Ocenění

Pozoruhodné počiny audiovizuální fantastiky 84 – Francis Lawrence

Autor | Aktuality | Pátek 25 dubna 2014 8.25

Dalším ze zástupců mladé generace Hollywoodu, který by v rámci naší série neměl zůstat opomenut, je americký režisér rakouského původu Francis Lawrence. Ačkoliv jeho jméno nepatří mezi nejznámější, fanouškům audiovizuální fantastiky rozhodně neunikl jeho debut, který patří mezi nejoblíbenější komiksové adaptace vůbec. Pozoruhodně stylizované a propracované zpracování Hellblazera dalo tušit, že je jeho tvůrce nejen zkušeným režisérem hudebních videoklipů, ale navíc na stříbrném plátně odstartovalo zajímavou režisérskou kariéru. Připomeňme si tedy nejen onu adaptaci, ale i další z počinů Francise Lawrence a nahlédněme do jeho projektů, které teprve pro fanoušky chystá. Jak už totiž bylo naznačeno výše, jeho vizuálním stylem se nenechávají okouzlit pouze diváci v kinosálech, ale i hvězdy jako Britney Spears, Green Day či Lady Gaga.

O zfilmování příběhu osamělého blond Angličana, který vyšetřuje události vymykající se běžnému chápání a místo se zločinem měří síly s démony, nebyl původně mezi producenty zájem. Ovšem ve chvíli, kdy byla scenáristy národnost hlavního hrdiny Johna Constantina pozměněna, se situace rychle obrátila. Navzdory původním předpokladům dostal šanci zfilmovat Hellblazera mezi fanoušky neznámý Francis Lawrence, který dosud točil jen videoklipy. Jeho cesta k první klapce snímku Constantine (Constantine, 2005) ovšem nebyla nijak snadná, musel se obhájit nejen před producenty, ale také přesvědčit představitele hlavní role Keanu Reevese, který nechtěl s nezkušeným režisérem pracovat. Ačkoliv scenáristé zasáhli nejen do příběhu, ale přizpůsobili i hlavní charakter, čímž proti sobě popudili skalní příznivce předlohy, film si vedl překvapivě dobře. Příběh detektiva pohybujícího se mezi Nebem a Peklem, závislého na cigaretách a skotské, ve kterém se objeví jedno z nejšarmantnějších zpracování postavy Lucifera (Peter Stormare) v dějinách kinematografie, se zalíbil kupodivu rovněž mainstreamovým divákům. Debut Francise Lawrence tak bodoval nejen na žánrových festivalech, ale i návštěvností. Vizuální estetika hudebních videoklipů se opět potkala s audiovizuální fantastikou ve velmi úspěšné kombinaci, a tak na sebe další snímek nenechal dlouho čekat.

Druhým snímkem ovšem Francis Lawrence vzal všem svým odpůrcům i pochybovačům vítr z plachet. Adaptace příběhu Richarda Mathesona Já, legenda (I am Legend, 2007) z roku 1954 měla premiéru jen o dva roky později, a ačkoliv se jednalo v dějinách kinematografie už o třetí zpracování této látky, úspěšností překonalo všechna předchozí. Studio plánovalo tento projekt už od roku 1994, ovšem z původních známých a zvučných jmen (jmenujme například Michaela Baye či Guillerma del Toro nebo původně obsazeného Toma Cruise), které se měly na výrobě podílet, nakonec sešlo. I přesto se snímek, kde drtivou většinu rozpočtu pohltily digitální triky a iluze vylidněného New Yorku a v němž se v hlavní roli objevil Will Smith, podařilo dokončit. Pod vedením Francise Lawrence posbíral příběh o posledním člověku na Zemi hned devět ocenění a téměř dvacet nominací. Stal se ovšem i vstupenkou, která režisérovi otevřela dveře mezi Hollywoodské velkoproducenty dokořán.

Navzdory podmínkám se ovšem Lawrence pustil do projektu The Kings (2009), televizního seriálu, který inovativně adaptuje starozákonní příběhy krále Davida. Po dalším celovečerním úspěšném snímku se ale opět vrátil k žánrovým počinům a společně se zkušeným televizním režisérem Milanem Cheylovem natočil sci-fi Doteky osudu (Touch, 2012), jehož pilotní díl vzbudil u fanoušků značný ohlas. Na stříbrná plátna se Francis Lawrence vrátil v minulém roce pokračováním úspěšné knižní adaptace Hunger Games (první díl režíroval méně známý Gary Ross). Druhým dílem Hunger Games: Vražedná pomsta (Hunger Games: Catching Fire, 2013) potvrdil nejen svůj talent, ale přesvědčil mnoho kritiků a škarohlídů, kterým se nelíbilo zpracování první knihy, že se ve světě fantastiky jedná o skutečně zajímavý fenomén. Poslední snímek, v němž se objevil nedávno předčasně zesnulý herec Philip Seymour Hoffman, byl nominován na Zlatý Globus a opět posbíral mnoho ocenění. Vzhledem k popularitě knižní předlohy nebylo nutné věnovat filmu tolik propagace, ovšem úspěch Francisi Lawrencovi zaručil smlouvu na další dvě celovečerní zpracování. Na Hunger Games: Mockingjay – Part 1 právě probíhají post-produkční práce, Mockingjay – Part 2 se natáčí.

Od prvního videoklipu a debutového Constantina ke zfilmování jedné z nejpopulárnějších žánrových knižních sérií vedla rozhodně dlouhá cesta. Francis Lawrence ale potvrdil, že každý úspěch je v jeho případě podpořen pořádnou dávkou poctivé práce i nesporným talentem.

1 325 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Kim — 25.4.2014 @ 8.44

    Constantina mám rád jak komix tak film.Já legenda jen knihu.A hladové hry ani knihu ani filmečky.

  2. Komentáře by Martin Sust — 25.4.2014 @ 8.49

    Kings mohu jen doporučit, zvláštní, ale poutavý a zajímavý seriál.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.