Ocenění

Poslední krveprolití v městě hříchu (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 3 dubna 2014 10.45

Od doby, kdy poprvé u nás vyšel komiks Franka Millera Sin City, už uplynulo mnoho let. Poprvé se, ještě pod hlavičkou nakladatelství Crew, objevil v roce 1999. Nyní už několik let drží vydávaní celé této série pevně v rukou nakladatelství Comics Centrum. Aktuálně jsme se dočkali nového vydání sedmého dílu pod názvem Do srdce temnoty. Jedná se o náležitě tučné a rozsáhlé vyvrcholení noirové detektivní série, která si za ta léta získala značnou popularitu nejen mezi tradičními čtenáři komiksu. Samozřejmě k tomu nemalou měrou přispělo filmové zpracování režírované Robertem Rodriguezem a samotným duchovním otcem Frankem Millerem. Letos se navíc můžeme těšit na filmového následníka a trailery slibují, že se bude opět jednat o pěkně vypečenou záležitost.

„Nejdelší, nejvelkolepější a nejpestřejší návštěva ve městě hříchu – Sin City.“

V sedmém svazku se setkáváme s Wallacem, jenž zcela náhodně narazí na pohlednou černošku Ester, dívku v nesnázích. Ta se zrovna pokouší ukončit svůj život skokem z útesu, ale Wallace se za ní vrhne do peřejí a nedovolí, aby její život i tělo přišly vniveč. Ester je totiž nádherný kus ženské, což Frank Miller uměl vždycky skvěle nakreslit, a není se tedy co divit, že srdce našeho neohroženého hrdiny zaplane žárem lásky. Nebylo by to však Sin City, aby v tom nebyl nějaký hodně krvavý háček. Spíše pořádný hák. A tak je během prvního randění žhavá Ester unesena a Wallace se ji vydává hledat. Udatný rek brzy zjistí, že klacků pod nohama se mu objevuje víc než by bylo zdrávo a že tohle tedy rozhodně nebude jednoduchá prácička. V podstatě se jedná o takovou Sin City klasiku, ale Franku Millerovi se ze závěrečného příběhu povedlo vytřískat opravdu hodně. Navýsost ponurý příběh, který je místy vyprávěn jakoby v drogovém zamlžení, udělá nemalou radost všem příznivcům slavné noirové ságy. Ale i samotný autor překvapí. Série je všeobecně známá svým černobílým syrově vyhlížejícím zpracováním. Od čtvrtého dílu se začaly objevovat doplňkové barvy, které ještě více umocňují depresivní dojmy. V Do srdce temnoty se překvapivě dočkáme i celobarevných stran, které se tak jeví jako pomyslná třešnička na dortu mistrovského díla.

„To mizerný město, koho nezkazí, toho aspoň pošpiní. Koho nedokáže pošpinit, toho zabije.“

Prohnilé město si v posledních letech získalo ohromnou popularitu, takže ti, kteří se do něj dostali později, se nyní mohou těšit i na dotisky vyprodaných prvních tří dílů, jež Comics centrum plánuje na letošní rok. A to není vše! Fanoušci si mohou objednat speciální hardbackové pouzdro na všech sedm dílů, které je samozřejmě vytvořeno v patřičně noirovém stylu. Sin City se stalo opravdovým skvostem, na který přísahají nejen zarytí komiksoví fanoušci. V originále vycházela série v letech 1991–2000 a u nás byla celá série poprvé vydána v letech 1999–2004, přičemž tento poslední díl vyšel původně pod názvem Pekelná jízda, z čehož plyne, že nové vydání se dočkalo rovněž nového překladu. Ze všech dílů je cítit, že Frank Miller ani jedinkrát nesundal nohu z tvůrčího plynu a v jeho díle budete jen stěží hledat slabá místa. Na letošní červen připravuje americké nakladatelství Dark Horse souhrnný Sin City Omnibus s názvem Big Damn Sin City, který by měl samozřejmě obsahovat vše, co doposud pod názvem Sin City vyšlo. České vydání se chystá…

Citace převzaty ze stránek Comics centra.

Frank Miller: Sin City 7 – Do srdce temnoty

vázaná/brožovaná, překlad Václav Dort, 320 stran, 699/499 Kč

686 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.