Ocenění

Nikkarin trčí doma, kreslí, hraje hry, spí a tak… (rozhovor)

Autor | Aktuality | Úterý 31 května 2016 17.05

Nikkarin (*1987), vlastním jménem Michal Menšík, je v současné době jedním z našich nejpopulárnějších komiksových tvůrců. Jeho prozatím největším čistě autorským projektem je postapokalyptická tetralogie 130, na jejíž závěrečný díl si čtenáři budou muset ještě nějakou chvíli počkat. Vedle dalších komiksů jako Rocky a Terka pro časopis Raketa pravidelně publikuje i stripy s nešťastníkem Bedřichem v časopisu ČILICHILI, nově se na tvůrčím webu Patreon objevila série kratičkých příběhů ze života Nikk & Mary. Nikkarin je samozřejmě známý i jako ilustrátor převážně dětských knížek jako Železný muž, 3333 km k Jakubovi nebo Nausika, dívka z Knosu. Za ilustraci knihy Dračí polévka byl nominován na ocenění Zlatá stuha.

nikkarin-portrait

Jak vlastně vzniklo jméno Nikkarin?

Není to zrovna extra dobrodružné vyprávění. Bylo to jméno jedné mojí příběhové postavy a tak se mi zalíbilo, až jsem ho začal používat.

Jaké byly vaše kreslířské začátky a kdy se naplno projevilo nutkání k vyprávění příběhů?

Kreslil jsem, kam až moje paměť a paměť všech mých rodinných příslušníků sahá. Vyprávět příběhy jsem začal ve chvíli, kdy jsem se naučil číst a psát. Byly časy, kdy jsem jen psal a vůbec nekreslil, ale nakonec mi to chybělo a zase jsem se vrátil k tomu, co je mi nejbližší, ke komiksu.

A kdy se začal rodit plán stotřicítky?

Začalo to někdy okolo roku 2006. Už jsem nad tím nedávno přemýšlel, tehdy jsem začal kreslit ty jednostránkové ilustrace z toho světa, budovat ten vesmír, vymýšlet postavy a tak… A říkal jsem si, že by bylo hezké udělat něco jako 10th Anniversary 130 Special.

nikkarin-130-serie

Bylo už tehdy jasné, jakým způsobem se bude příběh odvíjet anebo dokonce jak skončí?

Nebylo. Ten příběh se vyvíjel dost živelně v průběhu kreslení prvního dílu. Často jsem něco začal, aniž bych věděl, jak to skončí. Vzpomínám si, jak mi dala zabrat ta černá krychle z prvního dílu. Věděl jsem, že ji tam chci, ale netušil jsem, co bude dělat. Nakonec jsem to ale domyslel a už se těším na dohru, jakou bude mít ve čtvrtém díle.

Třetí díl si prošel úspěšnou crowdfundingovou kampaní. Čeká podobná zkouška fanouškovského zájmu i na čtvrtý díl?

Zatím nevím. Já bych nebyl proti. Dost to 130tce pomohlo, mohla vyjít v lepším vydání, ve víc kusech, fanoušci dostali bonusy a já mohl dostat větší honorář, což bylo super.

Možná je na tuhle otázku ještě příliš brzy, ale přesto se zeptám. Skončí vydáním čtvrtého dílu práce na stotřicítce?

Pravděpodobně ano. I když bych se k tomu vesmíru rád někdy vrátil např. prostřednictvím nějakého spin-offu, třeba jen s princem Antoinem nebo úplně jinou postavou, třeba v jiném čase.

nikkarin-hilda

Když se podíváme na celosvětový komiks od americké superhrdinské školy po čistokrevnou mangu, jací tvůrci nebo jaké směry a tituly vás nejvíce ovlivnili a inspirovali?

V době, kdy jsem začal se 130tkou, jsem byl nejvíc formován evropským komiksem, ale určitě jsem ovlivněn i japonským anime (nejvíc studiem Ghibli), v posledních letech koketuji i se superhrdinským komiksem a zajímám se o cartoonovější věci.

A u nás?

Mám dva takové velké české vzory: Káju Saudka a Jirku Gruse.

Jaký komiksový titul vás v poslední době nejvíce oslovil?

Komiksy celkem kupuju a pak se k nim paradoxně často ani nedostanu, protože nemám čas a tak to vypadá, že si je šetřím na důchod. Naposledy mě opravdu zaujal komiks Hilda, který vydalo nakladatelství Paseka. Nejvíc mě na tom zaujalo to, kromě příjemné kresby a milých příběhů, že autor je stejně starý jako já.

nikkarin_bedrich

Jakou literaturu vyhledáváte mimo sféru komiksu?

Literatura, ač to bude znít asi buransky, není úplně sféra mého zájmu obecně. Mám jiné zájmy a tak se dostávám jen k těm knížkám, které ilustruji. Což bývá ve většině případů dětská literatura. Ale snažím se teď najít čas na knihu Řeky Londýna, nicméně čtu pomalu…

Jak volnou ruku máte při volbě motivů obálek a ilustrací knih?

Řekl bych, že naprosto volnou. Nakladatelé znají můj styl, ví, jak kreslím a řekl bych, že se rádi nechávají překvapit, co si pro ně vymyslím. A jen málokdy se mi stane, že bych měl něco předělávat či dokonce kreslit úplně znovu.

Stotřicítka je mimo jiné ovlivněna i světem videoher. Jaký jste hráč a jaké tituly vyhledáváte?

Hry jsou moje vášeň. Nejradši mám RPGčka, tedy hry na hrdiny, s příběhem a kouzelnými světy. Ale teď s kamarádem ulítáváme na Overwatch. A nesmím zapomenout na Nintendo. Jejich přenosný konzolky jsou jednou z těch věcí, kvůli kterým je dobrý žít v 21. století.

nikkarin-cover-art

Neláká vás zapojit se do vývoje videoher?

Rád bych se zapojil, i když nevím přesně, jak bych mohl přispět. Musím víc zapracovat na digitální kresbě a pak to možná půjde. Snad za pár let.

A co animovaný film nebo seriál?

To je jeden z mých snů.

Fanoušky na sociálních sítích zásobujete návrhy obálek, upoutávkami na rozpracovaná pokračování oblíbených komiksů a fanarty. Jak je na tom Nikkarin s výstavní činností?

Nemám to rád, výstavám se vyhýbám. Radši se prezentuju na stránkách knížek a časopisů, výstavy mi přijdou jako děsně snobská záležitost, přestože to tak nejspíš není. I já sám na výstavy spíš nechodím, je mi to cizí.

hubert-a-hugo

Při kreslení stotřicítky používáte klasickou techniku zahrnující papír, tužku, pero a tuš. Poskytuje tento přístup v dnešní době ještě nějaké výhody oproti kreslení ve Photoshopu?

Já osobně mám s touhle „analogovou“ formou tvorby pořád jistější ruku. Každý tah si musíte dobře promyslet, hůř se napravují chyby. Možná to zní jako nevýhoda, ale já to vidím spíš jako výhodu, tedy v tom smyslu, že to dělám pečlivěji a pak to líp vypadá. Když něco kreslím čistě digitálně, mám tendence to flinkat, protože si připadám moc overpowered.

Vedle každodenními událostmi inspirovaných stripů Nikk & Mary se nedávno objevila i upoutávka na celobarevný komiks Hubert & Hugo. Co od něj mohou čtenáři čekat?

Chci s tím prorazit do nějakého dětského časopisu, tak snad se zadaří. Když ne, budu na tom pracovat ve volném čase a až bude víc epizod, vydal bych to jako knížku komiksů.

Chystáte vedle těchto projektů ještě nějaké další?

Buduju superhrdinsko-teenagerský komiks. Ale zatím jen ve formě myšlenek a skic.

nikkarin-part-time-job

Kde vás mohou fanoušci v nejbližší době vidět?

Ti, kteří navštíví Olomouc, se můžou stavit na pokec u nás v komiksovém obchodě Comics City, kde prodávám, mihnu se na Crweconu, v létě mě možná budete moci zahlédnout, jak se koupu na Lipně… Jinak trčím doma, kreslím, hraju hry, spím a tak.

Bonusová otázka: Neměl původně běhat Antoine v Čase hvězdoplavců po stanici nahý?

Rozhodně neměl. Já ho obnažil schválně, abych vzdal hold Blade Runnerovi, kde Roy Batty na konci běhá v dešti právě jen v boxerkách. Tohle dokazuje, že kolikrát i sebemenší blbost je něčím inspirovaná (smích).

nikkarin-volto

1 956 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.