Ocenění

Petra Neomillnerová: Amélie a tma (ukázka)

Autor | Aktuality | Pondělí 3 prosince 2012 7.45

Petru Neomillnerovou fanouškům české fantastiky jistě představovat nemusíme. Její neohrožené literární hrdinky čarodějka Moire, zaklínačka Lota a upírka Tina Salo si získaly srdce mnoha čtenářek, ale i čtenářů. Nyní si pod hlavičkou nakladatelství Albatros pokusí podmanit zcela nový segment trhu a přichází se svou vůbec první knihou pro děti. Amélie a tma je kniha více než neobvyklá a přesvědčivá. Jde o tajuplný příběh o neobvyklém přátelství dvou dvanáctiletých dívek, z nichž jedna zemřela už před dlouhými 122 lety. Autorka nás v knize zavede na známá pražská místa a představí nám je v trochu jiném světle. Tajemnou atmosféru příběhu doplňují uhrančivé ilustrace Lubomíra Kupčíka, jenž je rovněž autorem povedené obálky. Pro nerozhodné přinášíme ukázku z díla…

Petra Neomillnerová: Amélie a tma

vázaná, obálka Lubomír Kupčík, 92 stran, 199 Kč

Amélii je dvanáct… a to už dlouhých 122 let. Má černé vlasy, nosí černé šaty, dokonce i kolo má černé. Její ruce jsou chladné a ze zapomenutého domu, kde žije se svou maminkou, vychází jen v noci. Nemá žádné kamarádky, je prostě jiná a z toho všeho čím dál smutnější. Až nečekané setkání s Markétou ji opět rozveselí, najednou si má s kým hrát, s kým se smát a poznávat svět za okny starého domu. Markéta také řeší své trable – kamarádi ji nechápou a maminka má taktak peníze na to, aby se uživily. Své přátelství drží obě dívky v tajnosti až do chvíle, kdy Amélie zachrání Markétu před utonutím. Pak se jim oběma úplně změní život…

„Miluju Stromovku, zahradu mého dětství, a večery na Malé říčce. Je možné, že právě tam jsem potkala, nespokojenou Markétu i zamyšlenou Amélii, že jsem nevědomky přiložila kámen na jejich tajnou schránku a začala tak jejich příběh,“ říká Patra Neomillnerová.

Ukázka z díla

Krátce o autorce

Petra Neomillnerová (1970 v Praze) se ve své tvorbě zaměřuje na žánr fantasy, její práce se vyznačují až naturalistickou syrovostí a tvrdostí v ději i charakteristice postav. Ukazuje silné samostatné ženy schopné vyrovnat se s nástrahami světa, který jim příliš nepřeje. Dlouho psala poezii, její začátky jako prozaičky jsou spojeny s časopisem Pevnost, kde publikovala sérii příběhů s čarodějkou Moire a zaklínačkou Lotou. V roce 2006 jí také vyšla první samostatná kniha, povídková sbírka Vlastní krev, v níž soustředila všechny zatím vydané texty o Moire a několik dalších povídek. O rok později vydala první díl trilogie Písně čarodějky s názvem Nakažení a pak už přišlo vítězné tažení českou fantastikou. Čarodějka Moire, zaklínačka Lota a zejména upírka Tina Salo si našly své příznivce, o naposled zmiňované se připravuje celovečerní film a publikum nedočkavě čeká na další Tinina dobrodružství.

Petra Neomillnerová svou Prahu zná a miluje, pokud píše o současnosti, ráda svá díla zasazuje do míst, kde strávila dětství a tak i v Amélii poznáme temná zákoutí pražské Stromovky, záhyby Vltavy i specifickou poetiku Troje.

1 021 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.