Ocenění

Nový případ Andrey Cortové se už chystá…

Autor | Aktuality | Středa 2 února 2011 10.00

Adam-Troy Castro se po dlouhá léta těšil pověsti nejlepšího autora nedokončených románů, každý věděl, že až se mu podaří některý z nich dokončit, nebude to jen tak. Zprvu se Adam-Troy vyučoval románovému řemeslu psaním na objednávku. A samozřejmě se i nadále těšil pověsti velmi talentovaného autora kratších prací. Některé z nich situoval do vesmíru, kde je lidstvo jen jedním z mnoha a mnoha inteligentních druhů. Patří sem např. oceňované novely z planety Marionet, na kterou mohli čeští čtenáři zavítat ve skvělé novele „Pohřební pochod Marionet“ (1997, F&SF CZ 1/2010). V česky dosud nevydané novele „Unseen Demons“ (2002) se o něco později objevila rovněž svérázná vyšetřovatelka Diplomatického sboru lidské Konfederace Andrea Cortová. A tak začala série případů pohybujících se na nezřetelné hranici space opery, detektivky a hard SF, což je v Castrově podání opravdu značně atraktivní a místy pěkně adrenalinová směs.

Pokud jde o kratší práce, pak se Andrea objevuje rovněž v novele „Hiding Place“ (2011), která se letos objeví v dubnovém čísle amerického časopisu Analog a její první případ se chystá odkrýt povídka „The Mapping of the Beast“ (dosud nevydáno). Ovšem to hlavní si Andrea samozřejmě zažívá na stránkách románů, z nichž ten první se u nás s velkým a zcela zaslouženým ohlasem objevil těsně před Vánoci. I když vyšel doslova na poslední chvíli, můžeme ho směle řadit mezi to nejlepší, co se u nás v rámci science fiction v loňském roce objevilo. Důvtipnému čtenáři samozřejmě došlo, že Pamětní cenou Philipa K. Dicka odměnění Vyslanci mrtvých (2008, česky Argo 2010) jsou oním dlouho očekávaným Castrovým románovým debutem. A ten autorovu pověst naplnil beze zbytku. Ovšem jak tomu bude v případě chystaného pokračování zjistí domácí čtenáři až za několik měsíců…

Za zmínku jistě stojí, že s autorem hodlá spolupracovat i časopis XB-1 a povídky volně spadající do cyklu z Castrova vesmíru se na stránkách časopisu objeví pravděpodobně ještě letos.

Adam-Troy Castro: Třetí dráp boží

Když bylo Andree osm let, posedli ji neznámí démoni a udělali z ní válečného zločince. A teď, o několik desetiletí později, ji znovu volají. Andrea je oficiální zaměstnankyní Diplomatického sboru, tajným agentem všemocných umělých inteligencí známých jako Zdroj a z hloubi duše nenávidí kruté Bettelhiňany, obchodníky se smrtí, kteří profitují na zániku celých civilizací.

V románu Třetí dráp boží dostává záhadnou pozvánku na jejich domovskou planetu Xana, kde platí jediný zákon – ten bettelhinský – a z vrozené zvědavosti ji přijímá. Hned v orbitálním přístavu ji však přivítá pokus o vraždu a mnohem napínavější drama se poté rozpoutá na palubě kosmického výtahu cestou k povrchu planety.

Andrea zůstane vězet kilometry nad Xanou s podezřívavými Bettelhiňany, jejich absolutně oddanými otroky a mrtvolou, kterou 15 000 let stará zbraň proměnila na louži organické kapaliny. Pokud včas neodhalí vraha, hrozí jí stejně hrůzná smrt. Avšak skutečný důvod jejího příjezdu na Xanu, spolu s ohavnými tajemstvími její temné minulosti, ji může zlikvidovat mnohem důkladněji než Dráp boží.

618 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Apu — 6.2.2011 @ 10.23

    Jen co dočtu Hladové hry (skvělá kniha mimochodem), asi se vrhnu na Vyslance. Přeci jen Borisovy chvály bylo opravdu hodně.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.