Ocenění

Probudí ve vás Draconis memoria oheň? (recenze)

Autor | Aktuality | Středa 19 prosince 2018 10.55

Skotský autor Anthony Ryan je českému čtenářstvu znám fantasy trilogií Stín krkavce. Po jejím úspěchu přišlo letos nakladatelství Host s jeho nejnovějším počinem, úvodním svazkem nové série Draconis Memoria, v níž vytvořil zcela nový svět, nové postavy a zčásti zavítal i do odlišného subžánru. Ryan sice zůstává i nadále věrný epické fantasy, ovšem vedle draků a magie nově využívá také prvky steampunku. Draci zde hrají roli nebezpečných monster, jež jsou chována a zabíjena pro krev, díky níž lze – pokud jste tzv. Krvožehnaní – získávat zvláštní schopnosti. Pro Kovolodní obchodní syndikát neexistuje nic cennějšího než právě tato kouzelná matérie, jenže draků ubývá a válečný konflikt je na spadnutí. Jedinou nadějí je najít zvláštní druh draka, o jehož existenci se vedou pouhé zvěsti. A je na skupince dobrodruhů, zda ho zvládnou skutečně najít a zvrátit neúprosný běh událostí…

Ohen-probuzeni

Ryan vystudoval historii, nyní se však na plný úvazek věnuje psaní. Jeho tvorba se vyznačuje komplexními světy a tedy i nemalým množstvím informací, kterými je schopen čtenáře doslova zasypat. Spojení draků a světa, jenž působí jako historická alternativa připomínající naše století páry, sice není zcela neobvyklé (vzpomeňme například na knihy Naomi Novikové), nicméně v Ryanově podání jde o drsné, atraktivní prostředí s dobře využitými steampunkovými kulisami. Autor zdařile mísí žánrové prvky, vyhýbá se klišé a chvályhodně se nesnaží za každou cenu nacpat do svého světa kdejakou parní vymoženost. Dočkáme se dobrodružství nejen na souši, ale i na moři a takřka vždy jde o nebezpečné oblasti, které dramatickým událostem vycházejí naproti. V každé z nich se však nevyhneme přívalu popisů a detailů, což může některé čtenáře mást a nudit. Ne všechny jsou pro děj nutné a občas působí jako vata zdržující plynulost příběhu.

Přestože i Probuzení ohně v sobě nese nezaměnitelný autorův rukopis, kniha přece jen hraje na jinou notu než jeho předchozí trilogie. Příznivcům klasické fantasy tak bude spíše vyhovovat Stín krkavce, ovšem ani Draconis memoria nepostrádá charakter rozsáhlého epického vyprávění, které by se mohlo zalíbit nejednomu fanouškovi obdobných ság. Čtení to však bezesporu není oddechové, knihu tak ve výsledku ocení spíše náročnější čtenáři se schopností udržet pozornost a sledovat proplétání několika linií, u nichž si musí domýšlet jednotlivé návaznosti. V tomto ohledu nelze než vyzdvihnout překlad Milana Žáčka, pochvalu si však zaslouží i nádherná obálka a celková úprava knihy, jak je u Hostu ostatně zvykem. Probuzení ohně je důstojným počátkem nové série, která má co nabídnout především těm, kdo hledají víc než povrchní zábavu.

Anthony Ryan: Oheň probuzení

vázaná, překlad Milan Žáček, obálka Jaime Jones, 656 stran, 429 Kč

host-logo

2 017 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.