Ocenění

Než se pěšec stane králem… (ukázka)

Autor | Aktuality | Sobota 17 ledna 2015 9.15

Znáte Kaspiána? Ne toho z Narnie, Kaspiána z Vinegie. Sám o sobě je docela neškodný… jenže se do něj zamiloval masový vrah, jeho chlebodárce má svědomí tříletého caparta a z trucu se rozhodl ovládnout celé město, nejlepší přítel se ho pokouší zabít a jak je na tom s ženskými, tak o tom radši nemluvit. Tahle roztomilá kombinace povstala z pera žurnalisty Vojty Scriptora Žáka, který chce rozšířit knihovničky všech fanoušků steampunku a městské fantasy. Knihu ilustrovala malířka Jessie Loarn. Pětiset stránkový urban fantasy román plný násilí a erotiky je pro ilustrátora výzva! S nadšením dítěte, které objevilo tatínkovi pornáče, jsem se zaměřila na ty peprnější scény. Nicméně je tam i mnoho jiných tematicky zajímavých motivů, které si zaslouží zvěčnit,“ vysvětluje, proč souhlasila s nabídkou spolupráce.

Vojtěch Žák: Než se pěšec stane králem

brožovaná, obálka Jessie Loarn, cca 500 stran, chystá nakl. Beletris

Bál teprve začínal, když jsme s lordem Marco Ornetem přijížděli k Paláci vědy a umění. Ani jsem nevěděl, co tu dělám. Zrovna jsem dokončoval katalog levého křídla jeho rozsáhlé knihovny, když za mnou přišel, ať se slušně obleču, že mu budu dělat doprovod na Večeru květinového umění pořádaném cechem zahrádkářů.

„Já ale nic pěkného nemám,“ namítl jsem. Jako chudý student Arasykovy univerzity jsem byl rád, když jsem si po hospodách, knihovnách, továrnách, prodejnách a trzích vydělal na měsíční školné a ještě mi něco zbylo na večerní chléb a půlnoční víno. Hlavně to víno, ačkoliv donedávna jsem volil radši chleba, když mi hlad svíral útroby jako katova smyčka krk, až jsem měl pocit, že se samou slabostí pozvracím.

Takhle začíná román Vojtěcha Žáka, zkušeného žurnalisty a nováčka na poli fantasy literatury. „Chtěl jsem napsat román o lásce, jenže jsem na to moc velký cynik. Najednou na mě z obrazovky počítače zírá fantasy novela se zvratem na každé druhé stránce. Je v tom hodně napětí, akce, trocha magie a vlastně i špetka té romantiky,“ říká autor. A protože český trh doslova přetéká knižními tituly, rozhodl se Vojta Žák zahájit předprodej na crowfundingovém portálu HitHit, kde doufá sehnat dostatek čtenářů. „Kniha určitě zaujme všechny fanoušky urban fantasy. Sám ji ale řadím do subžánru alternativní historie. Jak by asi vypadal náš svět, kdyby Remus zabil Romula, Francká říše se nerozpadla a nikdy nebyl objeven střelný prach?“ vysvětluje autor. Osudy jeho hrdinů se odehrávají na přelomu 19. a 20. století ve městě Vinegia. Uhádnete, jaké město mu posloužilo jako předloha?

 

Ukázka z knihy:

779 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.