Ocenění

Capricorn 70: Vesmír je dobyt! (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 16 Červen 2015 9.25

České fantastice se daří, čehož je důkazem nejen příval nových knih, ale především neutuchající zájem čtenářů, kterým se v poslední době do rukou dostávají rozmanité druhy oblíbeného žánru. Některá odvětví fantastiky se totiž ještě nedávno tak trochu skrývala ve stínech a čekala na svou šanci. Jako více než vhodný příklad poslouží klasická space opera. Naštěstí máme nakladatele a editora Roberta Pilcha a jeho domovský Brokilon, v němž se rozhodl vydat antologii doslova překypující vesmírným dobrodružstvím a cestováním k zářivým hvězdám a vzdáleným planetám. V rámci stále ještě novotou vonící a přesto se utěšeně plnící edice Evropská space opera se tak na knižních pultech objevil Capricorn 70.

Capricorn-70-obalka

Antologie obsahuje deset rozličných příběhů, od časopisových povídek z devadesátých let (počínaje Ikarií, jak také jinak, že) až po nové nepublikované či jednu do češtiny přeloženou slovenskou povídku. Najít vhodné reprezentativní příběhy zřejmě nebyl jednoduchý úkol. Ne, že by se domácí autoři povídek vesmírnému prostředí, kosmickým plavidlům a mimozemšťanům zcela vyhýbali, mnohdy byl ale výsledek spíše parodický či lépe řečeno „čecháčkovský“. Ani v této knize samozřejmě nechybí humor, satira a ironické pomrkávání, ovšem celkový výsledek je všeobecně srozumitelný a patrně žádná z vybraných prací neztratí své kouzlo ani do budoucna. Zárukou jsou samotní autoři, ať už zkušení plavci ve fantastických vodách (Heteša, Obluk, Mostecký, Šlechta a J. W. Procházka) či zástupci mladší generace, naštěstí fascinované spíše dalekými galaxiemi než úklady zlovolných čarodějů (Hlávka, Nováková, Kotouč a Stiffel). Jaksi mimo tyto kategorie stojí Petra Neomillnerová se svou ojedinělou science fiction povídkou, kterou dala název celé sbírce.

Právě povídka její Capricorn 70 je nejdrsnější, plná šílenosti, mučení a sexu. Nic pro útlocitné dušičky. Pár jiných se drží klasického scénáře – posádka objeví zmizelou loď a postupně je vyvražďována (Hlavkův Vrak), muž ve skafandru si chce zachránit život na pusté planetě (Odvrácená strana od Julie Novákové) či neuvěřitelná historka stárnoucího muže o nálezu obrovského diamantu v nitru obrovského tvora (Prospektoři z Coranu Pavla Obluka). Navštíví nás mimozemšťané, kteří přinášejí lidem jisté komplikace i potěšení (Hetešův Vesmír z druhé strany). Anebo chtějí rovnou vyhubit celé lidstvo, pomalu, ale jistě, přičemž je třeba bojovat do poslední ženy (Kotoučova Ex Luna, annihilatio). Nesmí chybět dnes už klasické příběhy jako Sloužím vlasti, Kurva! od Jaroslava Mosteckého a Šlechtovy Nájezdníci. Ovšem nejenom lidé, ale i umělá inteligence může mít svůj příběh o přežití a boji (Cesta do hlubin UI mysli od Antona Stiffela). A na závěr vás čeká ohromující vesmírná bitva císařského vesmírného loďstva proti geniálnímu pirátskému kapitánovi (Poslední bitva od J. W. Procházky).

Celá kniha si jednoduše drží vysoký standard a skutečně v ní nenajdete vyloženě slabou povídku. Každý fanoušek science fiction a space opery obzvlášť si najde svého favorita. Pojítkem je nadšení z dobývání nekonečných dálek a kouzlo z poznávání neznámého. Vesmír je stejně nekonečný jako fantastika a kniha může přinést mnoho radosti z objevování nových hranic fantazie. Takže se vám může stát, že po dočtení posledních řádků se pustíte do četby znovu. Nebo otevřete okno a bedlivým zrakem budete prozkoumávat hvězdy na obloze…

Robert Pilch sest. Capricorn 70

brožovaná, obálka Jakub Javora a Lukáš Tuma, 464 stran, 328 Kč

Související odkazy:

Přehlídka domácí space opery (ukázka)

Deset tváří středoevropské space opery (recenze)

727 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 3 »

  1. Comment by Ronkar — 16.6.2015 @ 10.41

    Vypadá zajímavě. Jdu na nákup :)

  2. Comment by mkyral — 16.6.2015 @ 12.32

    Já o víkendu dočetl. Líbilo se hodně.

  3. Comment by Slavo — 16.6.2015 @ 15.15

    Ja mám ešte pred sebou dve poviedky, ale už teraz môžem prehlásiť, že antológia sa vydarila, naozaj tam nie sú slabé kusy. Zatiaľ sa mi najviac páčil Šlechta, Hlávka, Kotouč, Nováková a Stiffel.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.