Ocenění

Perly seriálové fantastiky 2 – Gravity Falls

Autor | Aktuality | Čtvrtek 18 června 2015 10.30

Před delší dobou se na webu XB-1 objevil článek věnovaný seriálu Jekyll, který měl odstartovat sérii příspěvků zabývajících se fantastikou v televizních seriálech. Pokud jste šestidílnou britskou minisérii Stevena Moffata dosud míjeli, můžete si článek dohledat (odkaz najdete na konci článku) a dohnat resty, protože seriálových genialit je vskutku hodně a není to tak dávno, co v jednom sloupku zabývajícím se tímto tématem Moffat napsal, že v televizi najdete poutavější scénáře a kvalitnější a propracovanější příběhy než na filmovém plátně, čemuž se mnohdy opravdu nedá odporovat. Dnes se podívejme na seriál, který je zvláštní v tolika ohledech, že je snad ani nelze vyjmenovat, přitom je aktuální a neskutečně skvělý.

gravity-falls-poster

Jmenuje se Městečko záhad (v originále Gravity Falls), je animovaný a pochází se stáje pana Disneyho, což ve vašich myslím jistě vyvolá první otazníček. Disney už totiž dávno automaticky neznamená takovou kvalitu animované tvorby – a rodinné zábavy vůbec –, jakou znamenal před dvaceti třiceti lety či dříve, přestože se na plátně občas objeví kvalitní tituly jako je Zloba – Královna černé magie s Angelinou Jolie, aktuální Země zítřka, anebo úžasná Velká šestka. Disney se naopak stal synonymem důkladného průplachu mozků děti a dospívající, zejména co se televizní tvorby týká, za což se na něj snáší kritika ze všech směrů. Milovníci animovaných seriálů si jistě vzpomenou, kterak Disneyho roznesli na kopytech Trey Parker s Mattem Stonem v South Parku za jejich obcování s dětskými kapelami a mravním moralizováním, v čemž se Disneyho přístup dodnes prakticky nijak nezměnil. Proto je s podivem, že se Gravity Falls objevuje právě pod touto značkou, protože je pravým opakem obvyklé tvorby a veřejného projevu této stanice.

Jde totiž o vysoce inteligentní a promyšlený fantasy seriál, který by porazil i mnohou neanimovanou konkurenci, přestože je jeho zápletka vcelku jednoduchá. Máme zde dvojčata Dippera a Mabel, kterých se rodiče zbaví tím, že je pošlou na prázdniny ke strýčku Stanovi do zapadlého a v pravém smyslu slova vidláckého městečka Gravity Falls. Nejde ovšem o jen tak obyčejnou vesnickou díru, kde lišky dávají dobrou noc a lidé chodí spávat se slepicemi (i když je pravdou, že je zde možný sňatek s datlem a Mabel má moc roztomilý vztah se svým pašíkem). Naopak fanoušek fantastických žánrů by tady byl jako doma a možná si připadal tak trochu jako v Sunnydale. Kde jinde najdete na jednom místě gnómy, zombíky, cestovatele v čase, pasti a labyrinty jako v Kostce, lektvary lásky, tajné společnosti, minotauří posilovnu, dětské psychotroniky, klony chlapecké popové skupiny (tohle byla možná trochu parodie na domovskou stanici…), mechanickou lochnesku, zmenšovací paprskomet, muzeum voskových figurín a hromady a hromady dalších artefaktů?

Tvůrce seriálu, Alex Hirsch, sice za sebou nemá kdovíjakou kariéru, svému řemeslu ovšem očividně rozumí a dělá jej s láskou. V první, dvacetidílné sérii, se spíše seznamujeme s prostředím a charaktery, které jsou neskutečně propracované, ať už mluvíme o psychologii postav, nebo o samotné animaci či ozvučení (pokud se do seriálu pustíte, tak výhradně v originálním znění, čeština mu totiž odebírá tři čtvrtiny kouzla), ale i vedlejší postavy jsou natolik silné, a jejich vlastnosti a rysy vám přijdou natolik povědomé, jako byste s nimi sami strávili celé léto. Už zde se ale větší či menší měrou objevují záblesky jednotící linky seriálu, tedy hledání autora tajemných deníků, jež popisují veškeré nadpřirozené anebo snad mimozemské děje v Gravity Falls. Ostatně jeden z nich najde při potulce právě inteligentní hledač pravdy a řešitel záhad Dipper, čímž vše začíná.

Rozuzlení však přichází až v polovině druhé série, která by měla po pauze pokračovat v červenci. Gravity Falls je stoprocentní guilty pleasure, které budete buď milovat, anebo nad ním zakroutíte hlavou, ale i tak je o sto procent lepší než většina současných animovaných seriálů, a k tomu s úžasným původním namluvením, kde hraje prim Mabel promlouvající ústy herečky Kristen Schaal, a tou nejlepší znělkou, jakou jsem viděl od začátku True Blood před sedmi lety. Přejme mu hodně dlouhý život.

Související články:

Perly seriálové fantastiky 1 – Jekyll

disney-logo

3 092 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by gormie — 18.6.2015 @ 13.53

    Díky za článek. Už jsem se bál, že je to jen moje guilty pleasure.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.