Ocenění

Podivný příběh s podivnými obrázky (recenze)

Autor | Aktuality | Pondělí 18 března 2013 7.45

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti se od samého začátku prezentuje jako horor a strašidelná má být jistě už i obálka s levitující dívkou. Nenechte se ale zmást, o horor v žádném případě nejde. Jistě, Jacobův příběh se může zdát mrazivý, ponurý a temný, už od vyprávění jeho dědečka o velmi zvláštním místě, daleko za Atlantikem, na ostrůvku u břehů Spojeného království, kde ve viktoriánském domě žily děti, které zde nalezly útočiště před hrůzami druhé světové války. Nespojovalo je nic jiného než jejich výjimečnost – chlapec s ohromnou silou, další neviditelný, tu dítě, které poroučí včelám nebo dívka, která má ústa na temeni hlavy.

Z takového prostředí vzešel Jacobův dědeček a Jacob sám vždy toužil poznat se s dětmi osobně. Jak ale rostl, přecházely historky v báchorky a legendy pro malé děti a Jacob už odmítal věřit. Vše se změnilo v okamžiku, kdy dědečkova paranoia vyústila v nalezení jeho ostatků v lese za domem a Jacob, který dědu Portmana našel, musel absolvovat psychiatrická vyšetření. Aby se se situací vyrovnal, odjíždí se svým otcem na ostrov, kde se má proslulý sirotčinec nalézat, a na vlastní kůži se v mlhou prolezlých močálech přesvědčuje, nakolik jsou noční můry jeho dětství skutečné.

Ač je kniha příjemně ponurá, horor to není. Ransom Riggs je umělcem vpravdě multidisciplinárním, neboť píše, fotí a právě fotky a kresby, velmi citlivě zakomponované do celkového příběhu a vyznění knihy, jsou daleko hrozivější než příběh sám, a díky své kompozici se staly nejen doplněním textu, ale dokonce na knize tím nejzajímavějším. Budete si je chtít prohlížet dokola a dokola a hledat za nimi příběhy, které vám Riggs nepříliš obratně servíruje. Příběh je de facto jen příběhem dítěte pro děti, příběhem o hledání a rodinných poutech, o vyrovnávání se s vlastní krizí, o vysvětlování minulosti a nalezení budoucnosti, o neporozumění ze strany rodičů, ale jen mladistvým čtenářům z něj půjde mráz po těle. Ostatní pokrčí rameny, kniha je totiž opravdu vhodná jen pro děti, i přes všechnu péči těch, kteří se věnovali její grafické podobě. Pane Riggsi, zůstaňte raději u vizuálního umění.

Ransom Riggs: Sirotčinec slečny Peregrínové pro podivné děti

vázaná, překlad Bronislava Grygová, 358 stran, 348 Kč, nakladatelství Jota 2012

848 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.