Ocenění

Perly seriálové fantastiky: ŘEKNI, KDO TĚ ZABIL

Autor | Aktuality | Pondělí 8 Leden 2018 8.30

V roce 2007 začala televizní stanice ABC vysílat romantický seriál o pekaři, jenž dokáže přivést mrtvé zpět do světa živých. První dotyk život, druhý dotyk smrt, ale to už navždy. Svoji schopnost Ned objevil za tragických okolností ještě jako malý chlapec, ovšem až soukromý detektiv Emerson Cod, náhodný svědek jednoho takového oživení, dokázal jeho dar náležitě využít a z následně uzavřeného partnerství učinit zlatý důl. Není přece nic jednoduššího než zeptat se přímo oběti, kdo ji zabil. Když se ale v televizi objeví zpráva o zavraždění Nedovy lásky z dětství, dívky jménem Chuck, nechá se mladík unést znovuprobuzenými city a přivede ji k životu, aniž by náležitě zvážil všechny důsledky, a hlavně aniž by pomyslel na jedno velmi důležité pravidlo s oživením spojené…

pushingdaisies

Obrázek pro tento díl Perel nám nakreslila samotná © Kateřina Čupová!

Fakta byla následující: Jakmile se Ned dotkne mrtvého zvířete nebo zvadlé květiny a do šedesáti vteřin neuvede opětovným dotykem vše do původního stavu, v blízkém okolí zemře jiné zvíře nebo zvadne jiná květina. V případě člověka platí samozřejmě to samé. Obelhaná smrt se do jedné minuty rozkouká a najde si náhradu. Pokud zamilovaný pekař při plném vědomí všech skutečností nechal svou dětskou lásku naživu, pak se o pár metrů dál dopustil buď vraždy, nebo alespoň usmrcení z nedbalosti. Svět seriálu Řekni, kdo tě zabil je naštěstí zařízený tak, že výčitkám sice nechává dostatek prostoru, někdy až příliš mnoho, ale nakonec se stejně ukáže, že onou nevinnou osobou, vzdáleně usmrcenou pekařovou rukou, byl stejně nějaký darebák. Příjemná romantická atmosféra prodchnutá vůní pohřební hlíny se v oblastech morálky nenechá ničím rušit.

Ústřední dvojice mrtvé dívky Chuck a pekaře Neda (Anna Frielová a Lee Pace) ovládá především první řadu seriálu. Kouzlo platonické lásky známé z filmových klasik a končící vroucím polibkem doplňují různé vychytávky v podobě nadměrného používání potravinové fólie a dalších protidotykových opatření (Ned už se nesmí oživené dívky nikdy znovu dotknout). Ostatní postavičky nezadržitelně zahušťují seriál s každým dalším dílem a nikdy není zcela jisté, zda se znovu neobjeví, i když je jejich úloha zdánlivě splněná. Nezapomínejme, že v tomto případě není smrt některé z postav žádný problém. Pozornost (a bezesporu i divácké sympatie) na sebe začne postupně strhávat mohutný černý detektiv Emerson Cod fungující jako maják střízlivosti ve světě opilém láskou, beznadějně a nešťastně zamilovaná žokejka Olive, toho času servírka v pekařově bistru příznačně nazvaném Ráj koláčů (The Pie Hole), a opomenout nesmíme ani před společností uzavřené tety, dříve proslulé akvabely, dnes akvabely na odpočinku oplakávající smrt milované neteře. Výčet tím zdaleka nekončí a jednotlivé případy přivedou na světlo světa další a další opravdu bizarní figurky.

Každá epizoda seriálu s sebou přináší jeden případ. Vyšetřování obnáší návštěvu márnice, oživení často neobvykle znetvořené oběti následované zmatečným výslechem, jehož výsledkem je ještě větší chaos než před ním. Vrah totiž na svou oběť útočí zezadu, pod cizí identitou nebo prostřednictvím nějakého objektu či zvířete. Kreativitě a absurditě případů zjevně nikdo nekladl žádné meze a zejména v druhé řadě je k nalezení pár dílů přebíhajících sprintem hranici romantické komedie k žánru bláznivé komedie, kde se už tak dost svižné dialogové přestřelky mění v hotovou smršť.

Kromě netradičního námětu, s nímž se tvůrce seriálu Bryan Fuller snažil navázat na svůj předchozí počin Mrtví jako já, přepálených hereckých exhibicí nejvíce koncentrovaných v postavě Olive ztvárněné Kristinou Chenowethovou, se Řekni, kdo tě zabil může pochlubit zdařilou vizuální stylizací nejvíce připomínající filmy Tima Burtona v jeho nejlepší formě. Seriál se navíc nijak nesnaží skrýt svůj studiový a digitální původ, přičemž ho doplňuje výrazně sytými barvami. Své kouzlo přináší i jistá časová neurčitost, která designem a módou připomíná padesátá nebo šedesátá léta minulého století, avšak dostupnost moderních technologií v podobě osobních počítačů, digitálních fotoaparátů a testů DNA svědčí spíše o tom, že lidé v Nedově okolí mají oblibu ve starých autech a životním stylu z klidnějších časů.

Seriálu byly dopřány dvě řady s celkovým počtem dvaceti dvou epizod mezi roky 2007 a 2009. Snahy o dovyprávění příběhu pomocí komiksu, televizní minisérie nebo filmu skončily nezdarem, a tak se musíme spokojit pouze s krajně neuspokojivým a uspěchaným závěrem v poslední epizodě, který ponechal až příliš mnoho dějových cestiček načatých a neprobádaných. Přesto je v celkovém součtu seriál Řekni, kdo tě zabil v mnoha směrech výjimečný a nezaměnitelný. Dopřeje divákovi vrchovatou porci ztřeštěnosti, roztomilosti, romantiky a humoru, a přitom si dokázal udržet zdravou úroveň nadhledu a cynismu. V současné polarizované nabídce televizní tvorby, kde jsou sitcomy, mystery seriály a soap opery striktně oddělené, mi taková podívaná, jakou nabízí pekař Ned s mrtvou dívkou po boku, často chybí.

Řekni, kdo tě zabil (Pushing Daisies)

USA, 2007 až 2008, 16 h 2 min (22×43 min)

režie Barry Sonnenfeld, Paul A. Edwards, Peter O’Fallon, aj.

scénář Scott Nimerfro, Bryan Fuller, Jim D. Gray, Lisa Joy aj.

hrají Lee Pace, Anna Friel, Chi McBride aj.

Související odkazy:

Jekyll ♦ Gravity Falls ♦ Spider-Man ♦ Teta

Dobrodruzi z vesmíru ♦ Návštěvníci

abc-tv-logo

1 522 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.