Pozoruhodné počiny audiovizuální fantastiky 33 – Predátor
Hororovou tématiku v sérii o Pozoruhodných počinech neopustíme ani tentokrát, ovšem v dnešním článku se budeme věnovat hrdinovi, který (jak jinak) se zrodil z jediného snímku, přerostl jeho rámec a stal se objektem obdivu mnoha fanoušků. A jak už to u audiovizuální fantastiky bývá, nejedná se o člověka, ale o mimozemskou entitu, která si skutečně podmanila srdce diváků podobně jako legendární Vetřelec z dílny Ridleyho Scotta a H. R. Gigera. Pokud bychom přemýšleli, nakolik náš hrdina překročil hranice svého příběhu, došli bychom k zajímavému poznání, že se nejedná jen o žánry a média, ale i o návštěvy v jiných filmových příbězích. Představme si tedy zrod a příběh jednoho z nejpopulárnějších mimozemšťanů, Predátora.
Pozoruhodným se jeví už fakt, že první dobrodružství a zrození Predátora, mimozemského nimroda, dostal na starost debutující a zcela neznámý režisér John McTiernan. Ačkoliv se to na první pohled jevilo jako velmi riskantní volba, sázka na tohoto začínajícího tvůrce producentům rozhodně vyšla. Natáčení probíhalo v Mexiku a samotná vizáž mimozemského lovce se rýsovala až v jeho průběhu. Původně měl hrát tuto roli Jean-Claude van Damme, který si získal tvůrce svou mrštností i fyzickou kondicí, ovšem z práce na snímku ho diskvalifikovala jeho výška. Bylo zapotřebí herce, který by byl větší než představitel hlavní role Arnold Schwarzenegger. Kostým lovce tedy nakonec oblékl černošský herec Kevin Peter Hall, který byl vysoký 218 cm. Asi největší podíl na vizáži lovce z vesmíru má animátor Stan Winston, kterého po prvních kamerových zkouškách tvůrcům doporučil Arnold Schwarzenegger. Stan Winston byl členem štábu Jamese Camerona a spolupracoval s Arniem už na snímku Terminátor. Pod jeho vedením se tedy zrodila konečná podoba legendárního mimozemšťana a hon mohl začít.
Perličkou je fakt, že se v prvním snímku o Predátorovi setkají hned dva budoucí guvernéři. Nejen Arnold Schwarzennegger, ale i Jesse Ventura byl později zvolen do této funkce, a to ve státě Minnesota. Příběh plný zbraní, džungle i inovativních záběrů z perspektivy mimozemské entity se stal skutečným hitem. Kultura lovu, kterou tvůrci Predátorovi přisoudili, obohatila žánr o stvoření s hlubším příběhem v pozadí, a tak není divu, že se snímek dočkal pokračování, které lov i Predátory divákům ještě víc přiblížilo. Hlavní role se tentokrát ujal Danny Glover a místo džungle navštíví mimozemský lovec Los Angeles budoucnosti. Druhé pokračování už ale takovým kasovním trhákem nebylo, ovšem díky jedné trofeji, která se ve snímku objeví – Vetřelčí hlavě, se dvě na sobě nezávislá univerza spojila a obě entity se postavily proti sobě v nemilosrdném souboji. Zprvu si mohli vychutnat toto spojení jen hráči her a čtenáři komiksů, ovšem v roce 2004 se i tato podívaná dostala na stříbrná plátna a bitvu si mohli vychutnat i fanoušci v kinosálech.
Snímek Vetřelec vs. Predátor (AVP: Alien Vs. Predator, 2004) režiséra Paula W. S. Andersona byl přijat velmi rozporuplně. Slavil sice kasovní úspěchy a donutil producenty v příběhu pokračovat, skalní fanoušci obou monster ovšem příliš nadšení nebyli. Navzdory špičkovým trikům a skvěle zrežírovaným akčním scénám, snímek pokulhává v logice příběhu, a tak se příliš nového o Predátorech a jejich Vetřelčích soupeřích nedozvíme. I samotných střetů obou mimozemšťanů je pomálu. Pokračování AVP z roku 2007 už potom skalními fanoušky nebylo přijato vůbec. Snímek sice slavil kasovní úspěch a představil i novou formu života – Predaliena, ovšem s množstvím akce, krve i soubojů lze vážně pochybovat, čím dalším by chtěli scenáristé překvapit.
V roce 2010 se pokusil o návrat ke kořenům režisér s příhodným jménem Nimród Antal. Produkci zaštítil Robert Rodriguez, příběh se vrátil k původní myšlence – lovu – a na podivné planetě se ocitlo hned několik unesených elitních bojovníků, kteří měli Predátorům sloužit jako lovená kořist. Ačkoliv je snímku leccos vytýkáno, nelze mu upřít velmi povedený návrat ke kořenům. Souboje sice zůstávají i nadále atraktivní, ovšem taktika lovu se vrací do prvního plánu příběhu. Filmu rozhodně prospělo i výborné herecké obsazení.
Predátor je bezesporu mimozemskou entitou skutečně kultovní. Fanoušci audiovizuální fantastiky si jeho „svéráz lovu“ oblíbili okamžitě po uvedení a s fantazií sobě vlastní se pustili do vytváření dalších příběhů. Po střetu s Vetřelci i Batmanem tedy nezbývá než čekat, kdy se objeví první mimozemský lovec ve 3D.
1 201 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Posledné video úplne výborne 😉
Na tento kratky snimek uz upozornovala kolegyne Michaela v serii Tricet let nezname fantastiky a tady rozhodne take nemohlo chybet
Tahle série článků, stějně jako články o hororu v malířství patří k mým oblíbeným 🙂 a poslední video je krutý 😀