Ocenění

Nominace na Ceny Akademie SFFH za rok 2013

Autor | Aktuality | Čtvrtek 20 března 2014 9.00

Nejvýznamnější žánrové ocenění česko-slovenské fantastické scény vyhlašuje nominace za uplynulý rok 2013 a my vám je přinášíme souběžně s jejich zveřejněním na serveru Akademie SFFH, a to včetně doplňujících znaleckých komentářů Julie Novákové, Martina Králika a Martina Šusta. A navíc si spolu s nimi můžete tipnout na vítěze všech dvanácti kategorií a přitom získat zajímavou knižní cenu, kterou nám do soutěže věnovala nakladatelství Laser-books, Paseka a Triton. Bude Vilma Kadlečková triumfovat ve všech kategoriích, do nichž byla nominována? Shodne se názor akademiků na nejlepší obálku roku s naší Bitvou knižních obálek? Který z počinů minulého roku zvolí akademici za ten nejdůležitější? Pošlete nám svůj tip a vyhrajte!

Slavnostní předávání Cen Akademie SFFH za rok 2013

proběhne 17. května 2014 od 15.00 do 16.20.

KNIHA ROKU

vítězové předchozích ročníků (hlasování v této kategorii proběhne až ve druhém kole)

Vzhledem k nadšení, které kniha vzbudila i za ostnatým drátem obehnanými hranicemi žánru, beru za favorita téhle kategorie Jantarové oči Vilmy Kadlečkové. Jen se při pohledu na následující nominace obávám, že takto si kniha vyslouží ne dvě, ale dost možná i tři ceny a to beru jako stále přetrvávající slabou stránku současného systému. Pokud by snad někdo mohl Kadlečkové v této kategorii konkurovat, pak snad jen Neil Gaiman s Oceánem na konci uličky, což je kniha vskutku úžasná i přesto, že nepatřím k nekritickým obdivovatelům tohoto angloamerického mistra slova. Ačkoli jim nepřisuzuji tak vysoké ambice, myslím, že místo by si na nejvyšších příčkách snad zasloužily rovněž sbírka Connie Willisové či space opera Mráz a hry.

Martin Šust

Jantarové oči jsou i mým favoritem, ze zahraničních kandidátů bych nejvíce váhala mezi Willisovou a Beukesovou, jejichž díla v loňském roce přinesla na český trh něco nového. V předchozím ročníku jsme tu neměli nového Wattse, Rajaniemiho nebo Egana, v jejichž díle je výjimečnost a schopnost čtenáře pohltit a ohromit už něčím běžným, ale výše zmíněné autorky to více než bohatě vynahradily.

Julie Nováková

Tu sa určite zhodneme, nevyšlo asi nič, čo by mohlo významom či popularitou konkurovať Jantarovým očiam. Asi by som tiež ešte poukázal na Gaimana, možno aj Miévilla, ale víťazstvo je u nich skôr nepravdepodobné. Ja by som ešte do prvej päťky dal asi Plnou parou a Callahana.

Martin Králik

SCIENCE FICTION

Paolo Bacigalupi: Prachožrouti (Albatros)

Lauren Beukesová: Zoo City (Laser-books)

James S. A Corey.: Leviatan se probouzí (Triton)

Vilma Kadlečková: Mycelium 1: Jantarové oči (Argo)

China Miéville: Kolejmoří (Laser-books)

Výběr nejlepší SF mne letos potěšil zejména díky faktu, že se mezi zajímavá zahraniční díla probojovala i česká autorka Vilma Kadlečková se svým Myceliem. A kdo ví, třeba se jednoho dne objeví i na seznamu nominací na některou ze zahraničních cen, pokud dojde k cizojazyčnému vydání! Zoo City bych zařadila spíš do fantasy, ale i díky pohybu na pomezí žánrů jde o netradiční a skvělý počin, který mezi nejlepší SF rozhodně patří. Leviatan se probouzí mezi nominacemi potěšil navzdory tomu, že mne sám mírně zklamal – což byl zejména důsledek vyšších očekávání z nadšených ohlasů ze zahraničí. Ve srovnání s jinými díly z oblasti space opery ho nepokládám za výjimečný, ale jde o nadprůměrný román s výbornými postavami a atmosférou, a těší mne, že česky už vyšel i druhý díl Kalibánova válka. Prachožrouti na tom jsou do jisté míry podobně jako Leviatan – jde o skvělou knihu, která do nominací patří, ale pro změnu úplně nedostávají očekávání z Bacigalupiho povídek. Na Kolejmoří jsem si bohužel ještě čas nenašla a k dílu Chiny Miévilla mám ambivalentní vztah; některé z jeho knih jsem si zamilovala, jiné mne vyloženě nudily. Díky umístění v nominacích na nejlepší SF budu na jeho nový román tím více zvědavá.

Julie Nováková

Podľa mňa má pani Vilma v tejto kategórii veľkú šancu, za čo môže neoddiskutovateľná kvalita knihy, popularita autorky a nie príliš silná konkurencia. Chýbajú tradiční autori tvrdej sci-fi, (podľa mňa) najväčší konkurent Miéville nie je medzi fanúšikmi tohto žánra až taký populárny – za čo môžu môcť aj jeho politické názory, keďže naši scifisti sú predovšetkým konzervatívni pravičiari. To zo mňa nehovorí slovenská volebná horúčka, politické názory sú skrátka v jeho knihách až príliš cítiť.

Martin Králik

Vítězství Jantarových očí i v této kategorii se bohužel obávám a myslím, že současný systém v podstatě znevažuje samostatnou kategorii české a slovenské knihy jako druhořadou, což je rozhodně škoda. Měla by být naopak v důležitosti hned na druhém místě po knize roku. Vůbec prolínání žánrových kategorií s domácí či povídkovou knihou pokládám za nešťastné a poměrně časté vícečetné triumfy některých knih tomu zrovna nepřidávají. Pokud bych však nepočítal Mycelium, pak bych cenu přál Zoo City či Leviatanu, obě knihy jsou čtivé a svěží. Jenže vedle Vilmy jsou favority spíše Bacigalupi či Miéville, jejichž díla v minulosti získala hned několik cen.

Martin Šust

FANTASY A HOROR

Joe Abercrombie: Rudá země (Polaris)

Ilona Andrews: Magie zabíjí (Fantom Print)

Steven Erikson: Potoky krve (Talpress)

Neil Gaiman: Oceán na konci uličky (Polaris)

Kevin Hearne: Praštěný (Laser-books)

Nominácie Ilony Andrews a Kevina Hearneho môžu byť najdiskutovanejším faktom tohto ročníka Akadémie. Ide samozrejme o čisto oddychové čítanie, čo sa môže zdať v priamom rozpore s poslaním Akadémie a jej cien. Ja osobne to vítam – nemáme proticenu pre najpopulárnejšiu či čitateľsky najpríťažlivejšiu knihu roka, a tak Akadémia musí plniť čiastočne aj túto úlohu. Nakoniec, pri českých a slovenských knihách sa nikto nevzrušuje, že tam nie sú len umelecky mimoriadne hodnotné diela. Nové diely cyklov Abercrombieho a Eriksona medzi nominácie patria viac. Uvidíme, či dokážu ohroziť Gaimana, ktorý je mojim tipom nie len v tejto kategórii.

Martin Králik

Uplynulý rok nebyl pro fantasy žánr silný, což vyplynulo v poněkud kontroverzní nominaci. Stejně jako Martin vítám posun nominací i ke komerčnějším dílům, jen bych dal přednost něčemu novému a ne x-tým pokračováním rozjetých sérií (nemluvě o tom, že do nominací jen těsně nepronikli Patricie Briggsová a Jim Butcher). To by ovšem mohl být argument i proti Abercrombiemu a Eriksonovi. Gaimana však pravděpodobně nikdo z nich neohrozí. Chybí mi nominace Jemisinové či Valenteové, bohužel se jim nedostalo příliš velké pozornosti…

Martin Šust

Nezbývá mnoho co dodat, snad jen, že bych uvítala nominaci Zoo City Lauren Beukesové v kategorii fantasy; jde o výjimečný počin překračující hranice žánrů a ve srovnání s většinou ostatních nominovaných románů bych ho zde viděla raději, v rámci SF vidím šance o něco vyrovnaněji.

Julie Nováková

POVÍDKOVÁ KNIHA

Michael Bronec sest. Legendy: Prokleté knihovny (Straky na vrbě)

Juraj Červenák: Chřestýš Callahan (Brokilon)

Steven Erikson: Potoky krve (Talpress)

Martin Šust sest. Plnou parou (Argo)

Connie Willisová: Vnitřní záležitosti (Triton)

Na nominacích na nejlepší povídkovou knihu mne jako první zaujala především jejich různorodost. Máme tu zastoupené různé podoby fantasy v Prokletých knihovnách a zejména sci-fi ve Vnitřních záležitostech, retrofuturismu v Plnou parou, dobrodružné westernové fantasy v Chřestýši Callahanovi a také povídky z velkolepého fantasy světa Malazu v Potocích krve. Tento výběr hezky ilustruje, že povídkové knihy u nás vycházejí v širokém rozmezí subžánrů a zároveň si každý najde své příznivce, a to považuji za skvělé. Osobně nejvíc doufám ve vítězství Vnitřních záležitostí a v závěsu Plnou parou, ale rozhodně by mne neurazilo ani nejvyšší umístění některého z dalších kandidátů; především mne těší rozmanitost a zajímavost všech nominací.

Julie Nováková

Jednoznačne súhlasím s Júliou, výber je pestrý a kvalitný. Sám sa neviem rozhodnúť medzi Plnou parou a Červenákom, obidve knihy prinášajú v svojich žánroch to najlepšie, čo som čítal. Nikdy som si nemyslel, že nebudem hlasovať za poviedky Connie Willisové.

Martin Králik

Přiznávám, že mi výběr mezi povídkovými sbírkami a antologiemi činí potíže, jde o zcela různý typ knih, ovšem to bude spíše profesionální deformace, kterou, jak předpokládám, trpí jen málokdo. Trochu mě mrzí, že se do nominace nedostal Joe Hill, horor by potřeboval trochu zviditelnit, i kdyby jen touto cestou. Ovšem mimo to je to kvalitní nominace, v níž je obtížné hledat favorita, zvláště pak pro mě, když jsem se edičně podílel hned na dvou projektech.

Martin Šust

PŮVODNÍ ČESKÁ NEBO SLOVENSKÁ KNIHA

Michael Bronec sest. Legendy: Prokleté knihovny (Straky na vrbě)

Juraj Červenák: Chřestýš Callahan (Brokilon)

Jan Hlávka & Jana Vybíralová: Mráz a hry (Brokilon)

Vilma Kadlečková: Mycelium 1: Jantarové oči (Argo)

František Novotný: Křižník Thor (Klub Julese Vernea)

Při pohledu na nominace nezbývá než hrdě zvolat, že česká fantastika po zlatých letech snad dospěla k létům zajímavým. Favorit je jasný a neoddiskutovatelný, vždyť Jantarové oči uspěly nejen v rámci úzkého okruhu čtenářů fantastiky. Ovšem ani další nominované knihy se rozhodně nemají za co stydět. Prokleté knihovny jsou zřejmě dosavadním vrcholem Broncovy editorské činnosti, alespoň pokud jde o jím sestavené antologie. Duo Hlávka a Vybíralová se po Editě Dufkové chvályhodně přidalo k obrozenecké činnosti české science fiction s bezesporu ambiciózním projektem. A vše doplňují vždy spolehliví velikáni, k nimž lze vedle Františka Novotného dnes už řadit i Juraje Červenáka, snad se mu psaní historických detektivek nezalíbí až příliš…

Martin Šust

Co dodat? V této kategorii plně souhlasím s Martinem. Zdá se, že minulý rok byl pro českou a slovenskou fantastiku obzvlášť povedený, a lze jen doufat, že přijdou další takové a ještě lepší!

Julie Nováková

Aj tu sa zhodneme. Vilma Kadlečková možno vyhrá rovno tri kategórie – a nikoho to neprekvapí. Verím však, že čoskoro sa do tejto kategórie dostanú aj elektronicky vydané knihy.

Martin Králik

ČESKÁ NEBO SLOVENSKÁ POVÍDKA

Tomáš Bandžuch: Andělíčkářka (Legendy: Prokleté knihovny)

Jan Kotouč: Velitelské rozhodnutí (XB-1)

Zuska Stožická: Letec do večnosti (Fantázia 2013)

Lenona Štiblaríková: Bratislavská bludička (Mlok 2013)

Františka Vrbenská: Čas řeky (Fantastická 55)

Keď už nominovaná slovenská poviedka, tak prečo nie rovno dve. Zuska Stožická skončila v Cene Fantázie tretia, uvidíme, či v Akadémii dokáže vybojovať pre Slovákov prvú Cenu Akadémie v tejto kategórii. Pokúsi sa o to aj Lenona, ktorá ako druhá Slovenska získala v CKČ absolútneho Mloka a tak by jej novela mohla byť akademikom známa. Vydavateľstvo Hydra, ktorému je spolumajiteľkou, má však v ohni podľa mňa najväčšie želiezko – Františkinu poviedku z výbornej antológie Fantastická 55. Nominácie poviedok Tomáša Banďžucha a Jana Kotouča sú pre autorov nesporný úspech, ja to však na sošku nevidím. V kategórii mi výrazne chýba poviedka Petry Slovákovej, ktorá je podľa mňa najväčšou súčasnou nádejou českej a slovenskej fantastiky – píše niečo, čo tu píše fakt málo ľudí, a píše to výborne. Jej čas určite ešte príde.

Martin Králik

Povídková kategorie je bohužel takovým otloukánkem, kde se do nominace dostane povídka jen s pár hlasy, což je ovšem dobrá zpráva pro slovenské akademiky, jak ostatně nominace dokládají. Potěšila mě nominace Zusky Stožické, kterou beru za velmi zajímavou a v Čechách bohužel stále ještě ne tak známou spisovatelku. Naopak mě opravdu mrzí neúčast Hanuše Seinera, který na sebe v uplynulém roce upozornil dvěma naprosto úžasnými povídkami, z nichž by bylo těžké vybírat dokonce i vítěze. Do nominace se mimochodem těsně neprobojovaly povídky Lucie Droppové, Jiřího Pavlovského a Pavla Renčína…

Martin Šust

V kategorii povídek mne výrazně zklamala absence Hexagramatonu Hanuše Seinera (Mlok 2013) mezi nominovanými. Jde o výjimečnou práci, snad dokonce nejlepší českou a slovenskou povídku, jakou znám. Nominované práce jsou ovšem zajímavé a dobře napsané, a to jak ty od zavedených autorů, tak i ty od relativních nováčků – to je snad známka, že stávající talenty si drží skvělou kvalitu a rodí se nám stále nové.

Julie Nováková

PŘEKLAD

Petr Caha (Oceán na konci uličky)

Kateřina Niklová (Spálená mrazem)

Richard Podaný (Prachožrouti)

Jana Rečková (Leviatan se probouzí)

Milan Žáček (Kolejmoří)

S úctou ke všem nominovaným, ať už jde o tradiční účastníky klání Richarda Podaného a Milana Žáčka či o nováčky Kateřinu Niklovou a Petra Cahu, pro mě je letošním favoritem Jana Rečková a to nejen proto, že Leviatan se probouzí k nám opět přináší tak žádanou a vzácnou zábavnou space operu, ale hlavně proto, že Jana překládá dlouhodobě skvěle a v poslední době u toho navíc bojuje se zákeřnou chorobou, takže jí fandím nejen v tomto ve světle událostí naprosto marginálním případě, ale především jako člověku, jenž pro domácí fantastiku udělal hodně nejen jako autor či překladatel, ale především jako silná žena, se kterou se život skutečně nemazlí.

Martin Šust

Tady není co víc dodávat. Skvělí jsou všichni, ale osobně také nejvíc držím palce Janě.

Julie Nováková

Do tretice zhoda. Jane Rečkovej neskutočne prajem aspoň tú trocha potešenia, ktoré jej ocenenie za kvalitný preklad môže priniesť.

Martin Králik

DÍLO DOMÁCÍHO VÝTVARNÍKA

Michal Ivan (Zlato Arkony 2)

Tomáš Kučerovský (Mycelium 1: Jantarové oči)

Milan Malík (Prachožrouti)

Jana Šouflová (Legendy: Prokleté knihovny)

Pavel Trávníček (Plnou parou)

Nadílka skvělých obálek za rok 2013 by vydala přinejmenším na deset oprávněných nominací za výjimečné výtvarné zpracování, ale míst je bohužel pouze pět. Všechny obálky, které je obsadily, jsou dle mého názoru vynikající. Zajímalo by mne, nakolik hlasujícím ve výběru pomohla Bitva knižních obálek probíhající zde na webu XB-1; osobně mi připadá jako zajímavý počin, který by měl pokračovat i v následujících letech. Za uplynulý rok mi stihla představit mnoho nádherných obálek a upozornila mne prostřednictvím nich na knihy, kterých bych si jinak možná v tu dobu nevšimla. Nominované obálky si i v bitvě vedly poměrně úspěšně (Plnou parou se dokonce stala vítězem za celý loňský rok) a není těžké pochopit proč. Skvělé jsou všechny – tady bude hlasování nepochybně obtížné a dovoluji si hádat, že výsledné pořadí bude těsné.

Julie Nováková

Mišo Ivan je tradičnou voľbou každého slovenského akademika – aj preto, že je aj voľbou kvalitných vydavateľov. Tento rok mu u mňa však výdatne konkurujú Pavel Trávníček a Tomáš Kučerovský, ktorí vytvorili prekrásne obálky.

Martin Králik

Mišo Ivan už je takovým inventářem téhle kategorie a není divu, také už si v Akademii připsal hned tři triumfy. Naštěstí mu v posledních letech vyrostla stabilní konkurence včetně Milana Malíka, který už má také jednu cenu doma na poličce. Ovšem nelze podceňovat ani oblíbenou Janu Šouflovou a Tomáše Kučerovského s obálkou na tolik favorizované Mycelium. Pavel Trávníček se tak jako nováček s raketovým startem podpořeným vítězstvím v naší celoroční anketě může stát příslovečným černým koněm.

Martin Šust

NAKLADATELSTVÍ

Argo

Brokilon

Fantom Print

Laser-books

Triton

Nie je až také ľahké hodnotiť kolegov, no tieto nominácie sú očakávané a až na malé výnimky sa nemenia. Laser-books či Triton by si cenu zaslúžili za kopec kvalitných prekladov, ktoré nám prinášajú, Brokilon zase za našu (českú aj slovenskú) fantastiku – je to preto môj tip na víťaza. Argo vydalo jednu z najlepších a najkrajších kníh minulého roka Plnou parou, Fantom-Print taktiež patrí k vydavateľstvám, bez ktorých si už nevieme predstaviť našu scénu. Osobne ma prekvapila absencia Polarisu, ktorý by si nomináciu zaslúžil minimálne za rýchlosť, akou k nám doniesol nového Gaimana.

Martin Králik

S touto nominací nelze než souhlasit, účast by si jistě zasloužily i Straky na vrbě, ale nominace nejsou nafukovací. Mým tipem na vítěze je tentokrát Argo, které si fanoušky naklonilo na svou stranu především Myceliem, ovšem zrovna v tomto případě jsem rád, že se sám nemusím rozhodovat, jde o vyrovnanou pětici a pro každého by se jistě našla řada podpůrných argumentů…

Martin Šust

Argo – pro tento rok můj favorit – na trh pravidelně přináší spoustu skvělé fantastiky, loni zejména Mycelium a Plnou parou, ale i N. K. Jemisinovou, Laser-Books pak Lauren Beukesovou, Triton především Leviatana, Brokilon Algor… Musím připustit, že produkce Fantom Printu mi za uplynulý rok utkvěla v paměti nejméně, ale to se dost dobře může kterýkoli další rok změnit.

Julie Nováková

INTERNETOVÉ MÉDIUM

Fantasy Planet

Legie

XB-1

Nemohu zastírat, že mým jasným favoritem mezi internetovými médii je web XB-1, na němž se jako jedna z mnoha redaktorů sama podílím a vidím z první ruky množství práce a invence, které do něj všichni, zejména šéfredaktor Martin Šust, vkládají. Zároveň ale vím, že obrovské úsilí a zápal pro fantastiku stojí i za fungováním Fantasy Planet, již také velmi ráda denně navštěvuji, a Legie, kde pravidelně hodnotím přečtené knihy a povídky a která mi občas pomáhá při rozhodování, co si přečtu příště. Ať už tedy vítězství v této kategorii připadne komukoli, bude rozhodně zasloužené.

Julie Nováková

Mne tento výber pripadá až príliš tradičný. Chýbajú mi tu nové médiá a stránky. A chýba aj Fandom.sk, na ktorom Saša Pavelková urobila za minulé roky obrovské množstvo práce. Tá však evidentne nevie pritiahnuť českého čitateľa. Favoritom je aj pre mňa XB-1 a tiež trochu aj preto, že sa na ňom podieľam aspoň seriálom o slovenskej SF.

Martin Králik

Řekl bych, že nová média a stránky se prostě musí v ostré konkurenci prosadit, což není lehké, zvláště pak pro slovenské stránky, kterým jistě vévodí Fandom.sk. Elektronické časopisy mají tu smůlu, že jejich „nízká“ periodicita může jen těžko konkurovat mnohdy denně aktualizovaným webům. Za favorita zde považuji Fantasy Planet či minulého vítěze Legii, v případě webu XB-1 bych byl opravdu dost překvapený. Každopádně je to silná trojice, která si nominaci zasloužila, což mohu prohlásit i u XB-1 vzhledem k vzorné práci řady našich přispěvatelů. Díky Petro, Míšo, Romane, Julie, Tomáši, Markéto, Evo, Martine, Tadeáši a díky všem našim čtenářům!

Martin Šust

NADĚJNÝ NOVÁČEK / POČIN ROKU / ZVLÁŠTNÍ CENA

Jan Hlávka & Jana Vybíralová za založení v rámci české space opery výjimečného románového cyklu Algor.

Martin Králik za založení nakladatelství Rogerbooks, v němž poskytuje šanci začínajícím slovenským i českým autorům.

Kristina Nowakowska a redakce Pevnosti za záchranu časopisu Pevnost.

Nakladatelství FANTOM Print za nové vydání fantasy ságy Kolo času.

Nakladatelství XYZ za Zlatou knihu komiksů Vlastislava Tomana.

Začnu kritikou, kterou jsem hned ze začátku poslal ve stejném znění také vedení Akademie. Pro mě je tato kategorie především možností odměnit ty, co v daném roce udělali pro literární fantastiku něco neobyčejného. Se vší úctou v to nepočítám vydávání komiksů, což je médium, které si už dávno po právu vydobylo samostatnost a nemělo by tak být nadále směšováno s beletrií. Nepočítám v to ani vydavatele, jenž publikuje knihy, které jsou sice pro čtenáře přínosem, ale trhu nepřinášejí v žádném směru něco mimořádně důležitého. To je ostatně standardní nakladatelská činnost, pro kterou tu jsou jiné kategorie. Ovšem něco jiného je odvaha, se kterou se autorské duo Vybíralová/Hlávka pustilo do románového Algoru, Kristina Nowakowska do vydavatelské činnosti a oživení časopisu Pevnost či Martin Králik do nakladatelské činnosti a především průkopnictví v elektronických publikacích. Právě těmto lidem nominace v téhle kategorii bezesporu náleží. Jen je škoda, že se těsně nedostalo na Julii Novákovou, za publikování kratší práce v Clarkesworld a následnou podporu kolegů v podobné činnosti.

Martin Šust

Trochu mne překvapilo, když jsem v návrzích na nominace neviděla ságu Mycelium Vilmy Kadlečkové – začít vydávat ambiciózní pentalogii na pomezí žánrů od domácí autorky je koneckonců riskantní počin, který se v tomto případě naštěstí vyplatil. Snad proto, že první dva díly vzbudily tak skvělý ohlas, si možná všichni řekli, že patří spíše do jiných kategorií, ač jde o výjimečnou událost. Podobným riskem, který byl odměněn úspěchem, bylo i vydání počátečního dílu ságy Algor, a doufám, že ohlasy na něj budou stále hlasitější a nadšenější. Osobně si ale myslím, že ač mají i konkrétní díla dlouhodobý dopad a mohou změnit celou krajinu domácí fantastiky, o chlup více si zaslouží tuto cenu jiné odvážné kroky – například právě založení Rogerbooks, jimž hodně fandím, a záchrana časopisu Pevnost; bez něj by česká fantastika byla o něco chudší a smutnější.

Julie Nováková

Uhm. Ehm. Hmmm. Veľmi si vážim, že ma kolegovia chvália. Robím, čo môžem. Osobne si myslím, že vyhrá Pevnost, no aj táto nominácia je veľký úspech.

Martin Králik

CENA ZA DLOUHOLETOU PRÁCI PRO SF

Martin Fajkus

Richard Podaný

Martin Šust

Táto kategória zobrazuje momentálny stav našej SF scény – proti ikonám minulosti (Podaný ako jeden z naj prekladateľov 80. a 90. rokov nielen vo fantastike) stoja dvaja redaktori, ktorí zásadným spôsobom ovplyvňujú české SF publikácie v 21. storočí. Martin Fajkus od čias Ramaxu cez jeho prácu v Pevnosti až po vlastné antológie ukazuje, že cieľavedomosťou sa dá dostať až na úplný vrchol. Redaktorstvo Martina Šusta ma od Trochu dobrých kusov cez šéfredaktorovanie magazínu Fantasy & Science Fiction až po súčasnú prácu v XB-1 a na jeho webe utvrdzuje v názore, že je načase, aby v tejto kategórii zvíťazil niekto pod 50, kto nám sem pravidelne nosí to najlepšie z anglojazyčnej fantastiky. Táto kategória podľa mňa nie je len pre osobnosti, ktoré veľa robili pre fantastiku u nás v 80. a 90. rokoch a dnes síce z toho žijeme, no oni v nej už reálne nepracujú. Po víťazstve jedného z mladších redaktorov by sa tak mohli medzi nominácie dostať osobnosti, ktoré sú dnešným čitateľom oveľa známejšie vďaka svojej prezentácii na webe (námatkou mi napadá Pavla Lžičařová či Alexandra Pavelková).

Martin Králik

Osobně tuto cenu chápu jako pomyslný vrchol, uznání skutečně dlouhodobé činnosti. V tomto ohledu jsem rád za nominaci Richarda Podaného, který je patrně rekordmanem v počtu nominací v rámci kategorie (poprvé se tu objevil v roce 2001 a dnes už je to posedmé). Vděčný bych byl za nominaci vloni zesnulého Ivana Kmínka, spisovatele a editora Jaroslava Veise, spisovatele a organizátora Jaroslava Mosteckého, spisovatelky a překladatelky Jany Rečkové či editora Jaroslava Olši Jr., který pro českou fantastiku dělá hodně i v roli velvyslance. Mluvíme tu o kategorii, kde v minulosti zvítězili Nesvadba, Rotrekl, Novotný, Neff, Kantůrek, Velinský, Herec, Toman či Saudek. Oproti nim mi stále ještě teče mléko po bradě a Martinem navrhovaná Pavla Lžičařová je se vší úctou teprve na houbách. A navíc hranici padesátky či dokonce čtyřicítky už dávno prolomili Ivan Adamovič a Tomáš Němec, nerad bych aby se z toho stalo pravidlo či dokonce soutěž o nejmladšího oceněného…

Martin Šust

A jsme u věku. Je „správnější“ nominovat matadory, nebo relativní „nováčky“ na scéně? Snažila bych se neřídit se kritériem věku (byť v názvu kategorie je ona dlouholetá práce – co to ovšem znamená?), ale bez ohledu na něj konkrétními zásluhami. Jenže jak poměřovat tak různorodou práci v oblasti fantastiky, jakou je psaní, překlad, editorská, redaktorská či výtvarná činnost? Sice tu nosím sovy do Athén, protože i to si nejspíš všichni dobře uvědomují, ale stejně mi to ani trochu nepomáhá v posouzení, komu cena nejvíce patří. Martin Šust z nominované trojice podle mne ovlivnil českou fantastiku svými antologiemi a prací pro magazíny asi nejvýrazněji, ale práce všech tří měla obrovský pozitivní přínos. Řekla bych, že tady bude mít každý hlasující svého vlastního favorita, ať už je nebo není mezi nominovanými, a každému by cena potenciálně plně náležela.

Julie Nováková

TIPOVACÍ SOUTĚŽ

A máme tu příležitost pro odvážné a v žánru se orientující čtenáře. Napište nám svůj tip na vítěze ve všech dvanácti kategoriích (a nenechte si pro sebe případně ani odůvodnění či komentáře k jednotlivým kategoriím či názorům znalců) a můžete vyhrát zajímavou knižní cenu. Do soutěže jsme ve spolupráci s nakladatelstvími Laser-books, Paseka a Triton vybrali hned tři tituly, které pokládáme za jedny z nejzajímavějších žánrových knih dosavadní letošní produkce. Nejúspěšnější z vás si bude moci z výše zobrazené trojice vybrat, druhý v pořadí si vybere ze zbylých dvou titulů a třetí získá poslední knižní titul. Při rovnosti tipů dostává přednost ten, kdo se zúčastnil jako první, takže rozhoduje nejen dobrý odhad, ale i pohotovost. A pamatujte, že v minulých ročnících jsme se v mnoha kategoriích dočkali nejednoho překvapení a výhry nepříliš favorizovaného nominovaného. Sázka na zdánlivé favority tedy nemusí vždy vyjít…

Své tipy uvádějte v pořadí výše zveřejněných nominací a nevynechávejte žádnou z kategorií.

Související články:

Nominace na Ceny Akademie SFFH za rok 2011

Nominace na Ceny Akademie SFFH za rok 2012

2 442 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 16 »

 1. Komentáře by squire — 20.3.2014 @ 14.54

  Hexagramaton není nominovaný na povídku? Pcha. Akademie evidentně nepozná dobrou povídku, ani kdyby je s ní praštili mezi oči. 

  Sorry:) Ale tohle je opravdu minela jako Brno.  

 2. Komentáře by Aleri — 20.3.2014 @ 19.20

  BorgDog: Souhlasím, to mě taky hodně  zamrzelo…

 3. Komentáře by Roman Štědronský — 20.3.2014 @ 20.00

  U stesků nad nominacemi povídek – ruku na srdce, kdo přečetl všechny povídky, které minulý rok vyšly? To je přece logická a nevyhnutelná limitace.

  Osobně si navíc třeba při výběru musím vždy procházet přečtené, protože prakticky nic nenaskakuje samo od sebe. Selhává mi paměť? Už jsem toho moc přečetl a jen tak mě něco nezaujme? A nebo tam prostě ty nezapomenutelné perly nejsou?

  A pro Julii Novákovou – minimálně jedna nominace Mycelia na zvláštní cenu být musela… 😉

 4. Komentáře by Grin Ripper — 21.3.2014 @ 11.51

  KNIHA ROKU: Jantarové oči
  SCIENCE-FICTION: Jantarové oči
  FANTASY A HOROR: Oceán na konci uličky
  POVÍDKOVÁ KNIHA: Plnou parou
  PŮVODNÍ ČESKÁ/SLOVENSKÁ KNIHA: Jantarové oči
  ČESKÁ/SLOVENSKÁ POVÍDKA: Čas řeky
  PŘEKLAD: Jana Rečková
  DÍLO DOMÁCÍHO VÝTVARNÍKA: Pavel Trávníček
  NAKLADATELSTVÍ: Argo
  INTERNETOVÉ MÉDIUM: Fantasy Planet
  NADĚJNÝ NOVÁČEK/POČIN ROKU: Jan Hlávka a Jana Vybíralová
  CENA ZA DLOUHOLETOU PRÁCI PRO SF: Richard Podaný

 5. Komentáře by hseiner — 24.3.2014 @ 8.31

  Martine, Julie, Squire – díky, že jste si na mne v souvislosti s nominacemi vzpomněli, vážím si toho, ale na existenci nějaké Akademie SFFH si vzpomenu jednou za rok, když tady uvidím článek tohohle typu. Nikdy mě nenapadlo, že by se mě to mohlo jakkoliv týkat, a nemyslím si to ani teď.
  Obě ty povídky se zúčastnily anonymních soutěží a ani jedna nedosáhla na prvenství, Ikonoklasma se nevzmohla ani na Top 5 Daidala, novela, která mě předběhla v Mlokovi, v nominaci je. Možná se strefuju do vkusu jednoho úzkého, sub-žánrového proudu, ve kterém se snažím zanechat nějakou hmatatelnou stopu – s tím bych byl spokojen. Porovnávat se s širým hlavním proudem fantastiky nemůžu, nebudu a ani nechci.

 6. Komentáře by Apu — 25.3.2014 @ 9.22

  Tady jsou moje tipy:
  KNIHA ROKU: Jantarové oči
  SCIENCE FICTION: Jantarové oči
  FANTASY A HOROR: Oceán na konci uličky
  POVÍDKOVÁ KNIHA: Prokleté knihovny
  PŮVODNÍ ČESKÁ NEBO SLOVENSKÁ KNIHA: Jantarové oči
  ČESKÁ NEBO SLOVENSKÁ POVÍDKA: Čas řeky
  PŘEKLAD: Prachožrouti
  DÍLO DOMÁCÍHO VÝTVARNÍKA: Prachožrouti
  NAKLADATELSTVÍ: Argo
  INTERNETOVÉ MÉDIUM: Legie
  NADĚJNÝ NOVÁČEK / POČIN ROKU / ZVLÁŠTNÍ CENA: Kristina Nowakowska a redakce Pevnosti za záchranu časopisu Pevnost
  CENA ZA DLOUHOLETOU PRÁCI PRO SF: Richard Podaný

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.