Ocenění

O. S. Card na cestách časem ve Vykoupení Kryštofa Kolumba

Autor | Aktuality | Úterý 15 března 2011 8.45

Knižní řada Mistrovská díla science fiction přináší nejen nová vydání česky už dříve publikovaných děl, která si přívlastek „mistrovská“ jistě zaslouží, ale i dosud nepublikované romány a knižní soubory, které o oprávněnosti zařazení do této pro nakladatelství Laser-books prestižní řady musí čtenáře teprve přesvědčit. U autorů věhlasu Orsona Scotta Carda by to nemuselo být tak těžké, zvláště když se o Vykoupení Kryštofa Kolumba proslýchá, že je to jeho možná nejlepší román a pokud ne, pak alespoň jeden z nejlepších, což je pro znalce Enderovy řady, Alvinova cyklu a mnoha dalších děl zpráva nadmíru zajímavá. Ale protože taková prohlášení leckdy vzbuzují podezření, vyzpovídali jsme v tomto případě samotného nakladatele Tomáše Jirskovského, abychom se dozvěděli, co je na románu v kontextu autorovy zbývající tvorby tak výjimečného…

Orson Scott Card: Vykoupení Kryštofa Kolumba (31. kniha z řady Mistrovská díla science fiction)

brožovaná, překlad Andrea Peprlová, obálka Jan Patrik Krásný, 416 stran, 279 Kč

Po letech válek, hladu a živelných pohrom se zmenšující lidské populaci naskytla jiskřička naděje. Institut minulosti při svém průzkumu dějin a hledání příčin katastrof devastujících Zemi nade vši pochybnost prokázal, že veškerá neštěstí spustila proslulá objevitelská výprava Kryštofa Kolumba.

Ale zásahy do běhu historie se mohou ukázat jako velmi nebezpečné – kdo zaručí, že případné změny přinesou očekávaný výsledek? Kdo zaručí, že nové se neukáže být ještě horší než staré? Kdo se odváží ukázat lidstvu novou, lepší cestu?

A kdo si vůbec může být jist, že taková cesta existuje?

Zcela samostatný román Vykoupení Kryštofa Kolumba patří díky pečlivě a věrohodně vykresleným charakterům a zajímavému ději k vrcholným dílům science fiction s motivem cest v čase. A proto jej mnozí pokládají za jedno z nejlepších děl O. S. Carda.

Rozhovor s Tomášem Jirkovským

Podle některých zahraničních zdrojů je Vykoupení vůbec nejlepší Cardovo dílo. Je román skutečně tak dobrý?

Myslím, že Vykoupení je poněkud netradiční Card. Hlavní hrdinové nejsou děti, sice i zde máme drobné exkurze do jejich dětství, ale valná část příběhu se odehrává mezi dospělými hrdiny. Když jsem román před přibližně dvanácti lety četl poprvé v polském vydání, říkal jsem si, že po Enderově hře je to skutečně to nejlepší, co autor napsal. A tak, když jsem nedávno začal dělat na korekturách překladu, byl jsem zvědavý, jestli i po těch letech a konečně v češtině bude můj pocit stejný. A naštěstí byl. Domnívám se, že se Cardovi povedlo velmi plasticky vykreslit Kryštofa Kolumba.

Jde o příběh o cestování v čase. Vnáší do tohoto klasického SF tématu něco nového? K jakému dílu o cestách v čase by se dalo Vykoupení nejlépe přirovnat?

Osobně nemám rád přirovnávání jedné knihy ke druhé, protože je to silně individuální a každý ze čtenářů to může cítit jinak, ale snad nejvíce se kniha přibližuje k Strážcům času od Poula Andersona. Ale jinak je to svébytný Card. Zajímavý nápad, mistrně zpracovaný, uvěřitelný příběh a dobře propracované postavy. A navíc rozhodně přináší zajímavé filozofické úvahy na téma změny minulosti. Ale neděste se, není jich příliš.

Laser-books vydává poměrně dost Cardových knih, zvláště pak v poslední době. Na co se můžeme těšit do budoucna? Objeví se i další díl Alvinových dobrodružství?

Nejdřív by se měla objevit reedice Zrady, pak by snad ještě letos měla vyjít kniha Empire, pro čtenáře myslím velmi zajímavá kniha o nové občanské válce v USA. Co se týče dalšího Alvina, tak to bude docela záviset na čtenářském zájmu, protože k mému velkému překvapení se třetí díl příliš neprodává a už tak dost vážná situace na trhu se s ohlášeným zvýšením DPH patrně ještě zhorší, vydání dalších dílů tak bude rozhodně záviset na ekonomickém hledisku. Je to škoda, já osobně mám příběhy Alvina moc rád a doufal jsem, že osloví i čtenářskou obec u nás, také proto jsme dali Alvinovi druhou šanci. Čtenáři se možná bojí sedmidílné série, ale jednotlivé svazky jsou dobře čitelné i samostatně a patří k tomu nejzajímavějšímu, co se tu v rámci fantasy vydalo.

961 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Roman Štědronský — 16.3.2011 @ 9.12

    To vypadá velmi lákavě, už se těším, až budu mít knížku v ruce.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.