Ocenění

Ostrava dokáže být Fantastická! (reportáž)

Autor | Aktuality | Pátek 13 července 2018 10.30

Ostravsko má bohatou historii, která se často váže k těžkému průmyslu, jenž kraji vtiskl charakteristický ráz. Město ležící na Jantarové stezce pozvedl na úroveň nejvýznamnějších metropolí Česka. I přes cynické úšklebky a nemístné poznámky škarohlídů je nutné konstatovat, že se jedná o oblast v mnoha ohledech nesmírně inspirativní. Prostředí přímo vybízí k využití pro alternativní akce a festivaly. Zájem o fantastiku zde vždy bujel, ale u akcí samotných se jednalo spíše o práci a nadšení jedinců a menších kolektivů s totožnými zájmy. V současnosti podobný stav víceméně přetrvává, i když počet fanoušků roztroušených po regionu významně vzrostl. Festival Fantastická Ostrava si dal za cíl sjednotit ono bujné podhoubí žánrové základny a připravit pro něj akci, kde by se bavil doslova každý…

Fantasticka-Ostrava-2018

Zajisté jde o úkol, jejž se nepodaří splnit během úvodního ročníku, ovšem potenciál je nebývalý a bylo by smutné, kdyby vložená snaha přišla vniveč. Další z hlavních cílů Fantastické Ostravy je snaha představit vášnivé fanouškovství široké veřejnosti a neopomenout přitom většinu věkových kategorií. Akce probíhající ve dnech 28. až 30. června zároveň s Festivalem v ulicích nezapomínala na dětské publikum a snažila se nabídnout zajímavý program jak lidem znalým fantastiky, tak i běžným divákům, kteří se přišli prostě jen podívat. Po prvním ročníku je jasné, že osvětová mise pořadatelů se vydala správným směrem a akce může s  nadějí vzhlížet do budoucnosti. Jako šťastný tah se ukázala spolupráce s ostravským Trojhalím Karolina, které kromě finanční podpory nabídlo rovněž nadmíru vhodné a příhodně rozlehlé prostory dvou zrekonstruovaných hal, které jsou nyní chráněny jako památky průmyslové architektury. Poloha objektu v samotném srdci města přináší mnohá pozitiva, zvláště dobrou dopravní dostupnost.

A co tedy festival nabídl početným návštěvníkům, ať už z řad fanouškovské obce či veřejnosti? Vše začalo ve čtvrtek 28. června v podvečerních hodinách, kdy byl zorganizován první Zombie Walk Ostrava. Ještě před jeho začátkem bylo možné využít služeb maskérů a zájemci o účast v pochodu se mohli patřičně „vymódit“. Když kolem sedmé průvod vyrazil z nedalekého Smetanova náměstí směrem ke Karolině, bylo jasné, že zhruba stočlenný šouravý pochod zombíků bude doprovázet mnohonásobně větší dav přihlížejících, které přitáhla zvědavost. První zombifikace ocelového srdce republiky se tak setkala se slušným ohlasem, zvláště když si pořadatelé připravili scénickou situaci, kdy se pochod došoural před obchodní centrum Nová Karolina a tam na ně čekaly „armádní“ ozbrojené složky, aby ubránily nic netušící prostý lid před nákazou. Není třeba dodávat, že živí mrtví nakonec zvítězili a proklestili si cestu až do obchodního centra, kde mezi většinou nic netušících zákazníků vzbudili pořádný rozruch.

FanOstrava-2018-02

Aby ale nedošlo k mýlce, je na místě konstatovat, že zombíci byli i přes svůj neukojitelně hladový naturel ukáznění a pořadatelé měli akci celou dobu pod kontrolou. Nicméně i tak docházelo k místy až groteskním situacím. Pointa návštěvy obchodního centra byla nakonec chvályhodná, neboť veřejnosti byla na připraveném pódiu prezentována nezisková organizace Alma Mater a Český národní registr dárců kostní dřeně a představena jejich bezesporu potřebná a záslužná činnost. Z obchodního centra se poté pokračovalo před nedaleké Trojhalí, kde byl první Zombie Walk Ostrava oficiálně ukončen. Jedinou kaňkou se tak jevila jen nepřízeň počasí, která mnohé „přinutila“ zůstat doma a také se podepsala na účasti diváků na následném venkovním promítání tematicky laděné hororové komedie Skautův průvodce zombie apokalypsou.

V pátek a sobotu se od dopoledne do pozdního odpoledne otevřela mohutná vrata prostor Trojhalí a návštěvníci si mohli naplno vychutnat, co pro ně pořadatelé ve Fantastické Ostravě připravili. Po oba dny byly k dispozici atrakce a hry zprostředkované Zábavním centrem Hornik (Archery Game, Nerf Aréna a Virtuální realita), Herní zóna provozovaná společnostmi MindOK a Black Lotus, RetroHerna, The Chamber Ostrava připravili únikovou hru Hackerovo doupě, k vidění byly také výstavy modelů Warhammer. Ve Star Trek Subspace zóně bylo k vidění množství tematických přednášek včetně základní lekce každodenní klingonštiny. Vše doplňovala zajímavá výstava uniforem a předmětů se Star Trek tématikou a zájemci si mohli zakoupit rovněž knihy či se nechat zvěčnit na pozadí velitelského můstku Enterprise.

FanOstrava-2018-04

Návštěvníci si dále mohli prohlédnout výstavu Terakotové armády, která v Trojhalí potrvá až do 19. srpna 2018. Pro hravé dobrodruhy byla v předprostoru objektu zřízena půjčovna zvláštních dopravních prostředků, především fantasticky upravených kol a šlapadel. Po oba dny připravil bohatý výukový program i Dům rytířských ctností, kde jste se pod vedením Roberta Waschky a jeho kolegů mohli naučit základy sebeobrany podle Sherlocka Holmese, ubránit se útoku rozdivočelých zombíků, anebo se naučit bojovat stejným stylem jako legendární Zaklínač. Své stánky mělo na akci rovněž několik obchodů, u nichž byly k zakoupení knihy, deskové hry, ale i sběratelské figurky, karty a pomůcky pro hraní dračího doupěte.

Pokud se ti nejmenší „nezasekli“ na některé ze zmíněných atrakcí, mohli během pátku absolvovat workshop vynálezce Alvy vedený Jiřím Walkerem Procházkou (Klára Smolíková byla pro nemoc omluvena), podívat se s ním na Alvův večerníček nebo si kreslit a vybarvovat komiksy. Hned naproti Stage 2, kde program probíhal, byla představení Divadla Loutkový svět, která doplňovala výstava originálních obrazů a kulis a nabízela se také možnost vyrobit si přímo s herci plošné papírové loutky. JWP na závěr pátečního programu připravil besedu Průlet fantastickými světy, která probíhala v přátelském duchu. Oba dny byla k vidění rovněž výstava obrazů Petry Slovákové, a současně expozice steampunkových rekvizit a kostýmů Petry Slovákové a Zdeňky Otipkové, kde byla notně obdivovaná steampunková móda a nejrozmanitější stylové doplňky od bytových dekorací až po upravené hudební nástroje. Petra v sobotu svou aktivitu doplnila o přednášku o steampunkových kostýmech a jejich nejznámějších tvůrcích. Variaci na toto téma představila i známá a oceňovaná slovenská cospleyerka Haylin.

FanOstrava-2018-13

Pořady o výrobě cosplayů se setkaly se značnou pozorností publika, stejně jako přednášky známého ostravského knihovníka Bohdana Volejníčka. První z nich byla zasvěcena počátkům literárního hororu, druhá pak spisovatelské ikoně žánru, Stephenu Kingovi. Sobotní program byl zakončen možností vyrobit si na workshopech steampunkový nátepník, dozvědět se, jak vytvořit steampunkovou zbraň pod vedením Petry Slovákové, nebo proniknout do tajů zdobení mini hat s Petrou Zlámalovou, šikovnou švadlenou, designérkou a majitelkou obchůdku Porcelain Doll. Vším zmíněným ale programová, prodejní a občerstvovací nabídka zdaleka nekončila. Fantastická Ostrava ve výsledku ukázala, že fantastika může spojovat nejen malé a velké, ale také zapálené a nepolíbené, což lze považovat za hlavní přínos úvodního ročníku. Vzhledem k tomu, že se jednalo o akci pro širokou veřejnost s cennými exponáty, byla po celou dobu přítomná i ochranka, nejednalo se ale o uniformované kožené obličeje, ale o příjemné svalovce navlečené v kostýmech, kteří si brzy získali interní označení – fantastická ostraha.

Jako na každém prvním ročníku jakéhokoli festivalu by se i zde daly hledat mouchy, ovšem vzhledem k tomu, že Trojhalí jako takové je stabilním pořadatelem ostravských kulturních akcí, rozhodně se nedá mluvit o nějakých porodních bolestech nebo začátečnických chybách. Spíše je zde znát potenciál, kterým se může akce do budoucna rozvíjet a dále růst jak prostorově tak programově. Vstup na celou akci (krom Terakotové armády a několika konkrétních atrakcí, které byly zpoplatněny symbolicky) byl zdarma a dle odhadu pořadatelů se na celém festivalu postupně prostřídalo několik tisíc návštěvníků. Dle ohlasů z komunity fanoušků je znát, že se akce líbila a je dobrou alternativou k svým způsobem uzavřeným conům konaným například v prostředí školních tříd. Nezbývá než doufat, že Ostrava bude i v budoucnu neméně Fantastická!

Roman Bílek a Petra Slováková

Fantasticka-ostrava-logo

2 191 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.