Ocenění

Noci s Desdemonou nejsou žádný lechtivý komiks

Autor | Aktuality | Sobota 11 ledna 2014 8.25

Nakladatelství RandO, které se poprvé představilo temným sociálně zaměřeným sci-fi komiksem E.V.A. Kroniky z podzemí, vydalo další titul s italskými kořeny. Noci s Desdemonou svým názvem a mírně lechtivou obálkou evokují známé italské erotické komiksy. Není tomu tak, i když samozřejmě přitažlivé křivky ženských těl tento komiks, věren své dobré tradici, obsahuje. Když se podíváte na podtitul Dětská křížová výprava a opustíte jakékoli spekulace s erotickými motivy, pak vás možná napadne, že to může být něco jako Indiana Jones… Ale ani tentokrát to není tak úplně pravda. Nebudu vás dále napínat, je to spíše akční detektivka věrná duchu klasických italských komiksových sérií. Desdemona je moderátorkou nočního rádiového vysílaní a jednoho dne jí zavolá muž a vypráví podivný příběh o dětských kostrách…

Italský komiks u nás nemá příliš silnou tradici, a jak tady s jeho vydáváním někdo začal, tak s tím vesměs také velmi brzy skončil. Formátem i zpracováním mi Desdemona oživila vzpomínky na nakladatelství A.F.F.L. s.r.o., které se v rámci edice Nový komiks pokoušelo rozjet hned čtyři italské komiksové řady. Dylan Dog, Mister No, Nathan Never a Tex byli v letech 2004 / 2005 příjemným zpestřením na našem komiksovém trhu. Především Dylana Doga je velká škoda. Představte si tedy malý komiksový formát a spoustu černobílé realistické kresby. Přesněji řečeno devadesát šest stran s příběhem, který by mohl zaujmout takřka každého: Do rádia Strega zavolá stavební dělník, který do éteru sdělí, že při vykopávání základů dělníci objevili lidské kosterní pozůstatky a pravděpodobně se jedná o kosti dětí. Desdemona je žena činu, a tak se rozhodne zjistit o tomto objevu vše. Jenže hypermarket se jednoduše dostavět musí, takže stavbyvedoucí nařídí všem dělníkům mlčet a na druhý den jsou základy i s kostmi důkladně zality betonem a ztraceny navěky. Kdo by taky chtěl, aby byla stavba zastavena kvůli vyšetřování, policii, archeologům a podobně, že? Desdemoně se však ještě téže noci podaří sebrat jednu kost a u svého přítele ji podrobit důkladnému zkoumání. Neznámým mužem je jí vnuknuta myšlenka o legendách Dětských křížových výprav, které byly v roce 1212 spontánní mýty opředenou záležitostí. Jenže nic není tak jednoduché, jak to zprvu vypadá, a Desdemona se postupně zaplétá do podivného příběhu, na jehož konci jí hrozí smrt.

Na scénáři se podíleli Giuseppe Di Bernardo a Andrea J. Polidori, kresbu mají na svědomí Marco Checchetto a Antonio Menin a o obálku se postaral Marco Turini. Tito italští autoři u nás nejsou příliš známí, přesto například v portfoliu Marca Checchetta najdeme marvelovské série The Amazing Superman, Daredevil, X-Men, Deadpool a další. Noci s Desdemonou (v originále L’Insonne) budou zajímavou sérií a doufejme, že se povede vydat další díly. Neméně zajímavé je i to, že první u nás vydaný díl Dětská křížová výprava je v originální chronologii série dílem druhým. Uvidíme tedy, jaké překvapení nám tuzemský nakladatel připraví příště. I v samotném komiksu je cítit nevyřčené odkazy na události, a tak doufejme, že se dočkáme i rozuzlení zápletek, které se jako tenká červená linie táhnou celou touto sérií. Úspěchu u čtenářů je podřízeno mnohé. Cena komiksu je nastavena na krásných 99,- Kč a vydavatel slibuje, že pokud se prodá alespoň padesát kusů, dočkají se čtenáři pokračování. Nevýhodou se může jevit fakt, že zatím je komiks k mání pouze u samotného vydavatele. Ovšem je jasné, že pokud by se započítala provize pro distribuční sítě, tak by se to odrazilo na celkové ceně díla. Pokud máte rádi komiksové čtení s detektivní zápletkou a mýtickou atmosférou, tak vám tento komiks o sympatické rádiové moderátorce vřele doporučuji. Navíc příběh je slušně vystavěný a nebudete mít pocit nějakého laciného pozlátka zaobaleného do svůdných křivek hlavní postavy. Tahle rozjetá série se jeví více než slušně a díky dobré cenové dostupnosti by si mohla získat své fanoušky. Držím tedy RandO palce a těším se na další noční setkání s Desdemonou.

Noci s Desdemonou – Dětská křížová výprava

brožovaná, formát A5, černobílá, 96 stran, 99 Kč + poštovné a balné, vydalo nakladatelství Rando

935 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.