Ocenění

Noe nejen na stříbrném plátně, ale i v komiksu (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 17 dubna 2014 9.45

O filmovém zpracování snímku Noe Darrena Arofonského už byla nedávno řeč. Současně s tímto velkofilmem se však na knižní pulty vyloupl i komiks, který byl jeho předlohou. Respektive první díl z chystaného čtyřdílného cyklu nazvaný Noe: Trest za krutost, který vydalo nakladatelství Mladá fronta. Pokud se na stříbrném plátně objevil americký velkofilm, tak kniha samotná má mnohem blíže k evropskému komiksovému formátu, ale rovněž i ke zpravování, které je mnohem bližší kreslířům starému kontinentu než pompéznímu americkému mainstreamu. Těžko soudit z prvního, aktuálně předloženého dílu, ale zatím samotný komiks působí mnohem celistvěji a důmyslněji než stejnojmenný velkofilm.

Stejně jako na filmu, i tady se na scénáři podílel Darren Aronofsky s Ari Handelem. Výtvarné stránky věci se ujal Niko Henrichon, kterého u nás můžeme znát z výborného komiksu, jejž stvořil společně s oceňovaným scenáristou Brianem K. Vaughanem, Smečka z Bagdádu. Původní komiks začal vznikat mnohem dříve, než se rozjelo natáčení chystaného filmu. Aronofsky s Handelem načrtli předlohu, které se poté ujal Henrichon. O původní záměr tvůrců nejevilo žádné z renomovaných velkých filmových studií přílišný zájem, a tak se tvůrci nakonec rozhodli pro komiksovou variantu, která má k filmovému zpracování asi nejblíže. O bijáku s biblickým námětem mluvil původem nezávislý režisér už v roce 2007, ale přiznejme si otevřeně, že v Hollywoodu snímky s touto tematikou moc nefrčí. Evropský formát komiksu je předurčen také tím, že se poprvé objevil nikoli za velkou louží, ale na frankofonním trhu. Tento první díl vydalo v roce 2011 nakladatelství Le Lombard, které má zastoupení v Belgii, Francii, Švýcarsku a dokonce i v Kanadě.

Původním záměrem bylo dostat do této biblické legendy také vědeckofantastické prvky, které by Potopu světa přiblížily i současné generaci. Zatímco v komiksu tyto prvky i legenda samotná působí mnohem srozumitelněji, tak ve filmovém zpracování tvůrci dle mého pravděpodobně přestřelili. Noe má vize o konci světa a tak se rozhodne varovat lidský rod. Setká se však s nepochopením, výsměchem a vyhoštěním. V pověstném Babylonu pro jeho tvrzení není místo a je místními lidmi pohaněn a odsouzen. Poté tedy míří k hoře Ararat, kde chce vše konzultovat s praotcem Metuzalémem. Cestou, kdy ho doprovází jeho rodina, se setká s padlými anděly, kteří na zemi dostali podobu jakýchsi obrů. Což působí mnohem lépe než ve filmu, kde byli padlí andělé představeni jako jacísi pofidérní kamenožrouti. Noe, coby poslední spravedlivý, jehož si Hospodin vybral ke splnění svého úkolu, se setká s praotcem, který vše, co nastane, ponechá plně na jeho bedrech. Naštěstí chybí i filmová scéna, kdy Metuzalém předloží Noemu jakýsi houbový halucinační čaj, po kterém se hlavnímu hrdinovi zcela rozbřeskne. V porovnání s filmem mi komiks přijde mnohem reálnější a děj do sebe více zapadá. Samozřejmě zatím souzeno z pohledu prvního dílu Noe: Trest za krutost.

Stejně jako ve Smečce z Bagdádu používá Niko Henrichon červeno-oranžovou vizualizaci stránek. Ta je velmi častá a v některých akčních scénách může lehce evokovat i coloring Millerova 300. V nočních scénách je pak celá vizualizace modro-zelená a rovněž působí velmi dobře. I v barevném ztvárnění tedy komiks dle mého gusta převyšuje ztvárnění filmové. Kreslíř si rovněž dal záležet na ztvárnění jednotlivých detailů a charakteru zúčastněných postav. Komiksový Noe vypadá mnohem více jako biblická postava, a při srovnání s jeho filmovým já tak v celkovém dojmu vyhrává o jednu koňskou délku. I takový král zkaženého barbarského rodu Akkad má v komiksu pořádně divošský charakter. Jsem zvědav na další pokračování tohoto komiksu, jehož všechny díly by u tuzemského nakladatele měly vyjít již do konce letošního roku. Protože po prvním dílu mám pocit, že komiksové zpracování nasadilo tomu filmovému pořádný direkt a boxer těžké váhy Russell Crowe se začíná povážlivě potácet. Samozřejmě chápu, že autoři chtěli film od komiksu trochu odlišit, ale nejsem si jistý, jestli se vydali správnou cestu. Ovšem komiks vytvořili, jak se prozatím zdá, opravdu parádní…

Noe 1: Trest za krutost

Scénář: Darren Aronofsky, Ari Handel. Kresba: Niko Henrichon

vázaná, překlad Lucie Šavlíková, obálka Niko Henrichon, 72 stran, 249 Kč, vydala Mladá fronta

Související články:

A po nás přijde potopa… (recenze)

1 073 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.