Ocenění

4x Oats Studios v krátkém filmu

Autor | Aktuality | Úterý 21 srpna 2018 8.30

Pokud do nějakého tvůrce vkládají filmoví fanoušci naděje, když jde o natočení dynamické akční sci-fi, bude to pravděpodobně Neill Blomkamp. V kategorii celovečerních filmů má za sebou prozatím superúspěšný District 9 následovaný vlažně přijatým Elysiem a ještě o stupeň hůře hodnoceným Chappiem. Veškerá očekávání tak lze víceméně přisoudit neobyčejně silnému setrvačnému účinku prvního filmu. Nemalé nadšení vyvolal rovněž při oznámení dalšího dílu Vetřelce, které se po producentských veletočích převalilo k chystanému pokračování Robocopa. Jako protipól k velkým hollywoodským produkcím založil Blomkamp nezávislé studio Oats, s nímž si plní sen absolutní tvůrčí svobody…

Oats-studios-poster

Studio oficiálně započalo své působení v polovině roku 2017 s konceptem, jenž zjevně nebyl zcela jasný ani jeho duchovnímu otci. Za pomoci série krátkých filmů a technologických ukázek publikovaných na Youtube a překvapivě i s pomocí videoherní platformy Steam se měla ustanovit dostatečně početná fanouškovská základna, jež by poté jeden z nabízených projektů pomohla díky crowdfundingu přetavit v plnohodnotný celovečerní film. Kompletní sada všech filmečků a trailerů byla vydána pod názvem Oats Studios – Volume 1. Jedná se o pestrý soubor nápadů v různých formátech, jež testují přízeň publika. Dalším poměrně netypických krokem studia byl prodej použitých assetů, především 3D modelů příšer. Fanoušci si tak mohou vytvářet vlastní filmy nebo hry s podobným designem a původní myšlenku dále rozvíjet.

Celý projekt je postaven na popularitě Blomkampova jména. S tím ovšem narazil hned při první příležitosti, když oznámil celovečerní pokračování filmu Firebase. Optimistický odhad cílové částky umožňující vytvořit plnohodnotný film se pohyboval kolem třiceti milionů dolarů, přičemž jedinou možností, jak mohli lidé na tento projekt přispět, bylo zaplatit prostřednictvím stránek e-shopu Oats Studios jinak určeného pouze pro klasický merchandising v podobě triček, mikin a čepic. Tedy žádný Kickstarter, ani Indiegogo, ani jiná osvědčená crowdfundingová platforma. Bez většího překvapení na sebe oznámení o zrušení kampaně nenechalo čekat ani celé dva týdny. Nyní to vypadá, jako by se nad kanadským studiem zavřela voda a o předpokládaném vydání Volume 2 není už měsíce ani zmínka. Stále však máme možnost nechat se inspirovat navrženými příběhy a pohledy do světů v dosud vydaných filmech, k jejichž zhlédnutí na Youtube kanále studia stačí pouhé dvě hodiny.

OATS STUDIOS ANEB NIC PRO DĚTI

Oats Studios trailer – Rakka, Firebase, Zygote

Trojlístek „velkých“ krátkých filmů Volume 1 představuje tři různá prostředí, v nichž by se mohly odehrávat plnohodnotné filmy. Ať už se jedná o částečně přetvořenou Zemi sužovanou invazí mimozemských ještěrek, skrytou válku proti nadpřirozeným silám během konfliktu ve Vietnamu nebo o odlehlou polární stanici s mnoharukou příšerou uvnitř, vždy je jasně patrný Blomkampův rukopis kombinující špinavý a béčkový vizuál s obstojným CGI.

God: Serengeti

Pokud jste někdy hráli strategie jako Civilization, Age of Empires nebo Populous, role boha podle Oats Studios vám zřejmě nebude cizí. Tenhle bůh je ovšem poněkud nevyzpytatelný a tím spíše uvěřitelný.

Gdansk

Pokud neznáte tvorbu polského výtvarníka Jakuba Rozalskiho, krátký film Gdansk vás nejspíš přinutí s tím něco udělat. Představa útoku středověkých titánů na filmovém plátně je vskutku lákavá.

ADAM: Episode 3

S krátkými filmy ADAM už jste se mohli setkat v předchozích článcích o krátkých filmech. Třetí epizoda je prozatím posledním dílem série s postupně se zvyšujícím potenciálem. Původně technologické demo enginu Unity převzal Blomkamp s vidinou snadno, rychle a levně implementovat tvůrčí záměr s prakticky neomezenými možnostmi nasvícení scén a nastavení úhlů kamery.

oats-studio-logo

799 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.