Ocenění

Jedna z nejslavnějších SF ság se vrací… (ukázka)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 2 května 2019 10.00

Gateway. Asteroid plný mimozemských lodí, které se lidé prozatím nenaučili ovládat, přesto se na nich vydávají do neznáma, ať už za objevy nesmírné hodnoty, anebo jistou smrtí. A také legenda žánru science fiction, jedna z nejslavnějších ság dvacátého století a také nejznámější dílo velmistra žánru Frederika Pohla. Série u nás vyšla dvakrát, první čtyři díly neprve v devadesátých letech u nakladatelství Laser, později převážně v mírně revidovaném překladu Věroslavy Ončákové v edici Mistrovských děl SF u nakladatelství Laser-books. Nyní všechny svazky chystá nakladatelství Triton ve spolupráci s Argem v nových překladech Jiřího Engliše, jenž původně přeložil pouze díl šestý. Z chystaného úvodního svazku, jenž si ve své době vysloužil ceny Hugo, Nebula, Locus a Pamětní cenu Johna W. Campbella, vám přinášíme ukázku…

Gateway-obalka

Frederik Pohl: Gateway

vázaná, překlad Jiří Engliš, obálka Renata Brtnická, 320 stran, 298 Kč

Gateway – brána k tajemstvím i bohatství vesmíru – asteroid sloužící jako kosmický přístav pro tisícovku mimozemských lodí. Nikdo neví, jak jejich tvůrci vypadali ani kam odletěli, ale lodě jsou stále funkční a každá je naprogramovaná k nadsvětelnému letu na vzdálené místo kdesi v neprobádaném vesmíru. Stačí jen nasednout. Není možné je řídit, přesto se hlásí dobrovolníci, kteří se těmito loděmi vydávají do neznáma. Někdy se prospektoři vrátí jako miliardáři, jindy jejich zbytky seškrábou ze stěn a někteří se už nevrátí.

Když Bob Broadhead přišel na Gateway, myslel si, že před sebou má jednoduchý úkol – počkat si na misi, která v něm vzbudí ten správný pocit, odletět na ni a zbohatnout, aby už nikdy nemusel letět znovu. Nevyšlo mu to.

Ukázka z knihy:

argotriton

2 535 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 4 »

 1. Komentáře by Miroslav Štrobl — 2.5.2019 @ 12.31

  Gateway patří mezi ty knížky/série, u kterých „už jsem to jednou četl, víckrát už nemusím“ prostě neplatí. V poslední době se to týká nejen Gateway a Endera, ale i třeba Gibsona. Ty návraty jsou ještě lepší než první čtení.

 2. Komentáře by Martin Šust — 2.5.2019 @ 13.14

  Tady to bude, jak pevně doufám, podtrženo novým překladem víceméně celé sérii (druhý svazek vyjde ještě letos).

 3. Komentáře by Bishamonten — 2.5.2019 @ 13.16

  Som rád, že Argo/Triton vydávajú tieto klasické sci-fi série, dokonca v pevnej väzbe. Len dúfam, že to nezamrzne ako Tretia vesmírna odysea. A už mi je aj jasné, prečo mešká preklad ďalšej knihy zo série honorverse.

 4. Komentáře by Martin Šust — 2.5.2019 @ 13.28

  Od Polarisu očekávám nového Ashera a doufám v nového Abercrombieho, ostatní je dobré především pro to, aby tyhle dva autoři nadále vycházeli 😉

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.