Dvanáct povídek poháněných (nejen) párou
Steampunk není žánr, který bych nějak zvlášť vyhledával, ale protože mám pro alchymistické podivnosti, ozubená kolečka a vzducholodě přece jen trochu slabost, upoutala mě na letošním knižním veletrhu sbírka zahraničních povídek, kterou sestavil na scéně české fantastiky známý editor Martin Šust. Plnou parou už podle názvu napovídá, že tentokrát zavítáme do podivuhodných světů, kde se to hemží praštěnými vědátory, létajícími stroji všech možných tvarů i velikostí a samozřejmě, kde slovo pára nabývá magického významu. Kniha nabízí přesně tucet příběhů známých zahraničních autorů. Žánrová rozmanitost je přitom veliká. Ve většině případů práce obsahují typické znaky období páry na přelomu 18. a 19. století viktoriánské Anglie, ale objeví se i příběhy ze vzdálené budoucnosti, zcela neurčitých časů a motivy new weird. Všechny mají ale jedno společné: okouzlení (slovy Martina Šusta) retrofuturismem. Pojďme se tedy podívat, co nás zhruba v dvou set padesáti stránkové knížce čeká.
Jeffrey Ford: Doktor Lash vzpomíná
Krátký příběh, který si hraje s tématem nakažlivé choroby. Typicky steampunkové prostředí s různými stroji se stává pro lidi nebezpečné, protože nemoc vzniká právě ve všudypřítomné páře. Téma s ohledem na sci-fi žánr trošku ohrané, ale forma zde vyhrává nad obsahem. Díky snové atmosféře funguje povídka jako příjemný startér celé antologie.
Mark Hodder: Mimova mumie
Vtipná záležitost zasazená do viktoriánské Anglie, kde se skloubí pitoreskní postavy s praštěnou detektivní zápletkou a patřičně uhozeným rozuzlením. Není tu nouze o povedené scénky a vtipné momenty, které vám polechtají bránici. Povídka v mém případě splnila svůj úkol hned několikrát.
Jeff VanderMeer: Hanoverova oprava
Konstruktér Daniker objevuje na pláži ostatky mechanického muže. Starosta tamní vesnice mu nakáže, aby stroj spravil. Daniker nevěří, že by robot mohl vesnici přinést cokoli dobrého – aneb příběh o tom, že před minulostí a nástrahami válkychtivé společnosti nelze uniknout ani na kraj světa. Vážněji laděná povídka s dobře vykreslenou atmosférou i charaktery.
Tobias S. Buckell: Láska vchází do Hlubiny
První povídka, která se mi výrazně líbila. Romantický příběh zasazený do postapokalyptického světa, kde lidé žijí v městech řízených logaritmickými stroji. Celkové fungování světa je tu nakonec zajímavější než romance ústřední dvojice. Škoda, že ho autor čtenáři nepřiblížil více.
Carrie Vaughnová: Harry a Marlowe a talisman kultu Egil
Harry (tak trochu steampunková Lara Croft) je dobrodružná žena, která se vydává na cestu za tajemným mimozemským artefaktem. Doprovází ji pilot vzducholodě Marlowe. Jednoduchý, přímočarý příběh se sympatickou dvojicí, mezi níž to symbolicky jiskří. Bohužel do vcelku nijaké pointy vletí způsobem, že z celé sbírky zůstane v mé paměti asi nejkratší dobu.
Jay Lake: Jak Špunti bezděky zachránili svět
Co spojuje podivný svět neurčitého času, dětský gang a tajemné mechanické Rukavice? Perfektně odvyprávěná a značně napínavá story. Originálně pojatý svět gigantické Roury a celková odlehčenost učaruje nejednomu čtenáři – stejně jako mně.
Ian R. MacLeod: Elementálové
Viktoriánská Anglie, dva přátelé a jeden experiment, který má přinést nový druh nevyčerpatelné energie skrze mýtické bytosti žijící ve strojích. Dobře napsaný příběh, kde není nouze o originální nápady. Zvolený styl vyprávění a absence napětí může celkový dojem kazit, i tak si ale příběh o potrhlých vědátorech své fanoušky najde.
Michael Swanwick & Eileen Gunnová: Zepelínové město
Další povídka, která potěší především ty, které baví akce a svižně pojatý příběh. Dvojice autorů zde předvádí krkolomné kousky vzdušných soubojů (vírníků), několik překvapivých zvratů a zalihované Mozky tamní inteligence. Příběhu nechybí nadsázka, humor ani sociální téma. V mých očích pravděpodobně nejlepší kousek z celé sbírky.
Chris Roberson: Edisonův Frankenstein
Vypráví příběh alternativního světa, kde se pára stala hlavním zdrojem energie a zcela vytlačila nepotřebnou elektřinu. V hlavní roli se představí pro žánr netypický alžírský imigrant žijící v Americe a podivná událost na Světové výstavě roku 1893. Povídka se silnou atmosférou, vtahující do svého universa i začleněním známých vědeckých kapacit, jakým byl kupříkladu Thomas Edison nebo Nikola Tesla.
Tim Pratt: Stříbrný okraj
Co by asi tak udělali lidé, kdyby v mracích pluly kovy jako například stříbro? Ano, všichni známe odpověď. Navzdory tomu, že je těžba v mracích zakázaná, vždycky se najdou lidé, kterým nedělá problém porušit zákon. Mrakokopectví je tvrdá práce, o čemž vám povypráví hlavní hrdina, Jokum. Svižná povídka zabaví nejen humorným pojetím, ale i protiválečným tématem.
Nick Namatas: Arbeitskraft
Ne každý má rád příběhy o třídním boji – zvlášť když jsou černobílé. Pokud se autor pustí za únosnou hranici moralizování, nemůže to přinést nic dobrého. Arbeitskraft sice řeší toto téma, ale nějakým zvláštním způsobem mě nadchl. Třebaže zápletka působí nezáživně, ve steampunkovém světě dokáže upoutat skrze osudy vykořisťovaných dělnic nelítostným kapitalismem. V důsledku své práce si musely nahradit čelisti umělými protézami, nemluvě o masáži charakteru, díky které opakují pouze krédo firmy. Ačkoli z příběhu místy až mrazí, je napsán s lehkostí a nadsázkou.
Sean McMullen: Osm mil
Herold Parkes je pilotem vyhlídkového balónu. Když si jeho služby najme zámožný aristokrat, který nemá do kapsy hluboko, stává se hrdina svědkem neuvěřitelného dobrodružství. Lord Gainsley chce společně s jednou velmi zvláštní dívkou vystoupat až do neskutečných osmi mil, aby prokázal, že jeho závratný objev není pouze smyšlenkou. Výborně pojatý příběh s dramatickou zápletkou, originálním nápadem a halucinogenními stavy. Na závěr antologie velmi příjemná perlička, která v mé paměti zůstane hodně dlouho.
U antologií je charakteristické, že každému čtenáři sedne něco jiného, ale ať už máte rádi příběhy hravé, atmosférické nebo akční, zde si přijdete na své. Najít si v tom pestrém koloritu „paropovídek“ své oblíbence, nebude pro čtenáře nijak těžké. Výlet do světů Plnou parou byl pro mě příjemně stráveným časem a přesvědčil mě, že retrofuturologické příběhy mají dostatečný potenciál pro další pestrá dobrodružství. Steampunk sice nemusí být žánr pro každého, ale antologii s klidem doporučím všem, kteří se cítí alespoň trochu fantasy pozitivní. Příběhy uvnitř vás příjemně pobaví a nabídnou i trošku toho zamyšlení, knížkou tak není problém prosvištět rychlostí vzdušeného vírníku.
Martin Šust sest. Plnou parou: Antologie retrofuturistické fantastiky
vázaná, obálka Pavel Trávníček, překlad kolektiv překladatelů, 264 stran, 279 Kč
Související články:
Plnou parou do krajiny nespoutané fantazie (ukázka)
1 204 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Tak zrovna tuhle knížku si už pár pátků (doslova) prohlížím u nás v knize… Takže díky za recenzi, zas jsem o kousek blíž k tomu si ji opravdu koupit.
Jenom blíž? 😀
Mám ji v plánu koupit v letošním prvním a jediném hromadném nákupu. Ještě jsem se nevzpamatovala z těch tří z minulého roku :), ale tahle sbírka mě zaujala, takže jen čekám, až vyjdou věci, které mě zaujaly stejně.
Za koupi stojí 🙂
Ronkar: novou knížku jsem si nekoupil už pěkných pár let, když už něco kupuju tak v antikvariátech a novější si půjčuju po knihovnách a známých…
Navíc v poslední době spíš píšu než čtu (jen to dokončování mi furt nejde 🙁 ). Takže za posledních pár týdnů jjsem přečetl jen půjčwnou Válku s mloky, Volání kukačky a potom Nabaru – tu mi ovšem poslala sama autorka 🙂
Kde jsou ty časy, kdy jsem četl deset knížek týdně 😀
No nevím počkám zda nebude v knihovně časem.Poslední dvě knížky které jsem koupil byly pro mne překvapení.Jedno dobré druhé smutné.Dobré od Neffa Pán vzduchu a Smutné od Fabiana Dies Irae.Tak si dám zase chvilku od knih a hlavně reklam na ně pokoj.
Komu sedne výběr zahraničních povídek v XB-1, potká i zde pár starých známých a přijde opět do dobré společnosti. Ačkoli je antologie tématicky vyhraněná, snad každá recenze Plnou parou zmiňuje pestrost. A asi se budu opakovat, když vypíchnu Arbeitskraft a Osm mil jako ty úplně nejlepší kousky. Oproti XBčku jsou medailonky umístěny před povídkou, což z editora činí zároveň i uvaděče a skvěle to k celkově hravému konceptu sedne. Chybí-li čtenářům XB-1 sem tam nějaké tématické číslo, tak v Plnou parou jedno takové najdou. Důvodů ke koupi je zkrátka dost.
Zkonzumovano, rozhodne mohu doporucit, sbirka je opravdu pekne sestavena a ctiva 🙂 (nejzajimavejsi mi prisla hlubina a osm mil)
Přečteno zatím čtyřicet stránek – pěkná půlhodinka v mé oblíbené prodejně knih…
Jo, nákup se odkládá, vyhořelé připojení k netu a pračka, co dosloužila, má bohužel přednost…