Ocenění

Občasník SPUVNPM – Výzva Neillu Blomkampovi

Autor | Aktuality | Pátek 20 února 2015 19.20

Včera bylo v brzkých hodinách nového dne oznámeno americkými producenty studia 20th Century Fox, že další snímek z řady Vetřelců bude režírovat Neill Blomkamp, muž, který stojí za pozoruhodným snímkem District 9. Společnost pro uvádění věcí na pravou míru nesmírně vítá tuto zprávu a všichni naši členové se těší na pojetí, které konečně osvětlí řadu zažitých omylů. Vkládáme do jihoamerického režiséra mnoho nadějí a dalším z Občasníků bychom rádi poukázali na fakta, kterým se drtivá většina tvůrců filmů o Vetřelcích trestuhodně vyhýbala, přestože jsou už delší dobu odborné veřejnosti známa. Vzhledem k počinu District 9 ovšem vnímáme nový nadějný impuls, který jistě uvede pravdu o přátelích z kruhu Vetřelců na pravou míru. Abychom tedy byli nápomocní, zveřejňujeme tuto výzvu, která by mohla být Neillu Blomkampovi vítanou oporou.

My, členové Společnosti pro uvádění věcí na pravou míru, s radostí vnímáme a sledujeme spojení tvůrce počinu District 9 s řadou snímků o našich přátelích Vetřelcích. V nejbližších letech tedy očekáváme, že se konečně dostane prostoru odborníkům, kteří už dlouhou dobu upozorňují na nepochopení mimozemských spoluobčanů, jak Vetřelce nazýváme. Jak už to bývá, neporozumění vyplývá většinou z odlišností. Hned první snímek, který upozornil na existenci spoluobčanů Vetřelců mezi námi, vzbudil v našich odborných kruzích zasloužený ohlas. Ohlas to sice nebyl nikterak kladný, nicméně řada z nás si od té doby klade otázku Kam až tato štvanice může zajít? Odborníci Společnosti strávili mnoho hodin studií dokumentárních záznamů i pohovorů, aby došli názoru, že mezi spoluobčany Vetřelci a námi došlo k mnohým tragickým omylům. Jak bylo zjištěno i několika výzkumnými výpravami, asi nejvěrnějším obrazem a zároveň i sondou do života našich přátel je první snímek z roku 1979 Vetřelec (Alien, režie Ridley Scott), kde je vidět i jeden z jejich typických pozdravů, tedy onen slavný ahoj, tak rád tě vidím, mohu tě obejmout. Tímto pozdravem se zabývalo hned osm výzkumných skupin, ovšem jeho význam se podařilo rozluštit až poslednímu členovi, který se uzavřel v neprodyšném prostoru. Význam jeho objevu byl natolik důležitý, že inspiroval i další mladé vědce, a tak byla doktorem Burkem a doktorem Bishopem vypravena rovněž skupina devátá a desátá. Faktem zůstává, že forma pozdravu ahoj, tak rád tě vidím, mohu tě obejmout… je natolik složitá, že i zkušení lingvisté potřebují mnoho času na to, aby ho správně dekódovali, a tudíž je pro běžného občana nečitelná. Právě proto klade naše Společnost tolik nadějí do osoby Neilla Blomkampa, jenž má pro složitost odlišnosti nepřehlédnutelný cit a může uvést věci na pravou míru i v širším mediálním prostoru.

Doktor Burke ve své stati Vroucí srdce, cesta k nepochopení správně poznamenal, že naším největším problémem ve styku se spoluobčany Vetřelci je netrpělivost. V každém jazyce je obtížné vyjádřit nejniternější pohnutky, nesmíme se tedy divit, že neobeznámení občané se uchylují při pozdravení k prudkým reakcím panického charakteru nebo k použití střelných zbraní. Navzdory překážkám se ovšem několika členům výzkumných skupin podařilo bariéru prolomit. Například je už díky nim prokázáno, že dospělí jedinci Vetřelci skutečně velmi špatně vidí, a tak tento handicap při pozdravu kompenzují zvýšenou potřebou tělesného kontaktu a výrazným úsměvem, což má bohužel za následek prudkou reakci protistrany či (nedej bože) leckdy až smrtelné úrazy. Nedospělí jedinci se poté potýkají se zvýšenou potřebou sdílet vše až k srdci, což je bohužel nepraktické vzhledem k naší chatrné tělesné konstituci. Ovšem musíme chápat, že nevyzrálí, čerstvě vylíhlí a nedospělí jedinci nejsou bohužel tak zkušení, aby nás na tuto skutečnost upozornili předem, a dospělým zase chybí náš bystrý zrak. Společnost si tedy klade za cíl a veřejně vyzývá Neilla Blomkampa, aby hleděl na nejnovější vědecké objevy, a nenechal se ovlivnit většinovým až panickým postojem, který vůči našim mimozemským spoluobčanům chová společnost. Aby se zasadil o uvedení věcí na pravou míru a připravil nás tak na těžkou zkušenost sebereflexe. Nebude snadné přijmout fakta a uvědomit si obrovský počet tragických omylů, ovšem z archivu Společnosti rádi poskytneme příslušné dokumenty a pomůžeme tak nejnovějšímu počinu alespoň akademickou konzultací.

Aliens 5 Concept Art by Geoffroy Thoorens

1 028 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

komentářů 10 »

 1. Comment od Kim — 20.2.2015 @ 21.08

  krásný obrázky

 2. Comment od Ronkar — 21.2.2015 @ 17.07

  Vetřelec 3 je film, který se mi sice hodně líbí, ale vždycky jsem hrozně litoval toho, že byla Newt a Hicks (či jak se to píše), tak nekopromisně zabiti hned na začátku 🙁

 3. Comment od Kim — 23.2.2015 @ 11.19

  Neboj natáčí se oficialní trojka.Na starou trojku a čtyřku zapomeň.Dělá se na pokračováni tak jak má být.

 4. Comment od Martin Sust — 23.2.2015 @ 11.21

  Ne, dělá se pětka. Jak Hicks přežil, vysvětlila videohra. I když se mohu plést, nezkoumal jsem. Na druhou stranu zahodit skvělou trojku by byla podle mého názoru chyba, mám ji raději než dvojku.

 5. Comment od Kim — 23.2.2015 @ 11.40

  Poslouchal jsem odvážné palce. Bylo tam řečeno že je to pokračování jedničky a dvojky?
  No trojku a čtyřku nemusím. A rozhodně nemusím Prometheus (které bude mít taky pokračování).
  Dvojka je dobrá ta nezkrácená.

 6. Comment od Martin Sust — 23.2.2015 @ 12.09

  Uvidíme, zatím se ty informace mohou lišit a třeba i změnit. Pokud jde o čtyřku, tak to byl propad, nicméně zahození trojky by mě mrzelo, osobně mám raději tu původní jedničkovou survival atrmosféru Vetřelce, než zběsilé pobíhání party mariňáků, ačkoli dvojka je rozhodně dobrý akční film, zvláště v nezkrácené verzi…

 7. Comment od Kim — 23.2.2015 @ 13.28

  Přesně tak uvidíme.

 8. Comment od standa.e — 23.2.2015 @ 19.20

  Tak když už to tady řešíme:
  Alien – bomba. Až člověk odpouští ty visící řetězy a sršící vodu. I když dodané scény jedničku obohatily v té vztahové rovině mezi postavami, myslím, že z celkového hlediska by se nic nestalo, kdyby ta doplněná a zkrácená režisérská verze verze.
  Aliens – ale jo, paráda akce, měli jsme v kině čelist na hrudi. Jen mi ta prodloužená režisérská verze přišla – až příliš a zbytečně doslovná a zbytečně ukazovala, co už jsme znali. Ty scény z kolonie před příletem mariňáků a Ellen mi přišly zbytečné. VŠICHNI jsme přeci tušili, co na planetě najdou. PROČ asi kolonie náhle mlčí… Vždycky jsem si říkal, jak je parádní vyvolávat napětí tím, co se neukáže (viz jednička), sledovat postavy a tušit… Moc se mi ten úhel vyprávění sledující Ellen líbil. Nakonec jsme se přece všechno stejně dozvěděli.
  Alien3: Můj asi nejmilovanější díl. Fascinovala mě jeho nekompromisnost – odkrouhnem Hickse a Newt bez hnutí brvy, Doktora také (a utneme romanci), předobraz hodného androida se ukáže být… mrcha… Nakonec držíme palce té největší spodině ale zároveň nemáme vůči těm postavám jako takovým žádné sympatie (nezaslouží si je) Ellenin pád, kdy „ve smrti není zrození“ (viz scéna pohřbu kinoverze)… Lov superpredátora prakticky s prázdnýma rukama. Nikdo z postav není ani vtipný, ani zábavný. Všichni jsou vlastně dost nechutný. Dodnes se nedokážu rozhodnout, zda mám raději kinoverzi (varianta pes), či původně zamýšlenou verzi (varianta kráva). Pro sebe bych si ten film sestříhal z obou variant. Ty scény se psem v kinoverzi, z něhož se zrodila nová podoba vetřelce, prostříhávané na pohřeb Newt a Hickse a do toho modlitba „Neboť v každé smrti se skrývá nový život!“ jsou pro mě vrcholem filmu. My víme, co to znamená. Ellen to tuší. A ty lidské verze vetřelců to teprve musejí poznat…
  Alien IV – k tomu mám dost ambivalentní vztah. Sigurney hraje úžasně – je fakt „Cizí“ a „Nelidská“. Moment, kdy najde své nepovedené zdeformované klony (a projeví víc lidských emocí než lidi) je silný – ale také vykalkulovaný. Každopádně nemám ale moc rád režisérovy sklony k pitoreskním postavičkám a „hravé vtipnosti“. Podle mě byl jeho výběr prostě úlet. Dodnes mi přijde pitomé vysvětlení jak Ellen do filmu znovu dostali. Režisérská verze udělala ale z filmu ještě zoufalejší tragédii. Vyloženě trapnou tragédii, na konci jsem se styděl za tvůrce.
  Pokud jde o „novou trojku“, myslím, že při chytrém vedení vůbec nemusí být v rozporu s událostmi původní trojky a čtyřky. Spíš bych to viděl na novou linii – větev příběhu. Jen je třeba uhlídat vztah s firmou. Jenom je ta „záchrana Hickse“ (viz hra) asi zbytečná a překombinovaná. Dumám teď, mimochodem, zda se Ellen na planetě koukla i na Hickse, když šla rozřezávat s doktorem Newt. Tam by rozpor vzniknout mohl, protože mám pocit, že řízli i do něj a Ellen by asi poznala, že je to nějaký cizí mariňák… 😉

 9. Comment od hseiner — 24.2.2015 @ 19.11

  A zbývá vyřešit záhadu, v kterého jihoamerického režiséra SPUVNPM vkládá takové naděje, když režírovat bude Blomkamp… 😀

 10. Comment od Martin Sust — 24.2.2015 @ 19.36

  Jo, je to sice chyba, ale v rámci tohohe články mi to zase tolik nevadí. Ani to nebudu opravovat 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.