrtý rozměr je tu k divákům mnohem milosrdnější. Snad je to tím, že postavy nejsou superhrdinové, snad je to i tím, že snímek se odehrává na jednom místě, tedy na tropickém ostrově. Nemá smysl přemýšlet o tom, kolik bylo z rozpočtu věnováno na efekty, samotný film nenabízí tak pestrou paletu jako Avengers, ovšem je třeba podotknout, že právě tady se projekce osvědčuje. Ti, kteří navštívili v pražské ZOO pavilon indonéské džungle, mohou velmi rychle získat představu o atmosféře snímku, znalci Jurských parků zase poměrně přesnou šablonu dějové linie. A tam, kde scenáristé odkládali odvahu, nápady ba dokonce i mozek, nastupuje čtvrtý rozměr jako držák, co pomůže divákům překlenout naservírovanou prázdnotu. Objevuje se tu ale i jako skutečně mocný hráč například ve chvílích, kdy hrdinové cestují na moři nebo se pokoušejí přežít v už zmiňované džungli. Pokud se 4D nevtírá a zůstává v pozadí, zážitek opravdu umocní.

Jak obecně platí, méně je někdy více. Nápad rozhýbat sedačky a přidat filmům i (ne)vábné vůně je jistě skvělý, pokud to ovšem nezačne vadit hlavnímu – tedy audiovizuálnímu vjemu. Při porovnání obou snímků se tedy filmy typu Jurský svět jeví jako dobrá volba pro ty, kteří se chtějí se čtvrtým rozměrem seznámit a nekladou příliš velké nároky na samotný příběh. Ovšem ti, kdo jsou se světem filmu už obeznámeni dopodrobna předem a mají potřebu si užít pořádně akční zážitek (a odcházet z kina doslova zmlácení), vyrazí na zběsilou jízdu podobnou Avengers. Pamatujte ale na to, že je třeba se vhodně obléknout…

4dx-logo

977 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

komentářů 9 »

 1. Comment od Kim — 24.7.2015 @ 8.39

  To je volovina.Při filmu San Andreas zavibrovala sedačka i při zaklapnutí notebooku hlavního hrdiny.V ten moment jsem měl jasno 4D už nikdy.

 2. Comment od Cloudy — 24.7.2015 @ 8.45

  „No řeknu ti, že až takhle někdy bude klid, že bych ten film někdy s chutí viděl znova.“ 🙂

  Já bych to spíš viděl takhle: http://i2.cdn.turner.com/cnnnext/dam/assets/150707124549-5-jaws-on-the-water-exlarge-169.jpg

 3. Comment od Ronkar — 24.7.2015 @ 8.46

  Na 4D jsem nikdy nebyl… dosud mě to vůbec nemrzí a nemyslím si, že se to někdy změní 🙂

 4. Comment od Martin Sust — 24.7.2015 @ 8.55

  Já byl jen jednou a to na zmíněném Jurském světě a musím přiznat, že jsem se u filmu v kině už hodně dlouho takhle nepobavil, ale jistě to nebude pro každého a je také důležité, na který film zajdete…

 5. Comment od idle — 24.7.2015 @ 9.13

  Já teda přiznávám, že jsem nebyla ještě ani na 3D, ale třeba na to někdy dojde. 🙂

 6. Comment od standa.e — 24.7.2015 @ 9.51

  No, já byl teda jen jednou na 3D. A upřímně, většinu filmu jsem dokoukal raději bez brýlí, neb s brýlemi se to nedalo už vůbec. A bylo jedno, zda mám či nemám pod nimi i brýle dioptrické.

 7. Comment od Ronkar — 24.7.2015 @ 12.04

  No, 3D sice nepreferuji, ale co se týče například takové Gravitace… ve 3D luxus největší. Tam to ten zážitek umocnilo asi o 200%. Když jsem to pak viděl ve 2D rozdíl byl opravdu markantní.

 8. Comment od Martin Sust — 24.7.2015 @ 12.09

  Jo, Gravitace byla ve 3D opravdu zážitek, což se o mnoha filmech říct nedá.

 9. Comment od Jana Dvořáčková — 24.7.2015 @ 16.51

  Zrovna Gravitaci bych ve 3D vidět chtěla, ale k tomu to chce druhé oko 🙂 , takže smolíka mám opětovně 🙂 . Za chvíli se z návštěvy kina stane život ohrožující zážitek, nebo třeba jen nějaká neškodná forma mučení.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.