Ocenění

Planetary hloubá nad otázkou: Kdo je čtvrtý? (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 12 Září 2013 8.00

Jedna z nejzajímavějších a zároveň nejpodivnějších týmovek, která v současné době na našem komiksovém trhu vychází, se dočkala druhého svazku. Planetary: Čtvrtý muž opět představuje trojici archeologů nemožného a zároveň přichází s otázkou, kdo je oním tajemným čtvrtým v pozadí. Scenárista Warren Ellis nás znovu zavede na místa, kde lze objevit jedny z nejpodivnějších záhad dvacátého století a kam se obyčejný smrtelník stěží kdy dostane. Navíc už od prvních stránek druhé knihy Planetary je nad slunce jasné, že vše, co jste se dozvěděli v prvním díle, bylo pouhou mlhavou předehrou a teď konečně nastává akce, kterou všichni od Ellise očekávali a na kterou se tolik těšili.

Čtvrtý muž obsahuje originální sešity s pořadovými čísly 7 až 14 a předkládá nám mnohem větší porci napětí a adrenalinu než kniha první. Trojlístek Jakita Wagner, Elijáš Snow a Bubeník jsou i v těchto nových příbězích na stopě těch nejnevysvětlitelnějších záhad, jaké je schopno lidstvo samo pojmout. Rozdíl oproti předchozímu svazku je především v tom, že už to nejsou jen ti tiší pozorovatelé, ale že členové týmu Planetary musí kolikráte sami přiložit ruku k dílu, aby se dostali ze zdánlivě neřešitelných situací. Pokud Do všech koutů světa a jiné povídky působilo jako tendenční sběh kapitol, jejichž společným jmenovatelem jsou především postavy hlavních hrdinů, tak nyní nám autoři předkládají barvitou mozaiku toho, co vlastně na příbězích sledujeme či máme sledovat. Už je jasné, že dějiny země nejsou tak unylé, jak nám vykládali v hodinách dějepisu. A je rovněž jasné, že Země není jedinou obývanou planetou. Je úplně jedno, jestli navštívíme tajnou základnu v poušti nebo jistý ostrov, který je od nepaměti obývaný Amazonkami. Warren Ellis a John Cassaday nás ze svého popkulturního cukrkandlu nechají ochutnat opravdu dosyta, protože jsou si naprosto jistí, že na jimi předkládaném pokrmu vzniká čtenářská závislost. Tahle finta spočívá především v tom, že to, co zdánlivě působí jako samostatné dějové kapitoly, v globále poukazuje na celistvý příběh, jehož hlavní linie protkává všechny díly Planetary. Někdy na povrch vystupuje hmatatelněji a jindy zase méně. Ve sborníku Čtvrtý muž je toho nesporným důkazem příběh Elijáše Snowa, jehož ztráta paměti nebyla náhodnou věcí.

Warren Ellis na to jde tak trochu po tarantinovsku. Každá z povídek má zlehka jinou atmosféru a styl, ale dohromady vše tvoří jeden neoddělitelný celek. V tom mu více než zdatně sekunduje kreslíř John Cassaday, který se díky své vizualizaci příběhů stává rovněž hybatelem děje a regulérním spoluautorem příběhu. Někdy převládají ostré a jasné linky, jindy zase dostane přednost šrafování jakoby zahalené do mlžného oparu. Vše je ovšem uděláno tak, aby především vynikla atmosféra toho kterého příběhu a aby si čtenář odnesl z vizualizace co nejhlubší vnitřní pocit. Narazíme na atmosféru vpravdě bondovskou, na příběh jako ukradený z osudů Johna Constantina, na monstr horor s mysteriózními vědeckofantastickými prvky nebo třeba na vesmír, který až okatě zavání superhrdinským univerzem. Oba autoři jsou více než zdatnými vypravěči a díky tomu dokáží zcela strhnout čtenářovu pozornost. Navíc vše je vystavěno tak, že pouhé jedno přečtení nebude k plnohodnotnému pochopení všech zápletek stačit.

To je zároveň asi i největší zápor série Planetary. Určitá multižánrová přeplácanost a množství dějových linií, které se do sebe zaplétají jako klubíčko z tasemnic. Autoři vytvořili příběh, který není snadný k uchopení a který bude zjevně odrazovat fanoušky přímočařejších dějových linií. Milovníci záhad, luštitelé křížovek a badatelé ze zaprášených archivů budou naopak propadat hurónskému nadšení. Tam, kde si Spider Jerusalem poradí jednoduchými akčními výpady a štiplavými hláškami, potřebují členové týmu Planetary mnohovýznamové odpovědi zahalené rouškou tajemství a dějové zvraty, které připravuje šibalský vládce loutek tahající za provázky osudů svých hrdinů. Nezbývá než se těšit na další osudy týmu Planetary, které nám odhalí ještě mnohé. Už teď je ovšem jisté, že nepůjde o tuctové zápletky a nudné parafráze stokrát přežvýkaných žánrových postupů.

John Cassaday & Warren Ellis: Planetary 2 – Čtvrtý muž

brožovaná, obálka John Cassaday, překlad Richard Podaný, 144 stran, 399 Kč

310 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.