Ocenění

Hořký pád Hegemonie člověka… (ukázka)

Autor | Aktuality | Středa 14 listopadu 2018 17.45

Obsáhlé romány Hyperion a Endymion amerického spisovatele Dana Simmonse, kvůli rozsahu rozdělené do čtyř svazků, nepopiratelně patří k zlatému fondu vědecko-fantastického žánru. Nejde však o dnes už snad nezáživnou četbu, ale naopak o stále svěží, nápadité a v mnohém svůj žánr přesahující romány, z nichž hlavně první polovina Hyperionu je díky příběhům jednotlivých poutníků, v nichž autor střídá různé SF subžánry, doslova legendou. Pád Hyperionu není tak čtenářský atraktivní a pestrý, nicméně zde dojdou svého rozuzlení takřka všechna dějová vlákna, která konec předchozí knihy ponechal jen volně povlávat. Stejně jako první část i tentokrát prošel původní česky překlad důkladnou revizí. V knize navíc nově najdete originální předmluvu Johna Scalziho a především původní básně Hyperion a Pád Hyperionu anglického romantického básníka Johna Keatse, jehož konstrukt lze označit za hlavní postavu románu a jeho básně za základní inspiraci tohoto skvělého vědecko-fantastického díla…

Pad_Hyperionu_FRONT

Dan Simmons: Pád Hyperionu

vázaná, překlad David Záleský a Tomáš Zábranský,

obálka Gary Ruddell, 568 stran, 438 Kč

Mezihvězdná válka mezi Hegemonií člověka a kdysi lidskými Vyvrženci započala. Poutníci na dlouhé cestě za Štírem odvyprávěli své příběhy. Došlo i k odhalení totožnosti zrádce, jenž se měl mezi poutníky nacházet, a po úžasné expozici se začíná rozvíjet neméně mimořádná vize budoucnosti.

Vypravěčem našeho příběhu je Joseph Severn, uměle vytvořený „kybrid“, který nás jedinečným způsobem provází všemi vrstvami příběhu. Joseph vede soukromou válku s Vrchní administrátorkou Hegemonie Meinou Gladstonovou a zároveň udržuje telepatické spojení s poutníky na planetě Hyperion. Prostřednictvím střídajících se perspektiv díky němu sledujeme osudy členů nám už dobře známé skupiny a spolu s tím se před námi odvíjí naplnění všeobjímajícího osudu lidstva jako takového.

Pád Hyperionu je velkolepé dobrodružství s nemalým myšlenkovým přesahem. V rámci fascinujícího příběhu zkoumá problematický vztah mezi lidstvem a jím uměle stvořenými inteligentními bytostmi, přemítá o složitých otázkách morální a etické zodpovědnosti a nabízí poutavou výpověď o zásadním významu empatie a lásky, hodnot, jež jsou „vetkány do vesmíru stejně pevně jako gravitace“. Tak jako jeho předchůdce i dvojice pokračování o Endymionovi nadchne své čtenáře takřka na každé stránce.

Ukázka z knihy:

Související články:

Návrat na planetu Hyperion… (ukázka)

Láska, smrt a John Keats (recenze)

argotriton

1 282 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.