Ocenění

Recenze: Obřad aneb jak vyhnat ďábla…

Autor | Aktuality | Středa 27 dubna 2011 8.00

Michael Kovak (Colin O´Donoghue) je mladý pohledný student teologie, jehož víra v Boha poslední dobou dost pokulhává. Otec Lucas (Anthony Hopkins) je jezuitský kněz, toho času přebývající v Římě, kde dennodenně přichází do styku s ďábelskými silami a v rámci možností s nimi relativně úspěšně bojuje… Obřad je film, v němž se obě postavy setkají a stráví spolu nejedno neobyčejné odpoledne.

Když Michael dospěje k rozhodnutí opustit fakultu, nepřímo tím zaviní napůl vtipnou, jinak ovšem zcela tragickou nehodu, jejímiž předními účastníky jsou obrubník a deštník a možná kvůli ní má, byť se za ni neviní, noční můry a možná právě kvůli nim nakonec kývne nabídce zúčastnit se dvouměsíčního kurzu exorcismu ve Vatikánu. Italové ale očividně nemají Američany zrovna dvakrát v lásce, zvlášť pak pochybovačné jedince v řadách církve, a proto je odkázán na Lucase, aby se naučil něco z praxe. Jeden by totiž neřekl, kolik posedlých na metr čtvereční byste našli v blízkosti papežova sídla.

Zkušený exorcista tedy hlavního hrdinu vezme k několika případům, kdy Michaelem propagovaná medicínská a psychiatrická vyšetření selhala na plné čáře a pacient byl (překvapivě) diagnostikován jakožto posedlý. Provedení rituálů je příjemně atmosférické, gradující a rozhodně nepatří k žádnému odpadu, což je moc dobře, protože film je jimi doslova prošpikován a lehce tak koketuje se staršími, žánrově podobnými snímky. Jenom si tvůrci zase pro jednou neuvědomili, že snadno prohlédnutelnou inspiraci nezakryjí přehlížením logiky (tahání ještěrky z polštáře budiž příkladem).

Dokud Michael Kovak pendluje mezi skutečností a iluzí, případně posléze prozírá díky sledu nevysvětlitelných jevů kolem své osoby, tenká hranice řádu a chaosu je ještě na pravém místě. Pak se ale začnou známky posednutí projevovat i u Lucase, přičemž není jasné, kdy přesně ho temné mocnosti dostaly, a těžce budované pochybnosti, zdali ti křesťané přeci jen nekutí nějaké nekalosti v zájmu vlastního prospěchu, jdou k šípku…

httpvh://www.youtube.com/watch?v=6XlA6LGgGFM

Film naštěstí částečně zachraňuje závěr. Věděli jsme, že Anthony Hopkins dokáže zahrát prvotřídního šílence, posedlost ďáblem ho ale pasuje ještě o úroveň výš. Už díky zábavným výplodům nenávistné mysli vnitřního démona, který si s ničím nebere servítky a s chutí přináší pozdravy z pekla. Oproti skvělému Hopkinsovi ale stojí kupříkladu nevyužitá scéna, kdy i Michael na chvíli podlehne – kdyby se takhle dva posedlí zvedli a odešli konat zlo do slunce západu, tomu bychom mohli říkat překvapivá pointa. Bohužel, scénář nám nadělil jen nadmíru klišovitý happy end. Na jednu stranu je to pochopitelné, vždyť snímek byl údajně natočen na motivy skutečných událostí a Michael Kovak i otec Lucas dál vykonávají svá řemesla. Na stranu druhou, vedle V moci ďábla (2005) bohužel Obřad v žádném případě neobstojí a co se týká kultovního Vymítače ďábla (1973), škoda mluvit…

Obřad (The Rite), USA, 2011, 112 minut

režie: Mikael Håfström, hrají: Anthony Hopkins, Colin O’Donoghue, Rutger Hauer a další.

Staňte se přispěvateli internetových stránek XB-1! Hledáme schopné spolupracovníky se zájmem o fantastickou literaturu a film. Kontaktujte nás na e-mailové adrese sust@casopisxb1.cz.

1 454 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.