Ocenění

Nominace na ceny Nebula za rok 2011

Autor | Aktuality | Úterý 21 února 2012 11.35

Nominacemi na Nebulu už tradičně začíná sezóna retrospektivních udílení cen za uplynulý rok 2011. Je třeba upozornit na fakt, že Nebula v poslední době prochází řadou reforem. Po dvou letech, kdy členové SFWA měli možnost průběžně sledovat počty nominací u jednotlivých prací, se organizace rozhodla tuto transparentní praktiku opustit. Dle některých totiž vedla ke kupčení či vzájemné výměně hlasů (problém, který byl samozřejmě značně zveličován). V letošním roce SFWA zkusila něco trochu jiného. Inspirovala se diskusním fórem, na kterém v minulých letech členové debatovali o kvalitě prací a doporučovali různé povídky. Toto fórum letos dostalo punc oficiální, organizované diskuse. Členové SFWA zde mohli podpořit práce buď anonymně nebo pod svými jmény.

Osobně se mi to jeví jako skvělý nápad. Každý člen organizace tak mohl na oficiálním, veřejnosti nepřístupném fóru publikovat své vlastní nominace a získat přehled o výjimečných pracích, které snad unikly jeho pozornosti z nominací ostatních. Mimo jiné to možná vedlo rovněž k tomu, že se online objevilo mnohem více povídek (můj osobní dojem, ale může být zkreslený), které snad měly šanci na finální nominaci. Není novinkou, že se jednotliví spisovatelé snaží na svých stránkách o propagaci svých povídek, mnozí je sami zveřejňují nebo upozorňují na místa, kde je mohou čtenáři přečíst. Jde o zcela běžnou a léta zavedenou praxi sebepropagace, kterou by u nás patrně mnozí nepochopili. Letos tento trend snad ještě zesílil. Má to i své nevýhody, v některých případech není online zveřejnění z různých důvodů možné a autoři těchto prací jsou tedy znevýhodněni. Na druhou stranu i některé práce, které nenalezneme online, se nakonec probojovaly do finální nominace. A je také nutno dodat, že výsledné nominace vskutku pramení z diskuze vedené na oficiálním fóru a některé práce, které by jinak zůstaly nepovšimnuty, se právě díky němu dočkaly nominací.

Na závěr ještě trochu statistiky. V roce 2011 vyšlo v USA rekordních 3071 knih, z toho 931 reprintů. Pokud jde o novinky, kterých vyšlo celkem 2140, pak v jejich rámci šlo o 305 SF románů, 660 fantasy románů, 229 hororových románů, 125 antologií, 111 sbírek a 416 paranormálních romancí, které si díky svému neustále narůstajícímu objemu vysloužily vlastní kategorii. Aby vám snad nechybělo srovnání s domácím trhem, pak dle sčítání Akademie SFFH u nás v loňském roce vyšlo celkem 754 žánrových titulů (cca dvě žánrové knihy denně), z toho 109 reprintů a 645 novinek. Mezi romány vyšlo 539 překladových titulů (z toho 451 novinek a 88 reprintů) a 133 českých a slovenských titulů (116 novinek a 17 reprintů). Dále vyšlo 37 sbírek, z toho 25 domácích (1 reedice) a 12 překladových. Antologií vyšlo celkem 21, z toho 15 domácích (opět jedna reedice) a 6 překladových (také 1 reedice). Jak je vidět, v oblasti povídek už domácí tvorba zcela dominuje a mám takové podezření, že v případě odečtu paranormálních romancí by mohly být vcelku srovnatelné stavy i v románových kategoriích. Sám bych byl na ta čísla velmi zvědav. Žánrové rozložení jednotlivých titulů je u nás téměř stejné, u překladových prací je to 52 % fantasy, 23% SF a 25 % horor. U domácí fantastiky jde pak o 54 % fantasy, 25 % SF a 21 % hororu.

Pokud jste snad nezaregistrovali zprávu na našem webu, pak ještě připomínám, že v letošním roce získá titul Velmistra žánru spisovatelka Connie Willisová. Pro všechny, kteří její dílo v českém překladu marně vyhlížejí, připravuje nakladatelství Triton sbírku oceněných prací Vnitřní záležitosti a stěžejní román její tvorby Kniha posledního soudu.

Román

– Jo Waltonová: Among Others (Tor)
– China Miéville: Embassytown (Macmillan UK; Del Rey; Subterranean Press)
– Jack McDevitt: Firebird (Ace Books)
– Kameron Hurley: God’s War (Night Shade Books)
– Genevieve Valentineová: Mechanique: A Tale of the Circus Tresaulti (Prime Books)
– N.K. Jemisin: The Kingdom of Gods (Orbit US; Orbit UK)

Jména zpravidla dobře známá ze stránek časopisu XB-1, to jsou letošní románové nominace! Kniha Chiny Miévilla je už přeložena a začíná se na redakčních pracích, pokud vše půjde dobře, mohl by se v českém překladu objevit v průběhu března, čeká se ještě na obálku mistra Edwardse. Ale to není jediná dobrá zpráva, nakladatelství Argo nedávno zakoupilo práva na vydání trilogie N. K. Jemisinové, autorky, kterou jsme vám v českém překladu představili v minulém roce.

Novela

– Mary Robinette Kowalová: “Kiss Me Twice” (Asimov’s SF, červen 2011)
– Catherynne M. Valenteová: “Silently and Very Fast” (Clarkesworld, říjen 2011)
– Carolyn Ives Gilmanová: “The Ice Owl” (F&SF, list./pros. 2011)
– Kij Johnsonová: “The Man Who Bridged the Mist” (Asimov’s SF, říjen/list. 2011)
– Ken Liu: “The Man Who Ended History: A Documentary” (Panverse Three)
– Adam-Troy Castro: “With Unclean Hands” (Analog, list. 2011)

Zde pro vás prozatím příliš dobrých zpráv nemáme, ačkoli o vydání některých povídek od Kowalové a Castra se jedná. Pokud jde o Adama-Troye Castra, pak snad bude lehkou náplastí druhý díl jeho akční románové série, který co nevidět vydá nakladatelství Argo.

Noveleta

– Rachel Swirskyová: “Fields of Gold” (Eclipse 4, Night Shade Books)
– Brad R. Torgersen: “Ray of Light” (Analog, pros. 2011)
– Ferrett Steinmetz: “Sauerkraut Station” (Giganotosaurus, list. 2011)
– Charlie Jane Andersová: “Six Months, Three Days” (Tor.com, červen 2011)
– Katherine Sparrowová: “The Migratory Pattern of Dancers” (Giganotosaurus, červenec 2011)
– Jake Kerr: “The Old Equations” (Lightspeed, červenec 2011)
– Geoff Ryman: “What We Found” (F&SF, září/říjen 2011)

Dalších pár povídek, které se snad objeví i v XB-1, ačkoli prozatím jsou pouze v hledáčku. Každopádně je tu vidět řada méně známých jmen, což u Nebuly není překvapením. Že by členové organizace opravdu nevybírali podle zásluh, jak je tomu mnohdy zejména u Locusu?

Povídka

– Adam-Troy Castro: “Her Husband’s Hands” (Lightspeed, říjen 2011)
– Tom Crosshill: “Mama, We are Zhenya, Your Son” (Lightspeed, duben 2011)
– Nancy Fuldová: “Movement” (Asimov’s SF, březen 2011)
– Aliette de Bodardová: “Shipbirth” (Asimov’s SF, únor 2011)
– David W. Goldman: “The Axiom of Choice” (New Haven Review, zima 2011)
– E. Lily Yuová: “The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees” (Clarkesworld, duben 2011)
– Ken Liu: “The Paper Menagerie” (F&SF, březen/duben 2011)

U nás už dobře známý Adam-Troy Castro to bude mít proti elitní skvadře nováčků velmi těžké, tohle je po dlouhé době ročník, kde je velmi těžké odhadnout jakéhokoli favorita, což je více než osvěžující změna.

Nominace na další ceny udílené organizací SFWA najdete zde.

Zdroj: SFFH.org, magazín Locus, Akademie SFFH a web Jasona Sanforda.

2 097 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 3 »

  1. Komentáře by Pepa62 — 21.2.2012 @ 18.03

    Skvělá zpráva pokud jde o Argo a N.K. Jemisinovou! Ale v případě Tritonu a Knihy posledního soudu jsem už opravdu ale opravdu skeptický.Tenhle titul Triton vydává,kolik?Pět let?

  2. Komentáře by Martin Sust — 21.2.2012 @ 22.28

    Pokud vím, tak by měl opravdu vyjít co nevidět. Sám jsem minulý týden na požádání Tritonu aktualizoval její autorský profil pro toto vydání.

  3. Komentáře by Pepa62 — 29.2.2012 @ 17.40

    No jo!Včera se titul objevil na webových stránkách!Teď už tomu věřím!

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.