Ocenění

Osobnosti žánru doporučují (Kotrle, Nováková, Šlechta)

Autor | Aktuality | Neděle 7 srpna 2016 20.55

V jedné z nejúspěšnějších sérií článků na našem webu doporučovaly osobnosti fantastického žánru našim čtenářům oblíbená literární díla. Ať už to byla díla věhlasná či naopak pozapomenutá, vždy bylo zajímavé se dozvědět, které knihy jsou dle předních osobností české i slovenské fantastiky stále hodny doporučení. Takřka na chlup přesně po dvou letech jsme se k tomuto konceptu vrátili v nové sérii článků, ovšem tentokrát stejné i nové tváře našim čtenářům doporučují výjimečné či neobvyklé filmové zážitky. Jako třetí trojice odvážných se nám se svým vkusem představí překladatel Petr Kotrle, spisovatelka Julie Nováková a spisovatel Vladimír Šlechta. Je jejich vkus podobný tomu vašemu? Našli jste mezi filmy vám dosud neznámé snímky?

osobnosti-film-03

PETR KOTRLE

Vetřelec (1979)

U filmů není moc co řešit. Vetřelec je prostě ultimátní, jak se dnes s oblibou říká, a kdyby někdo náhodou nevěděl, co přesně to znamená, tak z mého pohledu nepřekonatelný. Vesmír je nádherný a zároveň nebezpečný a krutý, mimozemšťané jsou cizí a nepochopitelní v tom nejlepším slova smyslu (proto mě dodnes trochu mrzí ten český distribuční název), lidské postavy nejsou jen dvourozměrné… prostě Ridley Scott v životní formě. Vlastně by mě nijak zvlášť nemrzelo, kdyby k tomu příběhu už nikdy nikdo nic dalšího nepřipojil, bez problémů obstojí sám za sebe. A to jsem ještě ani neviděl režisérskou verzi!

Zkouška pilota Pirxe (1979)

Ten film jsem neviděl desítky let, takže je to z mé strany spíš těžká nostalgie, ale marná sláva, psal se rok 1979 a já jsem jako začínající puberťák hltal každý zajímavý vjem… a že jich tenhle film nabízel. Dodnes si vybavuji tu dramatickou atmosféru v mohelnickém letním kině při průletu Cassiniho dělením, a od té doby se tam chci podívat. Vynikající sci-fi podle Stanislawa Lema, sice asi hodně poplatná době a tehdejším možnostem, ale stejně jsou Poláci frajeři, že to tak dokázali natočit (stejně jako o pár let později Sexmisi).

Velká ryba (2003)

A ať to není čistě jen sci-fi záležitost, doporučil bych také Velkou rybu, prášilovskou oslavu fantazie, u které jsem místy zíral s otevřenou hubou, místy se nechal dojímat a místy si říkal co že to? Pro mě nejlepší Tim Burton a nejroztomilejší Ewan McGregor. Tenhle film se opravdu těžko popisuje, to se prostě musí vidět, protože proto byl vynalezen film.

JULIE NOVÁKOVÁ

Ghost in The Shell (1995)

Kyberpunková klasika, jíž se inspirovali budoucí tvůrci animovaných i hraných snímků a která navždy ovlivnila především – ale nejen – filmovou podobu subžánru. Výborná atmosféra, postavy, animace i hudba dělají z GiTS mistrovský kousek. Společně s Blade Runnerem pro mě představuje film, na který se chci podívat, kdykoli mám chuť na temnější, hutnou, filosofičtěji laděnou a zároveň akci nepostrádající originální science fiction.

Gattaca (1997)

Námět „novodobého kastovního systému“ založeného na využití genového inženýrství je už dnes klišé, ale Gattaca je snímek, který jej zpracovává brilantně v příběhu plném ambicí, snů, naděje, soupeření se společenským systémem i dobrodružství. A to nesmíme zapomenout na výborné herce, režii i soundtrack.

Brazil (1985)

Vezměte orwellovskou inspiraci, gilliamovskou šílenost a kontrast snění a reality, pečlivě promíchejte, přidejte dávku deprese a dystopie, pár hrstí dadaismu a špetku frašky, nechte stát rok a získáte mistrovskou podívanou, která využívá „fantazii“ z „fantastiky“ v plné šíři. Po sledování ve vás snímek nejspíš zanechá smíšené pocity, ale rozhodně vás zasáhne.

VLADIMÍR ŠLECHTA

Hombre (1967)

Film Hombre, ve kterém podal vynikající herecký výkon Paul Newman, jsem viděl poprvé ve svých dvanácti nebo třinácti letech v kině. Vlastně se jednalo o film mládeži nepřístupný a propašovala nás na něj moje teta. Čekal jsem, že to bude „něco jako Vinnetou“, ale dostal jsem syrový, drsný a realistický western z amerického jihozápadu. Nebo možná antiwestern, Od té doby jsem film Hombre viděl snad desetkrát, znám ho nazpaměť, ale vždycky mě do sebe dokáže vtáhnout. Pokud si uděláte čas a překousnete na dnešní dobu neúměrně dlouhý „rozjezd“, možná do sebe vtáhne i vás.

Černé roucho (1991)

Když už jsme u těch indiánů, tak bych se chtěl zmínit o vynikajícím, avšak pozapomenutém filmu Černé roucho. Expozice je takováhle: jezuitský misionář se na počátku sedmnáctého století vydává k Huronům, aby mezi nimi šířil slovo boží. Cestuje se skupinou indiánů a… po celou první polovinu filmu se vlastně skoro nic neděje. Katolický misionář je konfrontován s věroukou pralesních indiánů, celé je to prokládané úžasnými záběry na kánoe, plující po jezerech, takže to chce velkou obrazovku. No a ve druhé polovině filmu se toho začne dít zase až moc. Manželka to dokonce chtěla v jednu chvíli vypnout (jsou tam docela násilné scény), ale vytrvala a nakonec uznala, že se jí to líbilo a že to bylo dobré.

Pán prstenů (1978)

Do třetice o indiánech, pokud tedy přijmete moji teorii, že Tolkienův Pán prstenů je parafrází Posledního Mohykána, elfové jsou ve skutečnosti ušlechtilí Mohykáni, skřeti jsou zlotřilí „Mingové“ (tedy Huroni) a Aragornova skutečná přezdívka zní Sokolí oko… To je ale jedno… Řeč je o adaptaci Pána prstenů z roku 1978 (režisérem byl Ralph Bakshi). Jednalo se o experiment, kombinaci animovaného a hraného filmu, ve kterém jsou úžasné záběry, úžasné scenérie, úžasná hudba, úžasná stylizace, film je prostě celý úžasný, jenže, jak už to u některých experimentů bývá, skončil finančním neúspěchem. Vlastně se jedná o první díl, který končí bitvou o Helmův žleb. Druhý díl nebyl nikdy natočen. Škoda. I tak mám Bakshiho verzi raději než celou Jacksonovu trilogii.

Související články:

Osobnosti žánru doporučují (Podaný, Veselá, Heteša)

Osobnosti žánru doporučují (Hokr, Slováková, Kopřiva)

1 039 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

komentářů 5 »

 1. Comment od Kim — 8.8.2016 @ 6.56

  Ghost in The Shell,Brazil,Vetřelec áááááááááno

 2. Comment od p.urban — 8.8.2016 @ 11.30

  „Ušlechtilý divoch“, je jen mýtus vybájený jedním podivínským filozofem 🙂 Všechny indiánské kmeny byly stejně kruté a nevyzpytatelné, takže „teorie parafráze“ značně kulhá. S touto „teorií“ bychom mohli Pána prstenů klidně označit parafrází třeba na příhody proroka Mojžíše, nebo nechvalně proslulého Temudžina 🙂

 3. Comment od p.urban — 8.8.2016 @ 11.40

  Jinak Černé roucho je opravdu výborný film!

 4. Comment od Jiří Kelbl — 8.8.2016 @ 15.52

  Hombre – nesmrtelná klasika!!

 5. Comment od Jana Dvořáčková — 8.8.2016 @ 19.17

  Vetřelec a Gattaca, mňam 🙂 .

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.