Ocenění

Co s životem, když se po smrti vrátíte zase na začátek?

Autor | Aktuality | Pondělí 10 srpna 2015 8.45

První život prožije jako každý jiný od narození ke smrti. Poté se ale Harry August narodí znovu – za stejných podmínek a s úplnými vzpomínkami na svůj předchozí život. Ještě jako dítě se zblázní a spáchá sebevraždu. A narodí se znovu. S vědomím, že smrt jej vždy pošle zpět do stejného nudného dětství, si zvyká, protlouká se, přežívá, užívá si a setkává se se členy tajemného Klubu Kronos, roztříštěným společenstvím tzv. kálačakrů, pro které stejně jako pro něj smrtí nic nekončí. Na sklonku jeho jedenáctého života za ním přijde mladá dívka se zprávou od budoucích generací, kterou má Harry předat dál do minulosti – svět končí. A mnohem rychleji, než by měl.

North_Patnact_zivotu

Uroboros, jak se kálačakrům také přezdívá, je v původním významu symbol hada kousajícího se do vlastního ocasu a představující nekonečný koloběh věcí od konce zase zpět k začátku. Claire Northová to vzala vskutku doslovně. Samotný motiv znovuzrození není nic výjimečného, ovšem v její interpretaci se dá téměř ztotožnit s nesmrtelností – kálačakrové nezapomínají žádné osvojené dovednosti, kolem šestého roku života jsou na stejné myšlenkové úrovni jako v okamžiku úmrtí. Zrovna Harry umí této výhody náležitě využít – čtenář s ním alespoň v letmých zmínkách procestuje celý svět a během přihlížení jeho nepřeberným znalostem je postaven před řadu morálních otázek a vědecko-filozofických debat.

V tom však tkví i hlavní slabina románu. Anotace tvrdí, že některé příběhy za jeden život převyprávět nelze. O to těžší je vtěsnat patnáct vzrušujících životů do jedné knihy. Některé zásadní fáze vývoje autorka popsala tak rychle, až se zdají být příliš snadné. Northové se nedá upřít znalost dějin, do nichž Harryho putování zasadila. Reálie působí příjemně a uvěřitelně, což se však nedá úplně říct o Harryho způsobu plánování. Ne, že by nedával smysl, je ale odvyprávěný tak obšírně a stručně, že rejpavější čtenáři v tom mohou spatřovat přílišné zjednodušení. Desítky let smrsknuté na půl stránky, aby se Harry rychle dostal tam, kam se dostat potřeboval, a mohl zde řešit, z hlediska po staletí trvajícího vývoje, mnohem důležitější problémy.

fifteen-lives

Northové se nicméně podařilo vše popsat až na pár hluchých míst poutavě. Jedná se ale spíš o Harryho poklidné vyprávění, než akční jízdu plnou zvratů. Čtenář se s Harrym seznamuje skrze všechny jeho životy najednou, autorka skáče z jednoho do druhého a od hlavní linie románu se často vrací k zásadnějším etapám Harryho předchozích životů. Díky tomu příběh nepostrádá emocionální či kulturní pestrost, dokonce si zachovává i přehlednost, trochu hůř se však Northové daří budovat napětí. Seznámí totiž čtenáře se svým hlavním hrdinou natolik zdařile, že jeho činy už nemají jak překvapit. U několik staletí staré postavy se dají jen těžko očekávat zásadní osobnostní zlomy, ty si Harry velmi rychle odbude na začátku knihy. A zásahy ostatních postav jsou poté, zcela v souladu s pravidlem Čechovovy pušky, naneštěstí často předvídatelné (i proto, že autorka je co se týče podstatnějších charakterů poměrně úsporná).

Jestli však něco Northová ovládá bezchybně, je to jazyk. Košatý a barvitý s bohatou slovní zásobou (v souvislosti s tím nelze než pochválit i překladatelku Zuzanu Dejmkovou). Autorka má úžasný smysl pro detail a vykreslení okamžiku, jemný cit pro vylíčení emocí za použití neotřelých přirovnání a náznaků. Harryho vymáchá v nejrůznějších životních situacích, něžně i drsně rozpitvá jeho charakter a udělá z něj hrdinu, kterému je těžké nefandit, ať se pustí do čehokoli. Prvních patnáct životů Harryho Augusta je zajímavou sondou do mnoha neobyčejných životů člověka, který musí zabránit předčasnému konci světa. Výpravně podané, kouzelně popsané, občas rozvláčné, občas zkratkovité a s nejedním námětem k přemýšlení. Není divu, že si kniha vysloužila Pamětní cenu Johna W. Campbella a nominace na Cenu Arthura C. Clarka a Cenu Britské asociace science fiction.

Claire Northová: Prvních patnáct životů Harryho Augusta

vázaná, překlad Zuzana Dejmková, obálka Gabriela Plítková, 358 stran, 398 Kč

Související články:

Harry má víc životů než kočka (ukázka)

argo-logo

779 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.