Ocenění

Znovu na Planetě opic (ukázka)

Autor | Aktuality | Úterý 21 Srpen 2018 15.15

Nové vydání Planety opic pod hlavičkou nakladatelství Argo může příznivce fantastiky uvyklé na edici Fantastika překvapit střídmou grafikou a použitím filmové obálky. Ve skutečnosti jde o šestý svazek nedávno založené Filmové řady, v níž už vyšly kupříkladu romány Vyhoďme ho z kola ven od Kena Keseyho, Pianista od Władysława Szpilmana či Trainspotting od Irvina Welshe. Jak je vidět, Filmová řada se doposud vyhýbala fantastickému žánru, ale je jistě možné, že se k němu do budoucna ještě vrátí. Jde už o páté vydání slavné filmové předlohy francouzského spisovatele Pierra Boulleho, jenž ve světě proslul také jako autor románu Most přes řeku Kwai. V rámci Filmové řady román vychází spolu s několika filmovými fotografiemi a doslovem Marka Holana…

Planeta-opic-obalka

Pierre Boulle: Planeta opic

brožovaná, překlad Josef Hajný, 192 stran, 248 Kč

Planetu opic můžeme zařadit do klasické science fiction literatury, i když příběh sám je podán spíše způsobem dobrodružného románu. Opičí společnost na vzdálené planetě ve vesmíru se nápadně podobá té lidské na Zemi. Boulle převrátil evoluci naruby, člověk tu není pánem tvorstva, ale zaujímá pozici zvířete, kterou dokonale rozkastované chytré opice drží v kleci. Jediný zástupce lidu jim tedy musí dokázat svou inteligenci, aby ho propustili. Na Zemi se sice vrátí, ale čeká ho tam další nemilé překvapení.

Režisér Franklin J. Schaffner spolu se Stanleym Kubrickem (2001: Vesmírná odysea) přinesli v roce 1968 do filmového průmyslu hned dvě tyto nesmrtelné sci-fi klasiky. Právě Boulleho námět inspiruje světové filmaře ke stále novým zpracováním dodnes. První převedení románu na filmová plátna nenabízí z dnešního pohledu žádné převratné efekty, přesto v době svého vzniku byly právě opičí masky něčím naprosto výjimečným a reflexe soudobého i minulého chování člověka podněcuje k přemýšlení dodnes.

Ukázka z knihy:

argo-logo

604 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.