Farmaceutický Robin Hood s ponorkou… (ukázka)
Debutový román Autonomie kalifornské novinářky a spisovatelky Annalee Newitzové patřil k výrazným a široce diskutovaným titulům roku 2017 a jako takový si vysloužil nominace na ceny Nebula, Locus a Pamětní cenu Johna W. Campbella, přičemž autorce nakonec vynesl cenu Lambda pro nejlepší román s gay a lesbickou tématikou. Popisuje vcelku blízkou, ponurou budoucnost roku 2144 a chytře a provokativně pojednává o otázkách etiky a svobody. Ve spolehlivém překladu Pavla Bakiče ho aktuálně vydalo brněnské nakladatelství Host a my vám z tohoto bezesporu zajímavého titulu přinášíme krátkou ukázku…
Annalee Newitzová: Autonomie
Země, rok 2144. Vědkyně a léková pirátka Jack je něco jako farmaceutický Robin Hood s ponorkou. Nelegálně kopíruje patentované léky a dodává je těm, kteří si je jinak nemohou dovolit. Její poslední lékové hacknutí však způsobilo velké problémy — lidé podléhají závislosti na práci, množí se nebezpečné situace a přibývají mrtví.
Jack je pronásledována velmi nezvyklou dvojicí: agentem Federace Eliaszem a jeho robotickým parťákem Paladinem. Ti se společně snaží vypátrat její úkryt a přitom mezi nimi vzniká mimořádně silná vazba, které ani jeden z nich úplně nerozumí.
Základem všeho je jedna klíčová otázka: Lze ve společnosti, kde může být vlastněno všechno včetně lidí, dosáhnout svobody?
♦
„Autonomie je pro biotechnologie a umělou inteligenci tím, čím byl Neuromancer pro internet.“
– Neal Stephenson
„Vzrušující a opravdu novátorský přístup k naturalistickému, subjektivnímu, humanistickému, ale paradoxně neantropomorfnímu vyobrazení robotů. A to vše ve službách živého a silného příběhu.“
– William Gibson