Ocenění

Pozoruhodné počiny audiovizuální fantastiky 72 – Zack Snyder 2/2

Autor | Aktuality | Pátek 15 listopadu 2013 9.25

V úvodní části článku jsme připomněli ostrý start mladého a talentovaného Zacka Snydera. Dravost, s jakou vtrhl do vod audiovizuální fantastiky se syrovým vizuálním stylem, překvapila nejen fanoušky, ale i mainstreamové diváky. Už Úsvit mrtvých totiž s drzostí mladé generace porušil některá pravidla zombie žánru a následná 300 uvedla na plátna kin další z komiksů Franka Millera. Po černobílém Sin City předvedl Zack Snyder starověké drama spartského krále Leonidase, aniž by zasáhl do vizuální atmosféry komiksu, a sklidil tak zasloužené ovace. Rozporuplného přijetí se dočkal další jeho počin, tentokrát adaptace neadaptovatelných Watchmenů, ovšem kladné reakce opět převážily. Zajímavý počin obsazený neokoukanými herci slavil nejen úspěchy, ale zvedl i prodej původní předlohy, kterou opět katapultoval mezi bestsellery.

Adaptace knih Kathryn Laskyové Legenda o sovích strážcích byla prvním animovaným filmem, který Zack Snyder režíroval a také zároveň jeho prvním a dosud jediným snímkem přístupným i divákům mladším šestnácti let. Legenda o sovích strážcích (Legend of the Guardians: The Owls of Ga’Hoole, 2010) ovšem kouzlo Zacka Snydera mírně zastřela. V atraktivním 3D vizuálním dobrodružství plném přeletů a přemetů sov sice mohl uplatnit své režijní umění, jeho typické koření – porce syrového násilí – ovšem z pochopitelných důvodů chybí. I přes tyto zdánlivé nedostatky je film australského studia Animal Logic strhující podívanou, které leckterý (samozřejmě především ten malý) divák odpustí i slabiny a přílišnou přímočarost děje. Čitelný a nekomplikovaný příběh nebyl překážkou ani cenám a nominacím z filmových festivalů, kterých se opět sešlo úctyhodné množství.

Další počin Zacka Snydera ovšem tak čitelný nebyl. To, co předchozí snímek pro menší diváky postrádá, rozhodně v Sucker Punch (Sucker Punch, 2011) nechybí. Film je ovšem velmi originální podívanou. Jak se vyjádřil sám režisér, jedná se o Alenku v říši divů se samopaly, ovšem je třeba podotknout, že je to zároveň i první počin, který neměl žádnou předlohu a na jehož scénáři Zack Snyder spolupracoval se Stevem Shibuyaou. Akční fantasy podívaná plná podivně stylizovaných scén se ovšem nesetkala s příliš vřelým přijetím. Většina diváků snímek plný jinotajů a hádanek nechápala, ovšem našel si i skalní zastánce. V případě Sucker Punche ale rozhodně platí, že si názor musí udělat každý sám. I přes věrnou fanouškovskou základnu ale Zack Snyder se snímkem neuspěl, a tak se vrátil k osvědčeným komiksovým adaptacím.

Ve spolupráci s mužem, který dokázal vzkřísit k modernímu pojetí příběhy temného rytíře Batmana Christopherem Nolanem, se pokusil adaptovat složitou látku nejslavnějšího komiksového hrdiny – Supermana. V podívané, která v některých momentech opět bere dech, se Zack Snyder vrátil ke kořenům Clarka Kenta a překročil hned několik zažitých pravidel. Snímek Muž z oceli (Man of Steel, 2013) je prvním, kde Superman nemá své typické oblečení, kde Daily Planet poprvé šéfuje Afroameričan (Laurence Fishburne), kde se v názvu neobjeví slovo Superman a jehož hlavního hrdinu hraje neamerický herec. Ačkoliv se tento výčet zdá být nedůležitý, u skalních fanoušků komiksové předlohy vzbudil značnou nelibost. Dalším posunutím hranic bylo i několik odkazů na Bruce Waynea (Batmana), který pronikl do tohoto světa prozatím jako majitel novin a zničeného komunikačního satelitu. Na to, jaké ceny a nominace tradičně úchvatná vizuální akce Zacka Snydera získá, si ještě budeme muset počkat. Spojení dvou komiksových příběhů je ovšem už ve fázi natáčení.

To, co se zdálo mnoha tvůrcům po desetiletí nemožné, se pokusí duo Nolan/Snyder uvést na plátna. V roce 2015 se tedy můžeme těšit na souboj Batmana (rozporuplně přijatého Bena Afflecka) a Supermana (Henry Cavilla) s názvem Batman vs. Superman. Zajímavým faktem tohoto spojení není jen vizuální styl Zacka Snydera a talent pro temnou atmosféru Christophera Nolana, ale i jméno scenáristy Davida S. Goyera, který pracoval na celé nové batmanovské trilogii i na Muži z oceli. Projekt vzbuzuje obrovská očekávání i diskuze. Už teď je ovšem drží jisté prvenství. V roce 2015 uvidíme tyto dva hrdiny na plátně vůbec poprvé společně.

698 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Kim — 15.11.2013 @ 11.22

    superman parádni ostatní průměr

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.