Ocenění

Nic pro slabší povahy (recenze)

Autor | Aktuality | Sobota 8 února 2014 10.35

Slovenské e-vydavatelství Rogerbooks, které stojí rovněž za vznikem časopisu o fantastice Jupiter či za žánrově rozmanitou sbírkou povídek Železonoc a jiné podivnosti Petry Slovákové, vydalo koncem minulého roku ještě jednu nevšední elektronickou publikaci od debutující žilinské autorky vědecko-fantastické literatury Zuzany Droppové, jejíž jméno vám může být známo především z literárních soutěží, jakými jsou Cena Fantázie (Poviedka Intel 2012) a Poviedka Istroconu, tak jako ze sbírky povídek českých, moravských a slovenských autorů Fantastická 55 vydavatelství Hydra.

Sbírka Telo a iné kyberhrôzy obsahuje třináct krátkých prozaických textů pohybujících se na rozhraní jak klasické, tak i méně vídané slovenské science fiction a autorčiných dominantních subžánrů (soft science fiction a kyberpunk). Těchto třináct tematicky různorodých próz představuje dějově uzavřené příběhy (celky), které vzájemně spojuje, propojuje, slučuje a jinak kloubí jemná vědeckofantastická linie s příměsí kyberhrůzy, spontánní obrazce různých forem násilí, jakož i psychologická sonda do lidského nitra snažící se s důvtipem a ženskou elegancí přiblížit rozpoložení člověka ve vypjatých krizových situacích. Z tohoto důvodu není třeba, abyste vlastnili klíč či plán, podle nichž byste měli jednotlivé povídky číst. Jejich výběr totiž nepodléhá konkrétnímu autorskému záměru, který by čtenáře neznalého tvorby Zuzany Droppové mátl anebo jinak rušil. Elektronická publikace Telo a iné kyberhrôzy byla sestavena tak, aby milovníkům či nadšencům tuzemské science fiction přiblížila to nejlepší, co může první žilinská „kyberpunkerka“ nabídnout.

Debutovou sbírku Zuzany Droppové otevírá příběh ověnčený cenou Poviedky Intelu z roku 2012, Telo. V něm nám autorka představuje vzdálenou vizi lehkého a nepříliš bolestivého redukování nadbytečných kilogramů, které se vám po každém kalorickém soustu usadí v rizikových partiích. Samozřejmě, ani takovéto moderní služby, jež vám budou v budoucnosti nabízené profesionálními slimmery, nezaručí hladký průběh jednotlivých procedur, o čemž by vám mohl velmi dlouho vyprávět i Perry. Právě pro něj se stalo střetnutí s Lex zvláštně osudovým, a několik nešťastných náhod zkomplikovalo život nejen jemu, ale i jeho ztracené tělesné schránce. Ačkoli úvodní povídka plyne hladce, ležérně a někdy až staticky, a to i v místech prosáklých akcí, čímž ve vás vyvolává rozporuplné pocity, protože její kvalita kolísá, představuje slušný odrazový můstek pro témata do jisté míry poněkud tabuizovaná, pokud tedy po publikaci sáhne běžný konzument literatury. Avšak i přes tento „lehce“ kontroverzní nádech dokáže autorka v ten správný moment udeřit na citlivé místo a přenést vás ať už do bizarního světa nul a jedniček znuděných bohatých dětí (Komma), s vlastní existencí dennodenně zápasících vojenských hrdinů (Veterán), nebo do bezútěšné reality umělé inteligence se srdcem větším jak Atlantský oceán (Iba robot), i mezi různá lidská dilemata a hravé úsměvné paradoxy, s kterými nikdo nikdy nepočítal, protože se zdály málo pravděpodobné (Voda, Ta lepšia, Kimi, Vajce dvoch detí). Stejně tak vám pomohou nahlédnout do komplikované povahy lidského jedince, který přežívá v bezútěšném, téměř apokalyptickém, světě moderní vědy a techniky, a tak trošku světsky bojuje s tím, co rychlý pokrok nese s sebou (Výťah, Bazén, Smrť je priateľom múch). Přes různé degrese, hyperboly, eufemizmy, záměrné deformace, obscénnosti i asociace vyvolávající výrazné kontrasty až pocit odporu příznačný pro hororový splatter se nás Zuzana Droppová snaží slastně nažhavit, vyždímat, šokovat a přinutit zamyslet se nad tím, kam vlastně směřuje náš život a jestli se vůbec bude v něčem lišit od toho, jaký v této chvíli prožívají právě její osudové povídkové postavy.

Zuzka se svou sestrou Lucií představují na slovenské scéně silný sourozenecký pár.

Elektronická publikace Telo a iné kyberhrôzy Zuzany Droppové má však i své nedostatky. Čtenářům, kteří vyrůstali na vědeckofantastické literatuře, nabízí sbírka jen malé množství zajímavých motivů nebo poutavých syžetů. Moment překvapení je ojedinělý, většinou ho lze předvídat, a konání některých postav, na němž je ten anebo onen klíčový zvrat vystavěn, oplývá, bohužel, nelogickými lapsy. I přes přívlastek a iné kyberhrôzy většina próz splňuje spíše výstavbové prvky a principy tzv. soft science fiction než kyberpunku. Vzhledem k vysoké koncentraci obscénností nejrozmanitějších podob, které byly sice do děje zakomponovány záměrně, nesou v sobě stopy retardace (v pozitivním smyslu slova), a jsou jednou z mnoha charakteristických črt autorčina rukopisu, ztrácí čtenář časem víru v nějakou drobnou ideovou změnu, která by se sebou přinesla něco méně explicitního, hravého, případně o něco více procítěného a jazykově propracovanějšího, pokud tedy jde o popis milostného aktu, ať už toho přirozeného – živočišného, či vynuceného – či násilnického.

Zuzana Droppová má však oproti jiným začínajícím autorům slovenské vědeckofantastické literatury jednu obrovskou výhodu, která výše vzpomínané zápory zručně maskuje. Umí totiž podat příběh tak, aby vás držel a nepustil ani v kritických momentech, takže nemáte těžkosti dočíst její díla až do konce. Ačkoli to zní snad až neuvěřitelně, dokážete si z nich odnést něco umělecky hodnotného. Je pravdou, že Telo a iné kyberhrôzy není pro slabší povahy a ani pro čtenáře vědecké fantastiky s vyššími nároky, avšak milovníci současného tuzemského science fiction mainstreamu a ženských oplzlostí či přímočarostí nic koupí této elektronické sbírky neztratí. A možná si autorský styl první žilinské kyberpunkerky i oblíbí.

Povídky: Telo, Veterán, Iba robot, Komma, Voda, Tá lepšia, Vajce dvoch detí, Výťah, Bazén, Päť ihiel do čela, Kimi, Smrť je priateľom múch, Tokov pes

Zuzana Droppová: Telo a iné kyberhrôzy

e-kniha, předmluva J.W. Procházka, doslov Martin Králik, vydalo nakladatelství Rogerbooks v r. 2013

Veronika Inglotová

Jazyková úprava: Tomáš Dostál

Související články:

XB-1 a Jupiter představují sestry Droppovy (rozhovor)

Rogerbooks představuje naděje české a slovenské fantastiky

966 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.