Ocenění

Poslední rodina Zdzisława Beksińského

Autor | Aktuality | Úterý 16 Květen 2017 21.30

Geniální otec a geniální syn. Malíř Zdzisław Beksiński, který v šedi varšavského sídliště na plátno přenášel své niterné vášně a surreálné vize a Tomasz Beksiński, legendární moderátor a překladatel, který Polákům v osmdesátých letech nechal nahlédnout západní popkulturu. Snímek Poslední rodina, režijní debut Jana P. Matuszyńského podle neuvěřitelného skutečného příběhu, mapuje třicet let v jejich životech, plných dramatických zvratů a nečekaných událostí. Do kin film vstoupil 11. května a pro příznivce fantastiky je přitažlivý jako životopisný snímek jednoho z nejznámějších středoevropských výtvarníků se zájmem o fantastický žánr – nezapomenutelné jsou jeho ilustrace k Duně a mnohá další díla…

Posledni-rodina

Ve své domovině se snímek Poslední rodina těší velké popularitě. V kinech jej vidělo již přes 500 000 diváků a na konci března si odnesl čtyři ceny Polské filmové akademie – ocenění „objev roku“ pro režiséra Jana P. Matuszyńského a trofeje za nejlepší scénář a herecké výkony představitelů hlavních rolí Aleksandry Konieczné a Andrzeje Seweryna. Seweryn, polská herecká legenda, který si za svou kariéru zahrál přes čtyřicet rolí ve filmech jako Schindlerův seznam, Země zaslíbená, Danton či Úplné zatmění, byl za ztvárnění Zdzisława Beksińského oceněn i na mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu. Do českých kin snímek vstupuje díky vítězství v třetím ročníku projektu Scope100, v jehož rámci hodnotí stovka filmových nadšenců sedmičku nových evropských filmů a následně vybere jeden, který vyšle do českých kin.

Zatímco Zdzisław Beksiński byl hlubokým introvertem, který trávil většinu svých dní mezi čtyřmi zdmi varšavského panelákového bytu a za poslechu vážné hudby se věnoval malování, jeho syn Tomasz se často objevoval ve veřejném hledáčku. Měl rozsáhlé znalosti filmového a hudebního světa a v roce 1982 začal pracovat v polském rozhlase, kde posluchačům představoval západní hudbu. Mladý Beksiński se brzy stal jedním z nejcharizmatičtějších rozhlasových moderátorů a i přes neustálý boj se svými vnitřními démony svou vášeň k hudbě a filmu dál rozvíjel. Věnoval se i překladatelství – zprvu filmy překládal naživo přímo do kinosálů a četl komentáře na amatérsky pořizovaných videokazetách, později do polštiny přeložil tvorbu Monty Pythonů či bondovky.

Poslední rodina

Životopisné drama, Polsko, 2016

124 min

Scénář a režie: Jan P. Matuszyński

Hrají: Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna a další

Související články:

Horor na malířském plátně: Zdzisław Beksiński

Aero-logo

404 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Comment by Slarque — 17.5.2017 @ 17.51

    Asi by neškodilo upozornit, že Beksińského obrazy jsou ve filmu párkrát vidět pověšené na zdi jako běžná bytová dekorace, jinak se v něm prakticky nevyskytují.

    Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.