Ocenění

Pozoruhodné počiny audiovizuální fantastiky 74 – Neill Blomkamp

Autor | Aktuality | Pátek 29 Listopad 2013 7.15

Využití stylu fiktivního dokumentárního filmu v žánrových audiovizuálních dílech jsme už zmiňovali na počátku série, kdy byla řeč o fenomenálním zpracování Války světů Orsona Wellese z roku 1938. Ač jen rozhlasová, přesto se tato adaptace zapsala nejen do dějin kinematografie, ale také odhalila sílu vhodně načasovaného dokumentárního prvku na vnímání diváka. Dalšímu z tvůrců, které připomeneme, tento způsob vyprávění příběhů není nikterak cizí a využití techniky dokumentárního filmu se věnoval od prvních kratších snímků. Citlivost, s jakou ji včlenil do audiovizuální fantastiky, potom dokázala nejen ohromit diváky, ale i upozornila na další talent, jehož domovem byla tentokrát Jihoafrická republika. Představme si tedy Neilla Blomkampa a začněme u jeho pozoruhodných kratších snímků.

Neill Blomkamp, rodák z Johannesburgu, se věnoval profesionální tvorbě filmů už jako šestnáctiletý mladík. Pracoval jako animátor a po přestěhování do Vancouveru se začal věnovat i teoretické přípravě ve filmové škole. Jako animátor potom pracoval i nadále a přes trikovou animaci a práci na drobných žánrových ilustracích se dostal i k režii kratších snímků z prostředí HALO. Když byl za jeden z nich v roce 2008 oceněn, byla mu svěřena režie celovečerního snímku právě z tohoto světa, ovšem záhy se projekt dostal do finančních potíží a byl pozastaven. Producent Peter Jackson ovšem nechtěl nechat dosažený rozpočet ani nadějného režiséra nevyužité, a tak Neillu Blomkampovi nabídl možnost natočit vlastní žánrový debut.

Pro uvedení mezi režiséry audiovizuální fantastiky si Neill Blomkamp vybral jeden ze svých dřívějších kratších snímků Živý v Joburgu (Alive in Joburg, 2005), který rozpracoval do celovečerní stopáže. Snímek District 9 (District 9, 2009) se následně stal ohromujícím překvapením pro všechny diváky. Ačkoliv je totiž sám fanouškem fantastiky a žánrových prvků, nenechal se Neill Blomkamp nijak unést a vytvořil civilní dílo, které si svou autentičností a uvěřitelností získalo i diváky mainstreamu. Překvapivý účinek filmu dodal nejen fakt, že byl natáčen ve skutečném slumu, ale i citlivost, s jakou dokázal Neil Blomkamp zužitkovat své životní zkušenosti z doby apartheidu a včlenil do žánru dokumentární prvky. Asi by bylo zbytečné vyjmenovávat všechny úspěšné festivalové projekce, žánrová i nežánrová ocenění, ale zmiňme alespoň (bohužel neproměněné) čtyři nominace na Oscara, na které snímek dosáhl. Připomeneme-li i fakt, že jedna z nominací patřila i Neillu Blomkampovi a Terri Tatchellové za mimořádně vydařený scénář, můžeme tvrdit, že debut ve vodách audiovizuální fantastiky byl více než úspěšný. Na další snímek museli ovšem fanoušci čekat dlouhé čtyři roky.

V letošním roce měl premiéru první velkorozpočtový celovečerní žánrový počin Neilla Blomkampa Elysium (Elysium, 2013), jehož hlavní role hrály hvězdy první velikosti jako Jodie Fosterová či Matt Damon. Náročné natáčení, které znamenalo nejen hodiny tvrdého tréninku, ale i dlouhé hodiny před kamerou na jedné z největších skládek světa v Mexico City, kde štáb musel pracovat při nesnesitelném zápachu linoucímu se z odpadků a výkalů. Triková podívaná s bojujícím Mattem Damonem, který tentokrát navlékl jedenáctikilový exoskeleton, ovšem zatím nenaplnila očekávání, která fanoušci do Neilla Blomkampa vkládali. Snímek sice neskončil v červených číslech, ale porovnáme-li raketový start Districtu 9, neodoláme myšlence, že tomuto režisérovi sluší více malý rozpočet.

V současné době Neill Blomkamp natáčí (k radosti fanynek Hugha Jackmana) scifi komedii Chappie, jejíž datum premiéry bylo stanoveno na příští rok. Na scénáři s ním opět spolupracuje Terri Tatchellová a mimo Hugha Jackmana zahlédneme ve snímku i Sigourney Weaverovou. Těšme se tedy nejen na rok 2014, ale také věřme, že se projekt HALO dočká restartu.

678 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 3 »

  1. Comment by Kim — 29.11.2013 @ 8.46

    District 9 skvělej Elysium slabé

  2. Comment by Ronkar — 29.11.2013 @ 10.01

    Souhlasím, ale třeba se Blomkamp poučí a příští počin bude scénaristicky vyváženější. Vizuálně bylo totiž Elysium velmi pěkné, tak ještě vylepšit tu příběhovovu složku :)

  3. Comment by Marek78 — 9.12.2013 @ 21.21

    Dal som štyri hviezdičky, len kvôli District 9. Ten samotný by si ich zaslúžil päť.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.